Решение по дело №298/2024 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1579
Дата: 23 април 2024 г.
Съдия:
Дело: 20247150700298
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 март 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

1579

Пазарджик, 23.04.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пазарджик - IX състав, в съдебно заседание на двадесет и шести март две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: МАРИЯ КОЛЕВА

При секретар ТОДОРКА СТОЙНОВА като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ КОЛЕВА административно дело № 20247150700298 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 256 от Административнопроцесуалния кодекс АПК) във вр. чл. § 4б, ал. 4 от Допълнителните разпоредби на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по искане, наименувано „искова молба“ на Д. Г. А., [ЕГН], понастоящем в Затвора-гр. Пазарджик, с което иска съдът да задължи началника на затвора на свиждане да му допусне да бъдат внесени листове за писане и пликове. Твърди, че на 11.02.2024 г. и на 25.02.2024 г. длъжностни лица при администрацията на затвора не са му допуснали да получи листове за писне фигуриращи в списъка на разрешените вещи.

Ответникът – началникът на Затвора–гр. Пазарджик, чрез процесуалния си представител юрисконсулт Р. Р., изразява становище за неоснователност на искането.

Административен съд-Пазарджик, IХ-ти състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобрази доводите на страните, приема за установено следното:

В Справка вх.№ 2242/08.03.2024 г. началникът на затвора посочва, че на 11.02.2024 г. майката на Д. А. е била на свиждане при сина си и е предала донесените от нея предмети и вещи за проверка. Част от тях са проверени и предадени на подсъдимия А., като пакет с листовете е върнат, тъй като не фигурирал в молбите на А., без да бъде съобразено, че за тях не е необходимо подаване на нарочна молба. За случая е изготвена Докладна записка № ИВ1-456/12.02.2024 г., която е приложена по делото.

На 13.02.2024 г. Д. А. е подал жалба до началника на затвора, върху която е поставена резолюция „Основателна“ и да се уведоми лишеният от свобода, че може да получи листовете на свиждане.

На 25.02.2024 г. отново при свиждане не са допуснати пакет с пликове А4 – 500 бр. и големи пликове за писма, които от вътрешната страна били с найлонова подложка с балончета и проверката им би нарушила целостта им. Листовете били много и за проверката било необходимо повече време, за което е изготвена Докладна записка № ИВ1-596/26.02.2024 г.

С Жалба вх.№ Ж-21/28.02.2024 г. А. е сезирал началника на затвора за неправомерните действия на органите по изпълнение на наказанията, върху която е поставена резолюция „Неоснователна“. Посочено е, че следва А. да бъде уведомен да предупреди близките си да се съобразяват с установените разпоредби и правила, като вещи и предмети, които не могат да бъдат проверени или бъде направен отказ от проверка ще бъдат връщани.

По делото са представени докладна записка, протокол за личен обиск и претърсване, обяснение, всичките от 2019 г. и Заповед № 1570/01.08.2019 г. за отнемане в полза на ДП „ФЗД“ на един брой GSM - SAMSUNG иззет от Ф. М. К. – майка на Д. А..

Представена е Заповед № ЛС-04-268/17.06.2022 г. на министъра на правосъдието за утвърждаване на списък на разрешените лични вещи, предмети и и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите.

По делото са представени и приети докладни записки, изготвени след датата на сезиране на съда, от които е видно, че след извършена проверка на А. са му допуснати листовете хартия и друг вид пощенски пликове.

При така установеното от фактическа страна, Административен съд-Пазарджик обуславя следните правни изводи:

Съгласно § 4б, ал. 4 от ДР на ЗИНЗС производствата за защита срещу неоснователни бездействия на органите по изпълнение на наказанията, извън случаите на чл. 276–283, се разглеждат пред административния съд по местоизпълнение на наказанието по реда на глава петнадесета, раздел II от Административнопроцесуалния кодекс. Актовете на съда, постановени в това производство, може да се обжалват пред тричленен състав на същия съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

С оглед на изложеното, предмет на настоящото производство е бездействия на органите по изпълнение на наказанията да проверят и да допуснат донесените при свиждане листове хартия и пликове. Отказът от допускане на донесените при свиждане предмети поради невъзможност за извършване на проверка по своята правна природа представлява фактическо бездействие, предвид това, че не се изисква издаването на индивидуален административен акт, а извършването на определени фактически действия, поради което и неговото оспорване е безсрочно, в който смисъл е чл. 256, ал. 1 АПК.

