Решение по дело №531/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 368
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 14 декември 2020 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20207100700531
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№368/14.12.2020 г.,  град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА И.

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                     НЕЛИ КАМЕНСКА

 

             При участието на Окръжния прокурор РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от съдия МИЛЕВА к. адм. д. № 531/2020 г. по описа на ДАС и за да се произнесе, взе предвид следното:

             Производството е по реда на глава ХІІ от АПК и е образувано по подадена касационна жалба от Д.М.К. ***, чрез адв. К.И. - ДАК срещу решение №53/14.08.2020 г. по н.а.х.д. №28/2020 г. на РС - Каварна, с което е потвърден електронен фиш серия К №3058646 на ОД на МВР – Добрич, с който на касатора е наложено административно наказание “глоба” в размер на 600 лв. на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП за извършено нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП. В жалбата се твърди, че решението е незаконосъобразно. Релевират се доводи, че са допуснати  нарушения на административнопроизводствените правила, като при издаване на електронния фиш не е описано точно мястото на извършване на нарушението, също така не ставало ясно къде се е намирал автомобила спрямо пътния знак, въвеждащ ограничението на скоростта.  Сочи се, че въззивният съд неправилно е приел, че е налице допусната „фактическа грешка“ при издаване на ЕФ по отношение на посоченото място на извършване на нарушението, тъй като във възивното производство по ЗАНН институтът на „очевидна фактическа грешка“ е неприложим, нормите на НПК също не познават този институт. Моли, да се отмени решението на районния съд и се отмени и издадения електронен фиш.

 В с.з., касатора, чрез своя процесуален представител поддържа така подадената жалба и излага подробни съображения, че при издаването ЕФ е допуснато съществено процесуално нарушение, което води до ограничаване правото на защита на санкционираното лице.

Ответникът по касационната жалба не изразява становище по нея. 

Представителят на ДОП счита, че решението на КРС е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.  Сочи, че дори да са налице процесуални нарушения, същите не са от категорията на съществените, които да водят до отмяна на обжалвания съдебен акт.

 Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и при служебната проверка на основание чл. 218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

            Касационната жалба е подадена в срока по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, от легитимирана страна с правен интерес от обжалване на решението, като неизгодно за нея и е процесуално допустима, а разгледана по същество, е основателна.

Производството пред районния съд е образувано по жалба на Д.М.К. *** против електронен фиш серия К №3058646 на ОД на МВР – Добрич, с който на същия е наложено административно наказание “глоба” в размер на 600 лв. на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП за извършено нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП. В електронния фиш е записано, че нарушението е извършено на 28.09.2019 г. в 09,56 часа в Добрич, Каварна, гр. Каварна, ул. „Втора“ до спирката за обществен транспорт. АТСС насочено към гр. Каварна. Описан е лекия автомобил, засечената и разрешена скорост, както и нарушената и санкционната норма.

 Районният съд е приел, че електронният фиш е издаден от компетентен орган, в изискуемата форма и реквизити, и при спазване на процесуалните правила. Направил е извод, че от събраните по делото доказателства, по безспорен начин се установява извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и вината му. Приел е, че деянието е квалифицирано правилно от административнонаказващия орган и наложеното за него административно наказание е в съответствие с предвиденото в закона. Приел е, че е допусната техническа грешка при изписване на мястото на извършване на нарушението. При така установеното, Районен съд – Каварна е потвърдил обжалвания електронен фиш.

 Настоящият съдебен състав, не споделя изводите на въззивния съд, че не са налице допуснати процесуални нарушения в административнонаказателното производство, поради следното:

В Ел. фиш като място на извършване на нарушението е записано гр. Каварна, ул. Втора, до спирката за обществен транспорт. АТСС насочено към гр. Каварна.

От представеният Клип №5059, радар 641 се вижда, че като място на нарушението е записано с. Чунчево.

 От представената GPS извадка, се установява, че с. Поручик Чунчево се намира на главния път между гр. Каварна и гр. Шабла.

От представения по делото /изискан от жалбоподателя/, Протокол за използване на автоматизирано техническо средство TFR1-M с №641 на 28.09.2019 г. за времето от 08.40 до 10.40, се установява, че същото е разположено в с. Полк. Чунчево, ул. „Втора“ до спирката в посока  към гр. Шабла. Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с АТСС, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Условията и редът за използване на АТСС са уредени в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Съгласно разпоредбата на чл.10, ал.1 от тази наредба за всяко използване на мобилно АТСС за контрол се попълва протокол съгласно приложението. В протокола – приложение към чл.10, ал.1 от Наредбата са посочени всички негови реквизити, които се попълват при съставянето му. Този протокол представлява доказателство за мястото и времето на извършване на нарушението, вида на АТСС, с което е заснето нарушението, посоката на движение, в която се осъществява контролът, както и въведеното ограничение на скоростта. Както се каза и по-горе в представения протокол е посочено, че мястото за контрол е било в с. Полк. Чунчево, ул. „Втора“ до спирката в посока към гр. Шабла. Т.е. няма как едновременно АТСС да бъде поставено в гр. Каварна и в с. Полк. Чунчево и няма как един път да е насочено към гр. Каварна, а втори път към гр. Шабла.

Поради изложеното, съдът не приема, че тези допуснати съществени процесуални нарушения са техническа грешка или пък, че същите могат да се санират в съдебното производство.

         Като е приел обратното районният съд е приложил неправилно закона и е постановил незаконосъобразно съдебно решение, което на основание чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН следва да бъде отменено. На основание чл. 222, ал. 1 от АПК вместо него следва да бъде постановено друго, с което да се отмени електронният фиш.

         Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ от АПК, Административен съд гр. Добрич, троен състав

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение №53/14.08.2020 г. по а.н.д № 28/2020 г. по описа на Районен съд Каварна и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К №3058646 на ОД на МВР Добрич, с който на Д.М.К. ***, на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600 лева, за нарушение на чл.21,  ал.1 от ЗДвП.

 Решението не подлежи на обжалване и/или протест.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ:   1.

                                                                                         

                                                                 2.