Решение по дело №2454/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2279
Дата: 26 ноември 2019 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20197050702454
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

      №.................../   .11. 2019г.,  гр.Варна

 

            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Десети касационен състав в съдебно заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      ЕВГЕНИЯ БАЕВА 

ЧЛЕНОВЕ:     1.РАЛИЦА АНДОНОВА

     2. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

при секретаря  Анна Димитрова при участието на прокурора Александър Атанасов като разгледа докладваното от съдия Наталия Дичева касационно адм. дело № 2454/2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Регионална инспекция по околната среда и водите гр. Варна против Решение № 1420/15.07.2019 година, постановено по НАХД № 2806/2019 година по описа на Районен съд – Варна, с което е отменено Наказателно постановление № 01863-38/31.05.2019 година, издадено от директора на Регионална инспекция по околната среда и водите гр. Варна.

В жалбата са изложени твърдения, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно ВРС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена с доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на ВРС и за потвърждаване на  НП.

Ответната страна „Примера М“ООД чрез писмени бележки оспорва жалбата.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна.

Касационната жалба е редовна и допустима - подадена е от страна, участвала във въззивното съдебно производство и в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

След преценка на изложените от страните доводи и извършената по реда на чл.218 от АПК проверка, съдът намира жалбата за процесуално допустима като подадена в срок от надлежна страна, против подлежащ на касационен контрол съдебен акт, а разгледана по същество тя е  неоснователна.

С обжалваното Наказателно постановление № 01863-38/31.05.2019 г., издадено от директора на РИОСВ – Варна, на основание чл. 34и, ал. 24 вр. чл. 17, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, на „Примера М“ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лв. за нарушение по чл. 35, ал. 1 и 36 от Наредба № 1 за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове затова, че към 18.02.2019 г. дружеството не е представило в РИОСВ годишна информация за експлоатираното оборудване, зависещо от флуорсъдържащи парникови газове за магазини за хранителни стоки, находящи се в гр. Варна и гр. Белослав в срок до 15 февруари на текущата година (2019 г.) за периода от 01.01.2018 г. до 31.12.2018 г.

За да  отмени   наказателното постановление, ВРС приема, че

датата на нарушението е посочена неправилно в НП. Видно от текста на НП е записана дата на нарушението – 18.02.2019г., а според съда нарушението е извършено на следващия ден - 16.02.2019 г., когато вече е бил изтекъл законоустановеният срок за изпълнение на предвиденото в наредбата нормативно задължение за предоставяне на отчет.

Обжалваното решение е  правилно  като постановено при  отсъствието   на наведеното  с жалбата касационно  основание  по чл.348,ал.1,т.1  от НПК – нарушение на материалния закон.

Административнонаказателното производство е строго формализирано, като в ЗАНН са предвидени императивно реквизитите, които трябва да съдържат и съответните актове. Изискванията на закона са поставени с цел на наказаното лице да бъде ясно за какво нарушение, извършено на коя дата и кое конкретно място и при какви обстоятелства, е наложено наказание.

Настоящата инстанция  споделя изцяло извода, че актът и наказателното постановление не съдържат посочена конкретна дата на извършване на нарушението и в този смисъл не отговарят на изискванията по чл.42 т.3 , съотв. по чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН. Действително в случаите, когато санкционираното деяние се изразява в бездействие нарушението се счита извършено след изтичане на срока, в който задълженото лице е следвало да осъществи предписаното му от закона действие. Следователно  във всеки следващ ден, когато се установи, че то не е изпълнило посоченото задължение, неизпълнението му ще води до ангажиране на неговата административно наказателна отговорност. В конкретния случай се касае за продължено нарушение, осъществено чрез бездействие и констатирано в периода 16.02.2019г. – 08.05.2019г., датата на съставяне на АУАН.

Коректното посочване на датата/периода на нарушението е от значение за преценка в случай на изтичане на давността или оспорване, че е налице изпълнение на задължението към съответната дата.

При извършената от касационния съд служебна проверка не се констатираха пороци относно допустимостта и валидността на обжалваното решение, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Варненският административен съд,  на основание чл.221, ал.2 от АПК

РЕШИ :

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1420/15.07.2019 година, постановено по НАХД № 2806/2019 година по описа на Районен съд – Варна.

Решението е окончателно.

Председател:                                            Членове:   1……                                                

                                                                                      2………