Решение по дело №8827/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1529
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 7 август 2019 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20182120108827
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1529                                                   17.06.2019 г.                                             гр. Бургас

 

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                 ХХХІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На дванадесети юни                                                  две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:              

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯН МУТАФЧИЕВ

 

Секретар: Милена Манолова,

като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев гр. дело № 8827 по описа на БРС за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е образувано по повод искова молба от „БИ ЕНД ДЖИ КРЕДИТ“ ООД против Д.Г.А. и е за установяване на дължимост от ответника на ищеца на сума, установена в производството по ч. гр. дело номер ***/2018 г. по описа на БРС.

С определение № 1091/06.02.2019 г. съдът е приложил по делото съобщението до ответника Д.Г.А., с което са й изпратени препис от исковата молба и от приложенията към нея за депозиране на отговор, и й е назначил на основание чл.47, ал.6 от ГПК особен представител, който депозира отговор на исковата молба.

В съдебно заседание процесуален представител на ищцовото дружество не се явява.

В съдебно заседание особеният представител на ответника моли съда да отхвърли иска.

Бургаският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 23.01.2018 г. между „БИ ЕНД ДЖИ КРЕДИТ“ ООД, в качеството на кредитор, и Д.Г.А., в качеството на кредитополучател, е сключен договор за кредит № MAX-*** (за краткост Договора) на основание Закон за предоставяне на финансови услуги от разстояние, Закон за потребителски кредит и Закон за електронния документ и електронните удостоверителни услуги (ЗЕДЕУУ). Условията на договора са следните: размер на кредита – 350 лева; погасителна вноска – 183,75 лева; срок на кредита – 3 месеца; брой погасителни вноски – 2; обща стойност на плащанията – 367,50 лева; годишен процент на разходите – 27,03 %; годишен лихвен процент – 39,78 %.

Според чл.6, ал.1 от Договора при одобрение на заявката за кредит, кредиторът се задължава да предостави потребителски кредит на кредитополучателя в размер на 350 лева, наричан „заемна сума“, а кредитополучателят се задължава да върне заемната сума на кредитора при условията на Договора. Съгласно чл.6, ал.2 от Договора кредиторът предоставя на кредитополучателя заемната сума по банков път в срок от 5 работни дни, считано от деня, следващ подписването на Договора.

Длъжникът приема и доброволен пакет „Всичко на Макс“, по който се дължи възнаграждение на кредитора. Така общата дължима сума по кредита и доброволния пакет е 525 лева, като същата следва да бъде платена, както следва: на дата 20.02.2018 г. – 105 лева от допълнителния пакет; на дата 20.03.2018 г. – 172,15 лева главница, 11,60 лева лихва и 26,25 лева от допълнителен пакет; на дата 20.04.2018 г. – 177,85 лева главница, 5,90 лева лихва и 26,25 лева от допълнителен пакет.

В Договора на няколко пъти се споменава за ОУ, но същите не са представени по делото.

Тъй като кредитът не е погасен на падежа, кредиторът подава в БРС на 08.06.2018 г. заявление за издаване на заповед за изпълнение срещу А., по което е образувано ч. гр. дело № ***/2018 г. по описа на съда. На 22.06.2018 г. по това дело е издадена заповед за изпълнение № 2353 за сумата от 525 лева, представляваща главница по договора за кредит, ведно със законната лихва от деня на подаване на заявлението в съда.

Тъй като длъжникът е уведомен за заповедта на основание чл.47, ал.5 от ГПК, заявителят предявява установителен иск за вземането си пред БРС, по който е образувано настоящото производство.

По доказателствата:

Така описаната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното:

Предявен е установителен иск правно основание чл.422, ал.1 от ГПК, вр. чл.9, ал.1 от ЗПК.

Според чл. 9, ал. 1 от ЗПК договорът за потребителски кредит е договор, въз основа на който кредиторът предоставя или се задължава да предостави на потребителя кредит под формата на заем, разсрочено плащане и всяка друга подобна форма на улеснение за плащане. В този смисъл договор за кредит № MAX-***/23.01.2018 г. попада под уредбата на ЗПК.

Според чл.11, ал.2 от ЗПК общите условия (за краткост ОУ) са неразделна част от договора за потребителски кредит и всяка страница се подписва от страните по договора. С доклада по делото, изготвен в съдебно заседание, проведено на 29.05.2019 г., съдът указа на ищеца, че в негова тежест е да докаже, че ответникът е получил и подписал ОУ. Със същото определение съдът констатира, че ищецът не сочи доказателства за тези факти. Въпреки това „БИ ЕНД ДЖИ КРЕДИТ“ ООД не ангажира доказателства, че е предоставило на А. ОУ, всяка страница от които да е подписана от нея. Според чл.22 от ЗПК когато не е спазено изискването на чл.11, ал. 2, договорът за потребителски кредит е недействителен.

Нормите, уреждащи нищожността на сделките, са от императивен характер и за приложението им съдът следи служебно. Когато страна се позовава на договор (ищецът черпи правата си от договор за потребителски кредит), съдът е длъжен да провери неговата действителност и без да има позоваване на нищожност – в този смисъл Решение № 384 от 2.11.2011 г. на ВКС по гр. д. № 1450/2010 г., I г. о. и Определение № 483 от 8.10.2015 г. на ВКС по гр. д. № 3383/2015 г., I г. о.

След като договорът за потребителски кредит е недействителен, кредитополучателят връща само чистата стойност на кредита, но не дължи лихва или други разходи по кредитачл.23 от ЗПК. Такова задължение обаче ще възникне, ако кредитополучателят е получил в действителност заемната сума. Както вече се посочи, според чл.6, ал.2 от Договора кредиторът предоставя на кредитополучателя заемната сума по банков път в срок от 5 работни дни, считано от деня, следващ подписването на Договора. С доклада по делото съдът указа на ищеца, че в негова тежест е да докаже, че сумата по Договора е предоставена на ответника. Със същото определение съдът констатира, че ищецът не сочи доказателства за този факт. Въпреки това „БИ ЕНД ДЖИ КРЕДИТ“ ООД не ангажира доказателства, че заемната сума е преведена на ответника по банков път. Ето защо А. няма задължение да връща каквато и да е сума на дружеството.

Предвид изложеното искът се явява неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен.

По въпроса за разноските:

С оглед изхода на делото ищцовото дружество няма право на разноски нито в заповедното, нито в исковото производство.

Ответникът не е поискал присъждане на разноски, а и реално такива не е направил (представляван е от особен представител), поради което такива не му се дължат.

Мотивиран от горното Бургаският районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „БИ ЕНД ДЖИ КРЕДИТ“ ООД, ЕИК – *********, против Д.Г.А., ЕГН – **********, иск за приемане за установено, че А. дължи на дружеството сумата от 525 (петстотин двадесет и пет) лева, представляваща главница по договор за кредит № MAX-***/23.01.2018 г., ведно със законната лихва върху тази сума от 08.06.2018 г. до окончателното й изплащане, за която сума е издадена заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК по ч. гр. дело № ***/2018 г. по описа на БРС.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (П)

            Вярно с оригинала!

            ММ