В случая не са налице действия и/или бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 ЗИНЗС, поради което съгласно § 4б, ал. 4 от ДР на ЗИНЗС защита срещу неоснователни бездействия е по реда на чл. 256 АПК. За да е налице бездействие на административния орган по реда на чл. 256 АПК, в случая на началника на Затвора-гр. Пазарджик, следва да се касае за неизвършване на фактически действия, представляващи задължения на органа да действа, произтичащи пряко от нормативен акт. Определящо е, че задълженията за фактически действия на органа, както и тяхното съдържание, трябва да настъпват пряко по силата на правна норма и не трябва да са опосредени от допълнително волеизявление.

Съгласно чл. 122, ал. 1 ЗИНЗС министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на Наказателно-процесуалния кодекс лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват. В същия смисъл е нормата на чл. 82, ал. 7 ППЗИНЗС. В изпълнение на законовата делегация министърът на правосъдието е издал заповед № ЛС-04-268/17.06.2022 г. В същата в т. І, озаглавена „Лични дрехи, вещи и хранителни продукти, които могат да се държат в спалното помещение“, под № 6, б. „г“ „Други лични вещи“ фигурират пликове. Листове, пощенски картички, марки, химикалки, моливи, снимки на близки, лична кореспонденция.

Приетият със Заповед № ЛС-04-268/17.06.2022 г. на министъра на правосъдието списък на вещите, които лишените от свобода и задържаните под стража могат да държат при себе си и да ползват, е една правна възможност, срещу която не стои безусловно и неотменно задължение на началника на затвора да осигури държането на поисканата вещ. В случая не се касае за уредено в нормативен акт субективно право на лишения от свобода или задържания. Списъкът е приет в условията на оперативна самостоятелност на административния орган и включените в него вещи и храни обективират съображенията му за сигурност, безопасност и превантивен ефект. Списъкът има уведомителен характер и не изключва възможността за преценка на пряко ангажирания със съблюдаването му административен орган дали да разреши или не държането на определена вещ. Решението му може да е продиктувано от обективна невъзможност или от субективна преценка и се явява правомощие, което упражнява също в условията на оперативна самостоятелност. В случая началникът на затвора е поставил резолюция върху жалбата на А. от 13.02.2024 г., че може да получина свиждане листове хартия, а на жалбата от 28.02.2024 г., че вещите и предметите, които не могат да бъдат проверени ще бъдат връщани. Съгласно чл. 86, ал. 4 ЗИНЗС по време на свижданията лишените от свобода могат да получават храни и предмети, които имат право да ползват и държат при себе си. Според чл. 73, ал. 14 ППЗИНЗС хранителните продукти и други разрешени вещи, които носят посетителите, подлежат на проверка и се предават на лишените от свобода преди започване на свиждането, като не се приемат хранителни продукти, вещи и предмети, които не могат да бъдат проверени (чл. 73, ал. 15 ППЗИНЗС). В случая видно от Докладна записка № ИВ1-596/26.02.2024 г. органите по изпълнение на наказанията са уведомили Ф. К., че поради големия обем от листове ще проверят част от тях около 30 броя и ще ги предадат на А.. Същата е отказала, като е заявила, че трябва да бъде приета цялата пратка, а не само част от нея, поради което не е оставила нищо. От друга страна е посочено, че пликовете са били върнати, тъй като не били за писма, а за пратки и имат балончета, като за да се проверят ще им бъде нарушена целостта. Получаването, съответно държането на листове хартия и пликове не е уредено безрезервно и по избран от задържаното лице начин, а при определени условия и при конкретната преценка на началника на затвора, комуто е възложено изпълнението на Заповед № ЛС-04-268/17.06.2022 г. на министъра на правосъдието.

Изложеното налага извода, че не е налице неизпълнение на фактическо действие от страна на началника на затвора, произтичащо пряко от закона или от нормативен акт, поради което искането следва да бъде отхвърлено.

Водим от горното, Административен съд-Пазарджик, IХ-ти състав

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ искането на Д. Г. А. с [ЕГН], понастоящем в Затвора-гр. Пазарджик, с което иска съдът да задължи началника на затвора на свиждане да му допусне да бъдат внесени листове за писане и пликове.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред тричленен състав на Административен съд-Пазарджик в 14-дневен срок от съобщаването му.

На основание чл. 138, ал. 3 АПК препис от решението да се изпрати на страните по реда на чл. 137 АПК.

Съдия: