Решение по дело №186/2020 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 260002
Дата: 21 август 2020 г.
Съдия: Антони Иванов Николов
Дело: 20203120200186
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260002/21.8.2020г.

 

гр. Девня

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ДЕВНЯ – 1 състав, на двадесет и осми юли две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ : Антони Николов

 

като разгледа докладвано от съдията АНД № 186 / 2020 г. по описа на РС – Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

    

Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по въззивна жалба от А.Е.Д., ЕГН: **********, срещу НП № 1 – ЗМВР / 17. 05. 2017 г. на Началник група КП – РУ – Девня – ОД – МВР – Варна. Със същото на жалбоподателя:

  • за нарушаване разпоредбата на чл. 64 от ЗМВР и на основание чл. 257, ал. 1 от ЗМВР е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на четиристотин лева.

Жалбоподателят моли съда за цялостна отмяна на атакуваното НП, с довод незаконосъобразност, в частност процесуални нарушения, необоснованост.

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от надлежна страна и следва да бъде разгледана.

Въззивникът, редовно призован, в съдебно заседание се явява лично и с процесуален представител. Поддържа жалбата. Претендира за присъждане на разноски и прекомерност на такива от другата страна.

Въззиваемата страна, в съдебно заседание не се представлява от процесуален представител.

 

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установена следната фактическа обстановка :

 

На 16. 03. 2017 г. в гр. Вълчи дол, област Варна, свид. Д.З.Д. – служител при ОД – МВР – Варна извършил документална проверка на свид. Еньо Атанасов Стефанов при която установил, че последния не носил в себе си документ за самоличност. Непосредствено след това проверяващият се отдалечил от проверявания. В този момент възз. А.Е.Д. спрял в близост управлявано от него моторно превозно средство. Свид. Еньо Атанасов Стефанов се качил в последното, не споделил с водача за извършената му проверка, като се отдалечили в неизвестна посока. Впоследствие бил съставен АУАН, предявен и отказан да бъде подписан с възражения. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНн били депозирани и писмени такива. Административно – наказващият орган приел констатациите на актосъставителя, като ангажирал отговорността на въззивника.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на свидетелските показания, както и от приложените и приети по делото писмени документи. Съдът кредитира така посочените доказателства като единни, непротиворечиви, взаимно допълващи се, логични, безпристрастни, обективно и компетентно дадени, кореспондиращи с приетата от съда фактическа обстановка и относими към основния факт, включен към предмета на доказване по делото.

 

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи :

 

С оглед задълженията за цялостна проверка за законосъобразност, съдът намира, че в рамките на административно - наказателното производството са допуснати съществени нарушения на процедурните правила.

Актосъставителят е приел, че въззивника е нарушил разпоредбата на чл. 164, ал. 1 от ЗМВР. Същата визира възможност на полицейските органи да издават писмени разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани. Същевременно видно от съдържанието на АУАН, такова описание липсва, като е изписано, че въззивникът противозаконно и съзнателно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, в частност да удостовери самоличност на лице. Следва да бъде отбелязано, че ал. 2 на цитираната разпоредба дава възможност и на устно издаване на разпореждания, а ал. 4 от същата определя задължителност за изпълнение на такива. Административно – наказващият орган, при идентично описание на твърдяното нарушение, е приел, че въззивника е нарушил разпоредбата на чл. 64 от ЗМВР, без да уточнява конкретна алинея, като на основание чл. 257, ал. 1 от ЗМВР е ангажирал отговорността на въззивника за неизпълнение на разпореждане на орган на МВР, направено при изпълнение на функциите му. Видно от съдържанието на АУАН и НП, в същите никъде не се споменава дори, че на въззивника е дадено полицейско разпореждане, което той да не е изпълнил. В този смисъл непълнота и несъответствие при цифровата квалификация е възможно да бъдат преодоляни, но при наличие на съответното обстоятелствено описание, нещо което липсва в АУАН и НП. Горното не е дало възможност на въззивника да разбере в какво точно се състои вмененото му нарушение, попречило е да организира адекватно защитата си, респективно е съществено процесуално нарушение, явяващо се самостоятелно основание за цялостна отмяна.

Въпреки това, с оглед изясняване в пълнота на случая, съдът ще изложи мотиви и относно обосноваността.

Както беше изложено по горе, твърдяното нарушение би могло да се осъществи при издаване на полицейско разпореждане и последващо негово неизпълнение. По делото се установи безспорно, че свид. Д.З.Д. – служител при ОД – МВР – Варна, не е издал такова разпореждане нито в писмена, нито в устна форма на възз. А.Е.Д.. Това е било и обективно невъзможно, доколкото двамата във въпросния случай въобще не са контактували. Служителят на реда е извършил проверка на свид. Еньо Атанасов Стефанов, след която се е отдалечил от мястото, едва след което въззивникът е пристигнал, като при това е спрял управляваното от него моторно превозно средство действително в близост, но все пак на разстояние. В този смисъл по никакъв начин не може да бъде обоснован извода, че въззивникът е нарушил визираната норма, респективно заключението в тази връзка на актосъставител и административно – наказващ орган не е обосновано, напротив оборва се категорично от събрания доказателствен материал. Въззивникът няма как да е субект на твърдяното нарушение, доколкото не се е срещал въобще с представителя на реда, обективно е нямало как на него да му се издаде разпореждане, което той да не е изпълнил, респективно налага се резонния извод, че същия не е осъществил състава, което също е самостоятелно основание за цялостна отмяна.

Предвид чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. С оглед оказаната правна помощ като вид и количество, изхода на спора, своевременно направено искане и приложени доказателства, в полза на въззивника следва да се присъди адвокатско възнаграждение, което съобразно чл. 37, ал. 1 от ЗПП, чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1 / 09. 07. 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съдът определя на сто и петдесет лева.

С оглед на изложеното съдът намира, че атакуваното НП следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП № 1 – ЗМВР / 17. 05. 2017 г. на Началник група КП – РУ – Девня – ОД – МВР – Варна, с което на А.Е.Д., ЕГН: **********:

  • за нарушаване разпоредбата на чл. 64 от ЗМВР и на основание чл. 257, ал. 1 от ЗМВР е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на четиристотин лева.

ОСЪЖДА ОД – МВР – Варна да заплати на А.Е.Д., ЕГН: ********** адвокатско възнаграждение по делото в размер на сто и петдесет лева.

Решението подлежи на съдебен контрол в 14 – дневен срок от съобщаването пред Административен съд – Варна.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: