Решение по дело №536/2021 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260288
Дата: 22 април 2021 г. (в сила от 19 май 2021 г.)
Съдия: Елисавета Георгиева Деянчева
Дело: 20211520100536
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                 Година 22.04.2020 г.                   Град  Кюстендил

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Кюстендилският районен съд, в публично съдебно заседание на четиринадесети април, две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елисавета Деянчева

            при секретаря Боянка Янкова, като разгледа докладваното от съдия Ел. Деянчева гр.д. 536 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 28 и сл. от Закона за закрила на детето (ЗЗДетето).

Образувано е по молба от Директора на Дирекция “Социално подпомагане” (ДСП) Кюстендил, с която МОЛИ съда, да постанови решение, с което спрямо детето Е.С. бъде взета мярка за закрила – настаняване в семейство на близки, за срок от една година, считано от датата на влизане на решението в сила, или до настъпване на промяна в обстоятелствата. Иска и определяне на режим на контакти с родителите, както и ползването на ,слугата „Заместваща грижа“.

В молбата се сочи, че детето Е.С. е дете на З.Р. и Р.П.. Те нямали сключен брак, но от 25 г. живели на семейни начала. Семейството им било многодетно. Имали 12 деца, три от които били вече пълнолетни, две починали, а спрямо други две била взета мярка за закрила по ЗЗДет. През м. януари 2021 г. по отношение на непълнолетните деца, в т.ч. и Е., била проведена работа от социални работници по повод проучване на сигнали за родителски конфликти, като в риск били идентифицирани всички те. Заради това по отношение на Е., по административен ред била взета мярка за закрила – настаняване в семейство на роднини – на неговата сестра С., съжителстваща с Р.М..

В съдебно заседание депозираната молба се поддържа.

Особеният представител на детето – адв. Е.А. ***, счита депозираната молба за допустима и основателна. Намира, че исканата мярка е в интерес на детето.

Представителят на Районна прокуратура – гр. Кюстендил също взема становище за основателност на постъпилата молба.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Детето Е.С., е родено на *** г. в гр. перник. Негови родители са З.Р. и Р.П., видно от приложеното по делото заверено копие от Удостоверение за раждане № 650786, издадено от Община Перник.

По отношение на него била предприета спешна грижа като със заповед на Директора на ДСП-Кюстендил – л. 12, то било настанено по административен ред в семейството на неговата сестра С. и съжителстващото с нея лице

От приложения по делото социален доклад се установява, че семейството е многодетно, но родителите не полагат необходимите грижи за децата си, като напрежението между тях често ескалира, вкл. и в присъствието на децата.

Социалният работник изразява становище, че в интерес на детето е да бъде настанено при баба му и дядо му по майчина линия, тъй като те отдавна се грижат за него.

В съдебно заседание са изслушани родителите на детето, които не възразяват синът им да бъде настанен в семейството на роднини, като са категорични, че понастоящем не могат да се грижат за него.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

            Молбата е с правно основание чл.26, ал.1, вр. с 25, ал.1, т.2 от ЗЗДетето.

Искането e направено от легитимирано за това лице по см. на чл. чл. 26, ал. 2 от ЗЗДетето, поради което е допустимо. Сезираният съд разполага с надлежна компетентност да го разгледа – арг. от разп. на чл. 28, ал. 1 от ЗЗДетето.

Конституцията на Република България сочи, че децата са под закрилата на държавата и обществото – спр. чл. 14. Принципите, мерките и дейностите за осъществяването на тази специална функция на държавата са предвидени в ЗЗДетето. По смисъла на § 1, т 1 от същия закон „закрила на детето“ е система от законодателни, административни и други мерки за гарантиране правата на всяко дете. Съгласно т. 1 на чл. 3 от Конвенцията за правата на детето, приета от ОС на ООН на 20.11.1989 г. (ДВ, бр. 32 от 23.04.1991 г., в сила от 3.07.1991 г.), висшите интереси на детето са "... първостепенно съображение във всички действия, отнасящи се до децата, независимо дали са предприети от обществени или частни институции за социално подпомагане, от съдилищата, административните или законодателните органи". В съответствие с тази уредба е и нормата на чл. 10, ал. 1 от ЗЗДетето, прогласяваща правото на всяко дете на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси. Когато родителите на децата не могат да осигурят и гарантират тези техни права законодателят е предвидил различни административни и съдебни мерки за закрила (чл. 4 от закона), включващи както мерки за закрила и съдействие в семейната среда, така и такива, свързани с настаняване на детето извън семейството. Основанията, при които се прилагат тези мерки (за настаняване на детето извън семейството), са уредени в  чл.25 от ЗЗД-то и чл. 4, т. 2-4 от същия закон. 

