Решение по дело №453/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 379
Дата: 17 ноември 2022 г. (в сила от 17 ноември 2022 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700453
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 379/ 17.11.2022 г., град Добрич

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                  

                                  

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в публично заседание на двадесет и пети октомври през две хиляди двадесет и втора година, в касационен състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

КРАСИМИРА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:

СИЛВИЯ САНДЕВА

 

НЕЛИ КАМЕНСКА

        При участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВИЧЕВ и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 453/ 2022 г. по описа на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

        Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „****“ ЕООД, ЕИК ****, представлявано от управителя П.К.К., чрез адв. П.П., ДАК, срещу Решение № 50/ 22.06.2022 г. по НАХД  № 20213210200240/ 2022 год. по описа на Районен съд – Балчик.

Касаторът настоява, че първоинстанционното решение е незаконосъобразно, необосновано и неправилно поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Оспорва извода на съда, че на 08.07.21 г. дружеството е допуснало до работа ******** преди да ѝ бъде връчено уведомлението до НАП за регистриран трудов договор. Изтъква, че събраните по делото сочат, че на 08.07.21 г. е издадена на лицето карта за предварителен медицински преглед от общопрактикуващия лекар, като всички необходими документи за сключване на трудов договор са изготвени същия ден. Допълва, че от показанията на св. **** се установява, че трудовият договор е сключен след проверката, като това обстоятелство се потвърждава и от самата декларация. Обръща внимание, че в трудовия договор е отбелязано, че работничката следва да постъпи на работа на 09.07.21 г. Намира за необосновано позоваването на съда на декларацията на Снежана ****, след като в нея тя изрично е посочила, че няма сключен трудов договор. Счита, че установяването наличието на сключен трудов договор е от съществено значение за спора предвид признаците на състава, под който е подведено нарушението. С оглед изложеното иска отмяна на първоинстанционното решение и отмяна на наказателното постановление (НП) изцяло.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от адв. П. П., която поддържа жалбата и претендира присъждане на разноски.  

Ответникът по касационната жалба, Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, редовно призован за съдебно заседание, се представлява от юриск. ****, редовно упълномощен, който оспорва касационната жалба. Изразява становище за законосъобразност и мотивираност на съдебното решение на РС – Балчик, с оглед на което счита, че следва то да бъде оставено в сила и да бъдат присъдени на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич съдебно-деловодни разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Добрич счита касационната жалба за неоснователна. Същевременно според него по делото е безспорно установено, че работодателят е допуснал лице да престира труд, преди с него да е сключен съответен трудов договор, подписан от двете страни и надлежно регистриран в ТД на НАП и преди да му е връчено уведомление по чл. 63, ал. 2 от Кодекса на труда КТ). Изразява становище, че санкцията е правилно индивидуализирана, не са налице предпоставките по чл. 28 от ЗАНН и решението на БРС следва да бъде оставено в сила.

Административен съд - Добрич, касационен състав, като взе предвид събраните по делото доказателства, доводите на страните и релевираните касационни основания, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, имаща правен интерес от обжалването.

Разгледана по същество, касационната жалба е основателна. Съображенията за това са следните:

С обжалваното НП № 08-002273/182 от 20.09.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич е наложена на основание чл. 416, ал. 5, във връзка с 414, ал. 3 от КТ имуществена санкция на „****“ ЕООД, ЕИК ****, гр. Балчик, ул. Д****№ 59, в качеството му на работодател,  в размер на 1500 лв. (хиляда и петстотин лева) за нарушение на чл. 63, ал. 2 от КТ, за това, че на 08.07.2021 г., в 15.40 часа, при извършена проверка от инспектори в Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) – Добрич, в хотел „Лотос“, находящ се в гр. Балчик, ул. ****№ 12, стопанисван от касатора, в обекта е заварено лицето ********, ЕГН **********, с работно облекло, да почиства хотелски стаи на първия етаж. Снежана **** е попълнила декларация в 15.50 часа, според която работи в хотела като камериерка, с работно време от 08.00 часа до 17.00 часа. Прието е с НП, че дружеството, в качеството му на работодател, е допуснало до работа лицето на 08.07.21 г. преди да му предостави копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено от ТД на НАП за регистрация на трудовия договор.

За да потвърди НП, Районният съд е приел, че между страните е имало сключен трудов договор, като се позовава на приетия като доказателство такъв с дата 08.07.21 г. и попълнената от лицето писмена декларация. В тази връзка счита за ирелевантно обстоятелството, че по делото е приет Договор между Агенция по заетостта, чрез Дирекция „Бюро по труда“ и същото лице, със срок на действие от 13.05.21 г. до 08.07.21 г., с № 313-0124-21-20055 за обучение на безработно лице по проект/програма „Възможност за реализация“, както и че по делото е приложен граждански договор от 06.07.21 г.

Настоящият състав намира, че е налице основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК за отмяна на въззивното решение - нарушение на материалния закон.

Категорично установени по делото са фактите, че към момента на извършената от контролните органи проверка не е имало сключен писмен трудов договор с лицето ********. В писмената декларация лицето изрично е отбелязало, че няма сключен трудов договор. Такъв не е представен и на проверяващите органи в момента на проверката. Не е регистриран такъв в ТД на НАП преди проверката. Видно от справката от ТД на НАП, регистрацията на трудовия договор е в 17.07 часа, т.е. след проверката. В съдебно заседание св. **** заявява, че на 06.07.21 г. е подписала граждански договор, приложен по делото, тъй като все още не е била подготвила документите си, необходими за сключване на трудов договор, в това число медицинско свидетелство, което, видно от приложената по делото карта, е изготвено на 08.07.21 г. Същевременно в самия трудов договор изрично е отбелязано, че се сключва, считано от 09.07.21 г. Няма спор по делото, че лицето е полагало труд в обекта. За да е налице обаче нарушение на чл. 63, ал. 2 от КТ, е необходимо от обективна страна наличието на документите по чл. 63, ал. 1 от КТ, т.е. при липса на сключен в писмена форма трудов договор към момента на проверката, както е в случая, то се касае за нарушение по чл. 414, ал. 3, във връзка с чл. 62, ал. 1 от КТ, във връзка с чл. 61, ал. 1 от КТ  и за наказващия орган са били налице доказателства за осъществен състав на нарушение по чл. 62, ал. 1 от КТ, във връзка с чл. 61, ал. 1 от КТ, поради което отговорността на работодателя е следвало да бъде ангажирана именно за това нарушение. С оглед последното и по аргумент от противното не е налице визираното в обжалваното НП нарушение на чл. 63, ал. 2 от КТ, което прави обжалваното НП материално незаконосъобразно. Като е потвърдил незаконосъобразното НП, вместо да го отмени, БРС е постановил решение в нарушение на материалния закон, поради което същото следва да бъде изцяло отменено.

При този изход на делото, основателна съгласно чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН е претенцията на касатора за разноски с оглед осъщественото процесуално представителство от адв. П., в размер на 300.00 лв. пред касационната инстанция и 335.00 лв. пред въззивната инстанция съгласно представения списък на разноските, договор за правна защита и съдействие и адвокатско пълномощно.

Предвид изложеното, Административен съд – Добрич, касационен състав,

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение № 50/ 22.06.2022 г. по НАХД  № 20213210200240/ 2022 год. по описа на Районен съд – Балчик, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 08-002273/182 от 20.09.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, с което е наложена на основание чл. 416, ал. 5, във връзка с 414, ал. 3 от КТ имуществена санкция на „****“ ЕООД, ЕИК ****, гр. Балчик, ул. Д****№ 59, в качеството му на работодател,  в размер на 1500 лв. (хиляда и петстотин лева) за нарушение на чл. 63, ал. 2 от Кодекса на труда.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич да заплати на „****“ ЕООД, ЕИК ****, гр. Балчик, ул. Д****№ 59, представлявано от управителя П.К.К., съдебно – деловодни разноски за адвокатско възнаграждение в двете инстанции в размер на  635.00 лв. общо (шестотин тридесет и пет лева).

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: