Решение по дело №1185/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260038
Дата: 13 октомври 2022 г.
Съдия: Валери Владимиров Събев
Дело: 20192150101185
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№ 260038

гр. Несебър, 13.10.2022г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, шести състав в публично заседание на единадесети октомври две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Валери Събев

 

при участието на секретаря Атанаска Ганева, като разгледа гр. д. № 1185 по описа на Районен съд Несебър за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е за съдебна делба във фазата по извършването й.

С влязло в сила Решение № 260003 от 14.08.2020г., постановено по делото, е допусната съдебна делба между съсобствениците С.Н.П., Д.Й.Д. и М.Й.Д. на следния имот: сграда с идентификатор ***** по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. С.В., със застроена площ от 57 кв. м., брой етажи – 2, предназначение – жилищна сграда – еднофамилна, с адрес в гр. С.В., ул. С.” № **, разположена в ПИ с идентификатор *****, при следните дялове: за С.Н.П. – 1/2 ид.ч., за Д.Й.Д. - 1/4 ид.ч., за М.Й.Д. – ¼ ид.ч.

Съделителят С.Н.П. заема становище за извършване на делбата чрез разделяне на допуснатия до делба имот и възлагането на реални дялове на всеки от съделителите.

Съделителите Д.Й.Д. и М.Й.Д. не вземат становище по способа за извършване на делбата.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съсобствеността във втората фаза на делбеното производство се прекратява по един от посочените в ГПК способи: посредством теглене на жребие, чрез разпределение на имотите по реда на чл. 353 ГПК, чрез възлагане по реда на чл. 349 от ГПК или чрез изнасяне на имотите на публична продан, като основни критерии за избора на способ са дали броят на реалните дялове съответства на броя на съделителите, доколко стойността на реалните дялове съответства на стойността на дяловете на съделителите, както и квотите, които притежава всеки един от съделителите. Съгласно разпоредбата на чл. 69, ал. 2 ЗН, всеки от съделителите може да поиска своя дял в натура, доколкото това е възможно. Тази разпоредба отразява основния принцип в производството по извършване на делбата, според който съдът следва да извърши делбата, като осигури получаването на реален дял от всеки съсобственик. Съсобственикът може да получи реален дял, когато делбеният имот е реално поделяем, или когато той може да се постави в дял. Когато тези възможности съществуват, и с оглед на посочения принцип по чл. 69, ал. 2 ЗН, съдът не следва да извършва делбата с изнасяне на имота на публична продан.

Съдът счита, че в случая по делото не са ангажирани доказателства за реалната поделяемост на имота, поради което същият следва да се изнесе на публична продан по реда на чл. 348 от ГПК. Съображенията за този извод са следните:

Съгласно трайната задължителна практика на ВКС, постановена по реда на чл. 290 ГПК (в това число Решение № 20 от 6.02.2015г. на ВКС по гр. д. № 4692/2014г., I г. о., ГК, Решение № 311 от 18.12.2012г. на ВКС по гр. д. № 268/2012г., I г. о., ГК и др.) в производството по чл. 341 и сл. ГПК съдът не може да извърши делбата без да получи окончателно произнасяне от общинската (районната) администрация дали съответният урегулиран поземлен имот е поделяем, като процедурата по чл. 201 ЗУТ в случай на становище от главния архитект за поделяемост на имота следва да приключи с акт на компетентния административен орган - кмета на съответната община, за изменение на плана за регулация или с отказ за одобряване на предложеното изменение. В тази връзка за съда съществува задължение във втората фаза на делбата да следи за последователното извършване на действията, свързани с поделяемостта на имота, и да дава указания на съделителите за тяхната поредност.

По настоящото дело е прието заключение на съдебно-техническа експертиза (на л. 72 – л. 76), според което съществува техническа възможност да бъде обособен отделен вход за първи жилищен етаж в сградата и по този начин всеки от етажите ще отговаря на изискванията на ЗУТ за самостоятелен обект, с отделен идентификатор. С определение от 11.09.2020г. е поискано становище от г.а.н.О.Н. за това дали този проект за поделяемост (предложен от вещото лице) съответства на изискванията на ЗУТ и да даде предписание за изработване на инвестиционен проект. Видно от протокол № 2 от 03.02.2021г. на ОбЕСУТ гр. Несебър (на л. 111 от делото) при внасяне на проект главният архитект ще го одобри в съответствие със задълженията му по чл. 203, ал. 1 от ЗУТ. При това положение с определение № 260178 от 15.02.2021г. съдът е указал на съделителите, че в срок до следващото съдебно заседание следва да предприемат действия по изпълнение на указанията на главния архитект – като инициират изработването и внесат в общинска администрация Несебър инвестиционен проект за обособяване на самостоятелни обекти в процесната сграда, който да съответства на приетата по делото съдебно-техническа експертиза на вещото лице Я.. Предупредил ги е, че ако не представят доказателства за започнала процедура по изготвяне на инвестиционен проект, делото ще бъде разрешено въз основа на събраните до момента доказателства. В съдебно заседание от 31.03.2021г. по молбата на съделителите им е даден допълнителен срок за изработване на инвестиционен проект. Видно от вносна бележка с печат и получен входящ номер (на л. 120 от делото), такъв е внесен на 09.06.2021г. С протокол № 5 от 16.06.2021г. (на л. 123 от делото) на ОбЕСУТ Несебър са дадени указания за корекция в проекта, чрез показване коректно в чертеж „Ситуация“ на съществуващите сгради, в това число сграда с идентификатор *****.6. Впоследствие – на 31.01.2022г. по делото е постъпила справка от община Несебър за движението на преписката по проекта, според която ОбЕСУТ ще се произнесе след прецизиране на застроената площ и разгъната застроена площ съобразно действително изпълненото строителство в парцела. На 05.05.2022г. по делото са постъпили писма от Община Несебър, според които не са предприети действия за прецизиране на застроената площ и разгъната застроена площ съобразно действително изпълненото строителство в парцела. Поради тази причина с протоколно определение от 12.07.2022г. на съделителите е указано да предприемат необходимите действия, вкл. за прецизиране на застроената площ и разгъната застроена площ съобразно действително изпълненото строителство в парцела, като в противен случай ще се произнесе съобразно събраните до момента доказателства. По делото е постъпило писмо от Община Несебър от 26.08.2022г., според което и към този момент не са постъпвали други заявления, допълнения и проекти от С.П.. В съдебно заседание от 11.10.2022г. съделителите също не са ангажирали доказателства за подобни действия.

Въпреки множеството указания, дадени от съда, вкл. и със съответната конкретика според поставените изисквания от ОбЕСУТ Несебур, както и многократното отлагане на делото с цел на страните да се даде възможност за реалното поделяне на имота, по делото не са постъпили доказателства за извършване на действия след решението на ОбЕСУТ Несебър от 23.12.2021г., с което са дадени указания за прецизиране на застроената площ и разгъната застроена площ съобразно действително изпълненото строителство в парцела. Т.е. за период от над 10 месеца съделителите не са предприемали действия, свързани с движението на административната процедура за подялба на имота, вкл. и след изричните указания, дадени от съда в съдебно заседание от 12.07.2022г. Това мотивира съда да приеме, че въпреки многократните указания и дадените на съделителите възможности, те не са предприели всички необходими и зависещи от тях действия за приключване на процедурата, като очевидно след определен момент са се дезинтересирали от последващото й движение. Същевременно в цитираното вече Решение № 20 от 6.02.2015г. на ВКС по гр. д. № 4692/2014г., I г. о., ГК е прието, че ако съдът е дал конкретни указания за необходимостта от извършване на следващото по ред действие от процеса по одобряване на инвестиционния проект, за съделителите съществува задължение да представят доказателства, че такива действия са били извършени, а в противен случай съдът може да приеме наличие на процесуално бездействие, имащо за последица извод за недоказаност на възможността за реално поделяне на имота. Настоящият случай е точно такъв, като съдът е дал конкретни указания на съделителите, а така също и достатъчно време, за да ги изпълнят. Въпреки това не са представени доказателства, че указанията са изпълнени, а и от служебна изискана справка от Община Несебър се установява, че липсва движение след 23.12.2021г. по преписката, поради което по делото остава недоказана възможността за реално поделяне на имота.

С оглед изложеното единственият възможен способ за ликвидиране на съсобствеността по настоящото производство по съдебна делба е чрез изнасяне на имота на публична продан по реда на чл. 348 от ГПК, получените суми от която следва да се разпределят между съделителите съобразно с квотите им. Следва да бъде постановено решение за изнасянето на имота на публична продан при пазарна стойност от 99 530 лв., съобразно заключението на съдебно-техническата експертиза, прието в съдебно заседание от 05.11.2020г., което не е оспорено от страните, прието е от съда и се кредитира като обективно, компетентно и безпристрастно.

Относно държавните такси:

На основание чл. 355 ГПК всеки от съделителите следва да заплати държавна такса върху стойността на дела си от делбеното имущество. Съдът вече изложи съображения, че приема пазарна оценка на имота от 99 530 лв. Т.е. делът на С.Н.П. следва да се оцени на 49 765 лв., а на всеки от другите двама съделители – по 24 882,50 лв. Следователно по арг. от чл. 8 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК С.Н.П. следва да бъде осъдена да заплати 1990,60 лв. – държавна такса, а Д.Й.Д. и М.Й.Д. – по 995,30 лв. държавна такса.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:      

ИЗНАСЯ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН допуснатия до делба недвижим имот: сграда с идентификатор ***** по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. С.В., със застроена площ от 57 кв. м., брой етажи – 2, предназначение – жилищна сграда – еднофамилна, с адрес в гр. С.В., ул. С.” № **, разположена в ПИ с идентификатор *****, с пазарна стойност 99 530 лв., като действителното получената при публичната продан сума да се разпредели както следва: 1/2 за С.Н.П., ЕГН **********,***, ¼ за Д.Й.Д., ЕГН **********,*** и ¼ за М.Й.Д., ЕГН **********,***.

ОСЪЖДА С.Н.П., ЕГН **********,***, да заплати по сметка на Районен съд Несебър сумата от 1990,60 лв. – държавна такса за производството по съдебна делба.

ОСЪЖДА Д.Й.Д., ЕГН **********,***, да заплати по сметка на Районен съд Несебър сумата от 995,30 лв. – държавна такса за производството по съдебна делба.

ОСЪЖДА М.Й.Д., ЕГН **********,***, да заплати по сметка на Районен съд Несебър сумата от 995,30 лв. – държавна такса за производството по съдебна делба.

Решението може да бъде обжалвано пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от връчване на препис.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: