Решение по дело №220/2020 на Районен съд - Нова Загора

Номер на акта: 96
Дата: 6 август 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Георги Любенов Йорданов
Дело: 20202220200220
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е     № ….

 

Нова Загора, 06.08.2020 год.

 

В    ИМЕТО    НА     НАРОДА

 

НОВОЗАГОРСКИЯТ  районен съд  колегия в публично заседание на двадесет и първи юли през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЙОРДАНОВ

                                                     Съдебни заседатели:

                                                                         Членове:

 

при секретаря   Валентина Колева   и в присъствието на прокурора

като разгледа докладваното от    съдия  ЙОРДАНОВ дело АНХ № 220  по описа за 2020 година,  за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалва се НП № 20-0306-000511/21.05.2020 г. издадено от Началник сектор към ОД МВР Сливен, РУ Нова Загора.

В жалбата се твърди, че с горното НП на жалбоподателя било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00 лева на основание чл. 638 ал. 3 от Кодекса за застраховане КЗ/.

Твърди се още, че административното производство и установяване на нарушенията били изкуствено разделени в два АУАН, а производството било едно и едновременно са били констатирани нарушенията, а били издадени два Акта и две НП.

Освен това жалбоподателят счита, че била налице малозначителност на деянието. Фирмата отговаряла за сключването на застраховките и било заявено на жалбоподателя, че всички са платени. И още обективни причини – валежи и намираща се люцерна на полето, наложило прибирането и по спешност, както и пандемията и ограничаването на придвижването чрез налагане на извънредни мерки.

Поради горните мотиви жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да се отмени НП като неправилно и незаконосъобразно.

АНО – ОД МВР Сливен и РП Сливен не изразяват становища по жалбата.

В с.з. се явява единствено жалбоподателя и с упълномощения от него – адв. Г.С., като последния заяви, че поддържа жалбата с основанията изложени в същата и счита, че било нарушено правото му на защита, тъй като МПС, което е управлявал имало задължителна застраховка „ГО“, а се сочело ремарке и не ставало ясно за какво е наложено наказанието.

От събраните по делото доказателства, съдът установи следната ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

На 17.05.2020 г. мл. автоконтрольор, св. Н. М. е съставил АУАН серия GA № 197881 на жалбоподателя за това, че като водач на т.а. „Мерцедес“ с рег. № СТ 3624 ВА на 17.05.2020 г. в 21.40 ч. в община Нова Загора, на път /Нова Загора – Млекарево/ - Омарчево – Кермен – Безмер – Ямбол, по път III – 555 км.7+500 управлява в посока за с. Омарчево състав от ППС товарен автомобил „Мерцедес Актрос 2040 АК с регистрационен № СТ 3624 ВА с прикачено ремарке Елена Р12С с рег. № СТ 1251 ЕМ и двете собственост на фирма „Трейд Йони“ ЕООД с адрес: Стара Загора, като при проверката се установява, че за прикаченото ремарке няма сключен и активен договор за ЗЗ „ГО“ на автомобилистите към момента на проверката. Посочено е в АУАН, че с описаното деяние нарушителя е осъществил състава на чл. 638 ал. 3 от КЗ: лице, което не е собственик и управлява МПС във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за ЗЗ „ГО“ на автомобилистите. Нарушителят е подписал Акта без възражения и е получил препис от същия. В с.з. актосъставителя и свидетеля по съставянето на АУАН – свидетелите Н. М. и Н. А. потвърдиха с показанията констатациите от извършената проверка и вписването им в АУАН.

Разпитана в с.з. свидетелката В. П., собственик на състава от ППС заяви, че нейното дружество притежава множество ППС, в това число камиони и ремаркета, с чието застраховане се занимавал счетоводителя. Поради пандемичната обстановка, комуникацията помежду им се осъществявала недиректно и имала уверението на счетоводителя, че всички ППС на дружеството са застраховани.  Застраховката била годишна и знае, че се плаща разсрочено за всички машини.

Въз основа на съставения АУАН, АНО е издал обжалваното НП, с което за гареописаното административно нарушение на жалбоподателя на основание чл. 638 ал. 3 от КЗ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00 лева. Видно от преписа на НП, приложен по делото, на гърба му е отбелязано, че препис от същото е получен от нарушителя на 09.06.2020 г., а жалбата е подадена на следващия ден.

От така приетото за установено, съдът направи следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Жалбата е допустима като подадена в законовия 7-дн. срок от получаване на препис от обжалваното НП и от лице имащо правен интерес от обжалването.

При извършената от съда служебна проверка на АУАН и издаденото въз основа на същия НП, съдът не констатира съществени нарушения на процесуалните  правила и приложението на материалния закон. Акта и НП отговарят на изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Същите са връчени при гарантиране правото на защита на нарушителя. В тази връзка бе направено възражение от последния, че в Акта и НП не ставало ясно, за кое от ППС се отнасяло нарушението. Съдът не счита, че е налице неяснота по този въпрос. Актосъставителят и АНО много ясно са посочили, че нарушителя управлявайки състав от ППС – т.а. + ремарке – ремаркето е без сключена ЗЗ „ГО“.

Не се спори по установената фактическа обстановка, от коетоо следва, че административното нарушение и неговото авторство са безспорно установени.

Но следва да се отбележи, че се събраха доказателства, в случая гласни, че се касае за ППС – ремарке и че нарушителя/водача не е неговия собственик. Това са обективните обстоятелства, които кореспондирайки с показанията на св. Пенкова, че дружеството, на което е собственик има множество ППС и че с тяхното застраховане се занимавал счетоводителя, то тези показания са в подкрепа на извода, че нарушителя/жалбоподателя в качеството на водач на състав на ППС няма как да знае всяко ППС на дружеството, дали отговаря на законовите изисквания – застраховка, преглед и т .н. На него му се възлага определена работа, която в даден ден, той е длъжен да извърши. Още повече, че се е оказало, че камиона е имал такава застраховка. Съгласно чл. 7 ал. 1 от ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо. В случая съдът счита, че умисъл дори при форма на вината непредпазливост липсва, защото самата собственичка на дружеството заяви, че е знаела, че със застраховките на ППС на дружеството всичко е наред. А какво остава за единия от водачите? След като липсва умисъл в извършване на административното нарушение, т.е. липсва субективния елемент при осъществяване на деянието, то същото не може да се вмени във вина на нарушителя и  той да отговаря за него. Друг въпрос е ако нарушителя беше собственик на процесното ремарке.

С оглед на това обжалваното НП следва да се отмени като незаконосъобразно.

По делото няма искания за разноски и такива не следва да се присъждат.

Водим от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

        

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО  ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 20-0306-000511/21.05.2020 г. на Началник  сектор към ОДМВР Сливен, РУ Нова Загора К.К.А., с което на Г.Г.П., с ЕГН **********, с адрес: ***, е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 400.00/четиристотин/ лева за нарушение на чл. 638 ал. 3 от Кодекса за застраховане, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Административен съд гр. Сливен по реда на АПК в 14- дневен срок от съобщаването на страните.

 

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: