Решение по дело №518/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 33
Дата: 9 февруари 2021 г. (в сила от 9 февруари 2021 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20207080700518
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 33

 

гр. Враца,  09.02.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 19.01.2021г. /деветнадесети януари две хиляди двадесет и първа   година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело № 518 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК във вр. с  чл.63, ал.1  ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на В.А.С. ***, против Решение № 260009 от 16.09.2020 г., постановено по АНД № 206 по описа на Районен съд  Бяла Слатина за 2020 г., в частта, в която е потвърдено НП № 20-0248-000035/18.02.2020 г., издадено от Началник РУ – Бяла Слатина към ОДМВР – Враца.

В касационната жалба са изложени доводи, че решението на първата съдебна инстанция е неправилно и незаконосъобразно, тъй като изводите на съда са изградени върху неправилни фактически констатации, изложени в НП, като не е извършен анализ на действителната фактическа обстановка въз основа на представените доказателства. Твърди, че на посочената дата не е извършено визираното в НП нарушение на ЗДвП. Посочва се, че е нарушено правото на касатора да даде кръвна проба, въпреки връчения му талон за медицинско изследване, тъй като полицейските служители не го закарали до МБАЛ - ***, не го изчакали достатъчно там. Същия придружен от *, се явил в спешния център 5-10 минути преди крайния час, посочен в талона,  медицинското лице отказало да му вземе кръвна проба. Твърди се, че тези нарушения касаят правото на защита на наказания субект и са основание за отмяна на решението на първата съдебна инстанция, както и по същество, отмяна на обжалваното наказателно постановление.

В с.з. касаторът редовно призован се явява лично и поддържа касационната жалба по изложените в нея съображения.

Ответникът по касация – РУ – Бяла Слатина при ОДМВР – Враца, не се представлява в съдебно заседание и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца, дава  заключение за неоснователност на касационната жалба, а оспореното решение намира за валидно, допустимо и правилно. Районният съд не е допуснал нарушение на материалния закон и процесуалните правила при постановяването му и моли същото да бъде оставено в сила.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка съгласно чл.218, ал.2 АПК , приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на касационна проверка е Решение №260009/16.09.2020г., постановено по АНД № 206 по описа на РС – Бяла Слатина за 2020 г., в частта в която е потвърдено НП № 20-0248-000035/18.02.2020г., издадено от Началник РУ – Бяла Слатина. Със същото на касатора са наложени административни наказания „глоба“ - по т.1 от 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, на основание чл. 174, ал.1, т.2 ЗДвП за нарушение по  чл. 5, ал.3, т.  ЗДвП; по  т. 3 - глоба от 50 лв. на основание чл.179, ал. 6, т.1 ЗДвП за нарушение на чл.139, ал.1, т.1 ЗДвП; по т. 4 - глоба в размер на  10 лв. на основание  чл.183, ал.1, т.1, пр.3 ЗДвП за нарушение на чл.100, ал.1, т. 2 ЗДвП и по т. 5 - глоба в размер на 10 лв. на основание чл. 183, ал.1, т.1, пр.1 и 2 ЗДвП за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 ЗДвП. В частта по т.2 с наложена глоба в размер на 20 лв. НП е отменено и не е предмет на делото.

Административнонаказателната отговорност на нарушителя е ангажирана за това, че на 20.01.2020г. в 22.20 ч. в ************ е управлявал лек автомобил Фиат Пунто, с рег. № ********, негова собственост, под въздействието на алкохол 1.11 промила в издишания въздух, установено с техническо средство Дрегер Алкотест № 7510 0018, като пробата е извършена в 22:31 часа, показана и видяна от водача. Издаден е талон за медицинско изследване № 0031569. При проверката е установено също, че касаторът не носил СУМПС и контролен талон към него, СРМПС част II, управлявал с АУАН с изтекъл на 16.01.2020 г. срок на валидност, имал незаплатени глоби  по ЗДвП в размер на 50 лева и МПС било технически неизправно – не светела лява габаритна светлина.

Районният съд е приел, че АУАН е съставен и НП е издадено от компетентни органи, в законоустановените срокове, при спазване на изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, съдържат точно и ясно описание на нарушението с посочване на датата и мястото на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено и начина, по който е констатирано. Въз основа на установените факти, с помощта на приобщените и обсъдени писмени и гласни доказателства по делото, съдът е установил, че касаторът е осъществил от обективна и субективна страна съставите на вменените му  нарушения по т.1, т. 3, т. 4 и т. 5 от НП, поради което правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност на посочените в санкционния акт правни основания и в предвидените от закона размери.

Решението е правилно. Въззивният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност и не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила.

Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието наличие са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка. Обсъдени са всички възражения изложени в жалбата, включително относно правото за даване на кръвна проба след издаден талон за медицинско изследване, като са формирани обосновани изводи за тяхната неоснователност. В тази връзка и тъй като същите възражения са повдигнати и в касационната жалба, настоящият касационен състав намира за необходимо да отбележи, че в съответствие с разпоредбата на чл.6, ал.6, т.1 и т.2 от Наредба № 1/19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техните аналози, талонът за изследване е връчен на лицето срещу подпис, като е вписано мястото където да се извърши установяването и срока на явяването – до 45 минути, когато нарушението е извършено на територията на населеното място, като липсва задължение за полицейския орган лично да превози лицето до това място. Единствено в хипотезата на чл.7, ал. 1 от Наредба №1/19.07.2017г, когато с техническото средство е установена концентрация на алкохол над 1,2 на хиляда, полицейският орган съпровожда лицето до мястото за извършване на медицинското изследване, което в случая не е така. Липсват и доказателства в подкрепа на твърденията от страна на касатора, че медицинското лице е отказало да му вземе кръвна проба, въпреки пристигането му в спешния център в рамките на посочения в талона срок и изрично заявеното му желание за това.

Правните изводи на районния съд, които са подробни са съобразени с доказателствата по делото, установените факти и приложимите нормативни разпоредби, поради което се споделят напълно от настоящия касационен състав. На основание  чл. 221, ал. 2, изр.2  АПК  касационната инстанция препраща към тях и не е необходимо отново да бъдат преповтаряни.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно  което и да е от тях, като настоящата касационна инстанция  ги възприема напълно.

По изложените съображения, настоящата инстанция намира, че касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо АПК, във връзка с чл. 63, ал.1, изр. 2 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260009/16.09.2020 г., постановено по  АНД № 206/2020 г. по описа на Районен съд – Бяла Слатина.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.