Определение по дело №138/2017 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 143
Дата: 3 май 2017 г.
Съдия: Румяна Вълчева Райкова
Дело: 20173600600138
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е                       

 

 

 

143                                   03.05.2017г.                      гр.Шумен

 

 

 

Шуменският окръжен съд                                                 наказателна колегия

На трети май                                            две хиляди и седемнадесета година

В закрито заседание  в следния състав:

 

      Председател: К. Моллов

   Членове: 1. Св. Станчев                                     2. Р. Райкова

 

Сложи за разглеждане докладваното от окръжния съдия Р.Райкова

ВЧНД № 138 по описа за 2017г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл.345 ал.1 вр. чл.341 ал.2 вр. чл.249 ал.3 от НПК.

Постъпил е частен протест от прокурор при Районна прокуратура – гр. Кубрат срещу разпореждане № 211 от 24.03.2017г. по НОХД № 620/2017г. на Шуменския районен съд, с което е прекратено съдебното производство по делото и е върнато същото на Районна прокуратура – гр. Кубрат, с указания за отстраняване на допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните права на обвиняемия. Прокурорът счита разпореждането за неправилно, излага обстойно съображенията си за това и моли да бъде отменено.

Постъпила  е  и жалба от обвиняемия, в която същия изразява  несъгласие с постановеното разпореждане за прекратяване на съдебното производство, като  счита същото за неправилно, незаконно и нелепо, като излага доводите си за това. Моли да бъде отменено процесното  разпореждане и да бъде решено делото по същество, като бъде прекратено наказателното производство, тъй като описаното в обвинителния акт няма признаците на престъпление. Алтернативно предлага на съда чрез импровизация да се позове на чл.369  ал.4 от НПК и моли делото да бъде разгледано в хипотезата на чл. 345 ал.1 предл.2 от НПК.

Частният протест и частната жалба са подадени в срока по чл.342 ал.1 от НПК, поради което са процесуално допустими.

Частният протест е основателен, а частната жалба – частично основателна.

ШОС за да се произнесе по обосноваността и законосъобразността на обжалваното определение взе предвид следното от фактическа страна:

След връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда, в резултат на въззивна проверка, в ШРС е образувано НОХД № 620/2017г. срещу  З.С.М. за извършено от него престъпление от общ характер наказуемо по чл.286 ал.1 от НК. ШРС констатирал, че в досъдебното производство и при действията на прокурора след завършване на разследването при изписване на обвинителния акт са допуснати съществени нарушения, които водят до нарушаване правото на защита на подсъдимия  и на посочените в ОА като  пострадали лица. ШРС е констатирал, че в диспозитива на обвинението, по което е привлечен З.  М.   е посочено, че е набедил  Г.М.М. *** – директор на ОУ „Паисий Хилендарски“, с. Хърсово, обл. Разград и К.Р.М. – адвокат в АК – Варна  ……………. в извършване на престъпление  по чл.201 ал.1 от НК – присвоили финансови средства в неуточнен размер от пенсията на З.С.М. и от училището, като М. извършил това в качеството му на адвокат – пълномощник по изпълнително дело /не внасял по сметката на взискателя ОУ – с. Хърсово парични суми, а се ползвал от тях/ като знаел, че са невинни. Обсъдил, че прокурора е посочил  квалификацията на  едно от престъпленията, в които обвиняемия е  набедил двамата пострадали - чл. 201 ал.1 от НК, като е конкретизирал, че присвояването  на  финансови средства в неуточнен размер от пенсията на З.С.М. и от училището  от страна на К.Р.М. – адвокат в АК – Варна е станало в качеството му на адвокат – пълномощник по изпълнително дело, именно чрез невнасяне  по сметката на взискателя ОУ – с. Хърсово парични суми, а се ползвал от тях. По тези причини, счел, че след като изпълнителното деяние на набедяването се извършва чрез сезиране  в определена форма /в случая съобщение от обвиняемия  заведено с вх. №702/09.09.2010г. на ОП гр. Разград/, то от съществено значение  са конкретните изявления на дееца - дали уличава някого  в извършване на  престъпно посегателство - престъпление, обема му, фактическият му състав и степента на категоричност с която е заявено и че следва да е налице задължително такова  съдържание, тъй като именно въз основа на  съдържанието и заявените конкретни факти се извършва проверката на верността им. По тези съображения ШРС констатирал, че в диспозитива на обвинението повдигнато по отношение на обвиняемия З.  М., не е посочено   в какво качество  и/или с кои  точно действия  набедената М. е извършила престъпление по чл. 201 ал.1 от НК, в което е набедена от обвиняемия. От обстоятелствената част на обвинителният акт също  според РС не ставало ясно чрез   какви точно действия е извършено деянието по чл. 201 ал.1 от НК в което е набедена   пострадалата  Г.М. и тази неяснота довела до накърняване правото на защита и на обвиняемия и на пострадалите. Поради това ШРС счел, че ОА не отговаря на изискванията на чл.246 от НПК и на ТР №2/2002г. на ОСНК и са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните права на обвиняемия и пострадалите и поради това върнал делото на КРП за отстраняването им.

Въззивният съд за да се произнесе съобрази следното: ШОС е сезиран с искане за ревизия на постановено от ШРС разпореждане за прекратяване на съдебното производство и именно по него следва да се произнесе. Настоящият състав не може да обсъжда прекратяване на наказателно производство, защото такова разпореждане няма постановено по първоинстанционното дело и е недопустимо да се прави за първи път от втората инстанция.  Също така е процесуално невъзможно да бъдат правени импровизации, като се прескачат процедури в НПК и се правят невъзможни връзки между различните институти, за да се удовлетвори искане на която и да било от страните. В този смисъл ШОС не може да удовлетвори искането на обвиняемия да разгледа делото в хипотезата на чл.369 ал.4 от НПК и чл. 389 ал.4 от НПК. Връзките в закона се правят единствено в предвидените от самия закон случаи.

Според настоящия състав доколкото обвинителния акт определя предмета на доказване по делото и очертава рамките, в които ще се развива процеса на доказване, чрез него  прокурорът  следва да развие в пълнота своята обвинителна теза пред решаващия съдебен орган и в приложения по НОХД №41/2015г. на РС – Кубрат обвинителен акт по ПД  № 11/2015г. на РП – Кубрат тези рамки са очертани. Главното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него и това е сторено, съобразно фактите по делото. В обстоятелствената част на обвинителния акт прокурорът задължително трябва да посочи фактите и  обстоятелствата, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му и в израз на конституционно вменените му правомощия КРП е преценила, че именно изложените от него факти съставляват престъпление. Прокурорът е бил обстоятелствен в ОА и очевидно е изложил всички релевантни според него факти. Такова становище се застъпва и в частния протест. Отделен е въпроса, дали според съда тези факти ще представляват престъпление и те се решават по предвидените в НПК процедури във фазата на съдия-докладчик или при постановяване на присъдата. В този смисъл ШОС счита, че внесеният обвинителен акт е в съответствие с минималните изисквания на Тълкувателно решение №2 от 07.10.2002 год. на ВКС по т.н.д. №2/2002 год. на ОСНК относно съдържанието на обвинителния акт и посочените нарушения от страна на РС не са налице. Освен това следва да се отбележи, че по настоящия обвинителен акт вече има произнасяне на въззивна инстанция по ВЧНД № 1449/2015г. на ВОС, в което обстойно е посочено защо този обвинителен акт отговаря на условията на НПК и на тълкувателната практика. Указанията на въззивния съд по конкретното дело са задължителни за районните съдилища, разглеждащи делото и поради това ШРС не е следвало да прибягва до прекратяване на съдебното производство при изрични указания на въззивен съд относно продължаване на съдопроизводствените действия по внесения обвинителен акт. Без значение е обстоятелството, че е разглеждано разпореждане на РРС по друго наказателно дело, след като  предмет на обсъждане е бил именно внесения обвинителен акт по ПД №11/2015г. и съответствието му с гаранциите за правата на страните в процеса. Настоящия състав изцяло споделя съображенията и изводите на Варненския окръжен съд материализирани в Определение №1018/03.11.2015г. относно посочения обвинителен акт.

Предвид гореизложеното, съдът счита, че протестираното разпореждане е неправилно  и незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено, а делото следва да бъде върнато на същия състав на ШРС за продължаване на съдопроизводствените действия по внесения обвинителен акт.

Поради това и на основание чл.345 ал.1 и 2  вр. чл.341 ал.2 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ Разпореждане № 211 от 24.03.2017г. по НОХД № 620/2017г. на Шуменския районен съд, с което е прекратено съдебното производство по делото и е върнато същото на Районна прокуратура – гр. Кубрат.

Връща делото на същия състав на ШРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

 

 

Председател:                                    Членове:  1.

 

 

 

 

 

  2.