Решение по дело №518/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 578
Дата: 21 октомври 2019 г. (в сила от 9 ноември 2019 г.)
Съдия: Миглена Илиева Площакова
Дело: 20195300900518
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

578

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 гр. Пловдив, 21.10.2019 г.

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХI състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година,  в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МИГЛЕНА ПЛОЩАКОВА

 

 

при секретаря Ваня Казакова, като разгледа докладваното от съдията т. д. № 518 по описа за 2019 г., намери за установено следното:

 

 

Съдът е сезиран с искова молба, подадена от Прокурор в Окръжна прокуратура - Пловдив против „Терзийски” ЕООД.

Твърди се, че в Окръжна прокуратура - Пловдив е постъпило уведомление от ТД на НАП - Пловдив за това, че едноличният собственик на капитала и управител на „Терзийски” ЕООД – Ц.П.Т., е починал на 13.12.2018 год. и дружеството е без управител повече от три месеца. След извършена проверка се установило, че действително управителят на дружеството е починал на посочената дата. Ищецът се позовава на нормата на чл. 155, т. 3 от ТЗ, която предвижда, че дружеството се прекратява по иск на прокурора, ако то функционира повече от три месеца без управител.

Поради изложеното и на основание чл. 155, т. 3, вр. т. 2 ТЗ се иска да бъде постановено съдебно решение, с което ответното дружество „Терзийски”  ЕООД бъде прекратено, ведно с произтичащите от това законови последици.

Ответното дружество, редовно призовано на вписания в Търговския регистър адрес на управление при условията на чл. 50, ал. 4, вр. чл. 47 ГПК, не е подало писмен отговор. Не е изпратило представител в първото по делото съдебно заседание и не е изразило становище по иска.

Съдът, след преценка на доказателствения материал по делото и доводите на страните, приема за установено следното:

По данни от представеното удостоверение за търговско състояние, издадено от Агенцията по вписванията – ТР и след справка на основание чл. 23, ал. 4 от ЗТР по партидата на търговеца в Търговския регистър се установява, че дружеството „Терзийски” ЕООД е учредено през 2006 год. и пререгистрирано по реда на ЗТР през 2011 год. Едноличен собственик на капитала и управител на дружеството от учредяването му е Ц.П.Т.. Седалището на „Терзийски“ ЕООД е в гр. Пловдив.

От приетия препис-извлечение от акт за смърт се установява, че Ц.П.Т., роден на *** год., е починал на 13.12.2018 год. Негов единствен наследник е *** П.Ц.Т., роден през **** год., малолетен, който не може да бъде управител на дружеството.

Наследникът не е предприел действия, с които да обективира воля за продължаване на дейността на дружеството по см. на чл. 157 ТЗ. Желание за продължаване на дейността не е било изрично заявено в предвидените в закона срокове пред Агенцията по вписванията. Учредителният акт на дружеството не съдържа специална уредба за съдбата на дружеството при смърт на едноличния собственик на капитала.

При тези фактически данни, съдът намира иска за основателен.

Според чл. 155, т. 3 от ТЗ, по иск на прокурора, с решение, окръжният съд прекратява търговско дружество, когато в продължение на три месеца няма вписан управител. 

            От момента на смъртта на управителя – 13.12.2018 год. и до настоящия момент, дружеството няма вписан управител. Към момента на подаването на исковата молба /24.06.2019 год./ този период е продължил повече от шест месеца и е два пъти по-продължителен от предвидения в ТЗ тримесечен срок.

Липсва лице, което да представлява дружеството в отношенията му с трети лица, както изисква императивно чл. 141, ал. 2, във вр. с чл. 147 от ТЗ. Липсва един от задължителните органи на дружеството – чл. 137, ал. 1, т. 2 от ТЗ и чл. 115, т. 6, чл. 119, ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 147 ТЗ, който е изпълнителен и представителен. Това е основанието на прокурора да поиска прекратяване на ЮЛ, за да се гарантира правната сигурност в гражданските и търговски правоотношения. Изминали са повече от три месеца без дружеството да има вписан управител, поради което е изпълнен фактическия състав на чл. 155, т. 3 от ТЗ и то следва да се прекрати.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, във вр. с чл. 83, ал. 1, т. 3 от ГПК ответникът ще се осъди да заплати държавна такса за производството от 50 лв. и ДТ от 5 лв. за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р    Е    Ш    И    :

 

            ПРЕКРАТЯВА търговско дружество „ТЕРЗИЙСКИ” ЕООД, ЕИК 160  050 717, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив 4023, район Тракия, бл. 187, вх. Б, ет. 8, ап. 23.

 

            ОСЪЖДА „ТЕРЗИЙСКИ” ЕООД, ЕИК 160 050 717, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив 4023, район Тракия, бл. 187, вх. Б, ет. 8, ап. 23, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Окръжен съд – Пловдив, държавна такса за производството от 50 лева и 5 лева държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

            Решението може да се обжалва пред Апелативен съд - Пловдив с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните. 

 

            СЛЕД влизане в сила да се изпрати на Агенцията по вписвания – гр. Пловдив за изпълнение, на основание чл. 14 от ЗТР.

 

 

Окръжен съдия: ……………………………..