Решение по дело №3350/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1307
Дата: 16 декември 2009 г. (в сила от 27 януари 2010 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20092120203350
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

                          РЕШЕНИЕ

 

 

 

№ 1791                                               14.12.2009г.                              град Бургас

 

                 В ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Бургаският районен съд,                     наказателно отделение, ХП-ти състав На десети декември                                                                             година 2009

В публично заседание в следния състав:

 

                                                    Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА     

                                                    Съдебни заседатели:

 

Секретар: Илияна Георгиева

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 3350 по описа на съда за 2009 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на И.А.Г., ЕГН: ********* против Наказателно постановление № 7499 от 27.07.2009г., издадено от началника на група в сектор "ПП"-КАТ към ОДП гр.Бургас, с което за нарушение на чл. 5, ал.2, т.З, предл.1 от ЗДвП и чл. 150 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, предл. 1 от ЗДвП и чл. 185, предл.1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба", в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца за първото и „глоба", в размер на 20 лева за второто нарушение. С жалбата се моли за отмяна на НП или наложеното административно наказание да бъде намалено.

Съдът намира жалбата за допустима против частта от НП, в която на жалбоподателя на основание чл.174, ал.1, предл. 1 от ЗДвП му е наложено административномнаказание „глоба", в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на ЗАНН.

Съдът счита, че жалбата в частта й, касаеща административното наказание, наложено на жалбоподателя, а именно глоба в размер на 20 лв., наложена на основание чл.185, предл.1 от ЗДвП за нарушение на чл.150 от ЗДвП за недопустима, тъй като същата е подадена след влизане в сила на разпоредбата на чл.189, ал.5 от ЗДвП/в сила от

29.06.2007г.,ДВ бр.51 от 2007г./ и следва да се остави без разглеждане в тази й част.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява. Не изразява становище. Не ангажира доказателства.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция" при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се явява в съдебно заседание пред настоящия съд. В съпроводително писмо до БРС, молят съда жалбата да бъде оставена без уважение и НП да бъде потвърдено. Не ангажират нови доказателства.

Актосъставителят, редовно призован, се явява лично.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 04.07.2009г., около 04.26 часа, в ж.к. „Лазур", до бл. 41, жалбоподателят управлявал лек автомобил, марка „", с per.  след употреба на алкохол. Извършената проверка за алкохол била посредством техническо средство Дрегер 7410-0169, който отчел едно цяло и петнадесет промила алкохол в кръвта. За констатираните нарушения бил издаден акт за установяване на административно нарушение № 7499/04.07.2009г.

Административнонаказващият орган е приел, че нарушенията са установени от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което е наложил на нарушителя административно наказание „глоба", в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца.

Разпоредбата на чл. 5, ал. 2, т. 3, предл. 1 от ЗДвП задължава водачите да не управляват пътно превозно средство след употреба на алкохол. Установените с акта фактически обстоятелства кореспондират по безспорен начин с показанията на актосъставителя А.С..

Фактическата обстановка в АУАН се оспорва от жалбоподателя, който твърди, че МПС е било с изключен двигател и е било паркирано пред бл. 41 за нощуване. Жалбоподателят не представя доказателства в подкрепа на твърдението си. В същото време, актосъставителят съобщава, че действително при пристигането си е установил, че автомобилът на жалбоподателя е в покой с включени фарове, но колегите му от 5 РУ на МВР са потвърдили, че жалбоподателят е шофирал автомобила и след като ги е забелязал е спрял вдясно. Съдът кредитира изцяло показанията на актосъставителя, тъй като счита, че с оглед служебното му положение, същият е незаинтересован от изхода на делото. В същото време, настоящият състав счита, че твърденията на жалбоподателя са защитна теза, с цел оневиняване и избягване на административно-наказателна  отговорност.  Ето  защо,  съдът  счита същите за неоснователни.

Настоящият състав намира, че АУАН не страда от съществени пороци, които да се явяват основание за отмяна на НП.

БРС преценя процесното нарушения като извършено виновно, при форма на вината пряк умисъл, тъй като И.Г. е осъзнавал, че поведението му е обществено вредно и укоримо, т.е. това, че чрез деянието си нарушава установения ред на държавно управление и въпреки това се е стремил към този резултат.

БРС възприема наложеното на нарушителя наказание -„глоба", в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца за справедливо и обосновано. Нормата на чл.174, ал.1, предл.1 от ЗДвП предвижда: „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 1 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лв., който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух". Наложените административни наказания за нарушението по чл. 5, ал.2, т.З от ЗДвП са в съответствие с разпоредбата на чл.174, ал.1 от ЗДвП. Размерът на глобата-ЗООлв. е определен към минималния и съответства на степента на обществена опасност на деянието. Относно лишаването от право на управление на МПС за срок от 7 месеца, съдът счита, че същото съответства на степента на обществена опасност на деянието и същото е адекватно на тежестта на извършеното и достатъчно за постигане на целите на административните наказания по чл.12 от ЗАНН.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

РЕШИ:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 7499 от 27.07.2009г., издадено от началника на група в сектор "ПП"-КАТ към ОДП гр.Бургас, издадено против И.А.Г., ЕГН: **********, с което за нарушение на чл. 5, ал.2, т.З, предл.1 от ЗДвП и чл. 150 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, предл. 1 от ЗДвП и чл. 185, предл.1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба", в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца за първото и „глоба", в размер на 20 лева за второто нарушение, в частта му с която на жалбоподателя е наложено наказание „глоба", в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Бургаски Административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на на И.А.Г., ЕГН: **********, против Наказателно постановление № 7499 от 27.07.2009г., издадено от началника на група в сектор "ПП"-КАТ към ОДП гр.Бургас, в частта му с която за нарушение на чл. 150 от ЗДвП, на основание чл. 185, предл.1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба", в размер на 20 лева.

 

 

 

 

Решението в тази му част подлежи на обжалване в 7- дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд-гр.Бургас.

 

                                                СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала: Илияна Георгиева