От събраните доказателства по делото се налага извод, че родителите не могат да се грижат за него. Поради това е налице хипотезата на чл. 25, т. 2 от ЗЗДетето. Съгласно чл. 26, ал.1 от ЗЗДетето мерките за закрила, свързани с настаняване извън семейството, са три – в семейство на роднини или близки, в приемно семейство, или в специализирана институция. Съгласно чл. 28, ал. 3, изр. 2 от закона, при определянето им съдът трябва да следва посочената поредност, освен ако това не е в интерес на детето. В т.см. съдът приема, че в случая следва да бъде предприета първата мярка, т.к. са открити роднини, които желаят да поемат грижата за него. При това бе изследван родителският им капацитет като не бяха установени данни, които да опровергават становището на молителя, че предложеното семейство е подходящото и то може да задоволи потребностите на детето. От изготвения социален доклад, се установява, че полагат съответни на нуждите на детето грижи. Осигуряват му прехрана и домашен уют, както и надлежни грижи с оглед възрастта му.

Поради изложеното и като взе предвид интереса на детето по см. на на § 1, т. 5 от ДР на ЗЗДетето, неговите физически, психически и емоционални потребности, възрастта му, опасността, която го грози с оглед констатираното поведение на майката, и неспособността на последната да се грижи за него, съдът намира, че следва да се постанови настаняването му в семейството на неговите баба и дядо. С оглед на това местоживеенето му следва да се определи по техен постоянен и настоящ адрес.

В посочената хипотеза с оглед нормата на чл. 28, ал.5 ЗЗДетето, съдът следва да определи и срокът на настаняването, като не е обвързан от предложението на молителя в този аспект. Настоящият съдебен състав намира, че с оглед най-добрия интерес на детето, подходящ в случая е такъв от 1 (една) - година, като при промяна на обстоятелствата, свързани с детето, ако е в негов интерес или ако отпаднат основанията за настаняването, законодателят изрично е предвидил в чл. 29 от ЗЗДетето, същото да бъде прекратено. Поради това ще постанови решението си в посочения смисъл.

          По арг. на чл. 33, ал.1 от ЗЗД и за да не се прекъсне емоционалната връзка на детето с родителите му, следва да се определи режим на лични контакти с тях, както следва: всяка първа и трета седмица от месеца в дните четвъртък и петък, в рамките на работното време на Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Кюстендил, в сградата на Отдел „Закрила на детето“, в присъствието на социален работник, работещ с детето, след предварително заявено желание на майката и след съгласуване с представителя на Дирекцията.

            Мотивиран от изложеното и на основание чл. 26, ал. 1 вр. с чл. 5, ал. 1 и чл. 25, ал. 1, т. 2 от Закона за закрила на детето, съдът

                                                           Р Е Ш И :

  ОПРЕДЕЛЯ МЯРКА ЗА ЗАКРИЛА по отношение на детето Е.Р.С., с ЕГН **********, НАСТАНЯВАНЕ в семейството на роднини (пълнолетна сестра и лицето, с което съжителства) С.Р.С., ЕГН ********** и Р.Г.М., ЕГН **********, двамата с адрес *** за срок от 1 (една) година, считано от влизане в сила на съдебното решение или до промяна на обстоятелствата, които да доведат до по-благоприятна мярка за закрила или до нейното отпадане. 

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето Е.Р.С., с ЕГН **********, по постоянен и настоящ адрес на семейството, при което се настанява - гр. Кюстендил, ул. „София“ № 59.

ПОСТАНОВЯВА следния режим на лични контакти на детето детето Е.Р.С., с ЕГН ********** с неговите родители З.С.Р. с ЕГН ********** и Р.С.П. с ЕГН ********** всяка първа и трета седмица от месеца в дните четвъртък и петък в рамките на работното време на Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Кюстендил, в сградата на Отдел „Закрила на детето“, в присъствието на социален работник, работещ с детето, след предварително заявено желание на родителите и след съгласуване с представителя на Дирекцията.

ПОСТАНОВЯВА да се ползва социалната услуга “заместваща приемна грижа” съгласно чл. 20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемните семейства и настаняване на деца в тях, при необходимост, установена от ДСП, отдел “Закрила на детето” - гр. Кюстендил.

Решението подлежи на незабавно изпълнение – арг. от разп. на чл. 28, ал. 4 от ЗЗДетето.

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд-Кюстендил в 7-ем дневен срок от съобщаването му – арг. от чл. 28, ал. 6 от ЗЗДетето.    

Решението да се обяви на страните.

 

             Съдия при Районен съд - Кюстендил:_____________