Определение по дело №466/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 46
Дата: 11 януари 2021 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20207270700466
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 11.01.2021г.

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на единадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

Административен съдия: Маргарита Стергиовска

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 466 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.25, ал.5 от Закона за хората с увреждания (ЗХУ).

Образувано е по жалба на В.С.И. *** срещу Направление за включване в механизма «Лична помощ» № 20019939/01.10.2020г. на Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ (ДСП) – гр.Шумен, с което на основание чл.25, ал.2 от ЗХУ на В.С.И. са определени 143 броя часове месечно за лична помощ.

След като се запозна със съдържанието на оспорването, оспорвания административен акт и приложените доказателства, съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: оспорващ - В.С.И. ***; ответник - Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ - гр.Шумен.

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.170, ал.3, във вр. с ал.1 от АПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващия да се укаже, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения;

- на ответната страна да се укаже, че е в нейна тежест да докаже, че административният акт е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и изискванията за форма, при наличие на посочените в него материалноправни основания и при съобразяване целта на закона.

Съдът констатира, че в документите, съставляващи административната преписка по издаване на акта е налице позоваване на  ЕР на ТЕЛК №0388/07.02.2006г., а същото не е приложено към делото, поради което следва да се укаже на административния орган да попълни преписката с липсващото доказателство. 

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

КОНСТИТУИРА като страни в настоящото производство, както следва:

ОСПОРВАЩ: В.С.И., с адрес ***;

ОТВЕТНИК: Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ - гр.Шумен.

Насрочва АД № 466/2020г. по описа на ШАдмС за 04.02.2021г. от 10.15 часа, за която дата да се призоват страните на посочените от тях адреси.

На основание чл.163, ал.1 от АПК препис от  жалбата да се връчи на ответника, който  съгласно чл.163, ал.2 от АПК може в 14-дневен срок от получаване на преписите да представи писмен отговор и да посочи доказателства.

УКАЗВА на оспорващия, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения=

Указва на ответната страна, че е в нейна тежест да докаже, че административният акт е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и изискванията за форма, при наличие на посочените в него материалноправни основания и при съобразяване целта на закона.

Указва на ответната страна, че следва да ангажира доказателства относно изложените в оспорвания акт фактически и правни основания.

Указва на ответната страна в седемдневен срок от уведомяването да представи по делото:

- ЕР на ТЕЛК №0388/07.02.2006г.

- Формуляр за самооценка на лице с увреждане в заварен четлив препис, докото представеният с преписката такъв е нечетлив.

 

Дава възможност на страните до датата на съдебното заседание да представят нови доказателства.

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж ѝ е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на задължението всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

 

                            Административен съдия: