Определение по дело №3585/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 15935
Дата: 28 юни 2019 г.
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100503585
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 март 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №…

гр. София, 28.06.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, TO, VI, в закрито заседание на двадесет и осми юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

АТАНАС МАДЖЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Братоева ч. гр. д. № 3585 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Образувано е по жалба на длъжника в изпълнителното производство „М.Ф.М.“ АД, ЕИК *******, със седалище ***, срещу постановление за приети по изпълнително дело № 20199220400030 на частен съдебен изпълнител И.Д., рег. № 922 в КЧСИ разноски, представляващи адвокатско възнаграждение на взискателя Е.М..

Жалбоподателят поддържа, че приетите за удовлетворяване разноски по изпълнителното дело следва да бъдат намалени като прекомерни с оглед ниската правна и фактическа сложност на делото.

Взискателят Е.М. е депозирал възражение срещу подадената жалба, като счита, че възражението за прекомерност е следвало да бъде адресирано до съдебния изпълнител. При условията на евентуалност, ако жалбата би била приета за допустима, счита, че действително адвокатското възнаграждение следва да бъде намалено до предвидения в Наредбата на ВАС минимален размер.

В мотивите по чл. 436, ал. 3 ГПК ЧСИ развива съображения за основателност на жалбата.

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, след като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени представените доказателства, намира следното:

Съгласно чл. 435, ал. 2 ГПК длъжникът може да обжалва постановлението за глоба и насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението, както и постановлението за разноски. Жалбата се подава чрез съдебния изпълнител в едноседмичен срок от извършването на действието, съответно от деня на съобщението (чл. 436, ал. 1 ГПК).

В разглеждания случай право на жалба е упражнено срещу акта на съдебния изпълнител, с който са определени като дължими сторените от взискателя разноски, но съдебният изпълнител не се е произнесъл по искането на длъжника за намаляване на адвокатското възнаграждение на взискателя като прекоремно, по съображения, че в производството изпълнителни действия не са извършвани и задължението е погасено чрез плащане в срока за доброволно изпълнение.

Производството по жалба срещу действия на съдебния изпълнител е спорно правораздавателно, целящо да отмени правните последици на извършеното процесуално незаконосъобразно действие на съдебния изпълнител. Окръжният съд действа като контролна съдебна инстанция относно законосъобразността на обжалван несъдебен акт и следователно може да бъде сезиран с жалба едва когато такъв акт бъде издаден (ТР № 3 от 12.07.2005 г. по т. д. № 3/2005 г., ОСГТК на ВКС).

Отнесено към конкретната хипотеза, това означава, че сезирането на съда в качеството му на контролна инстанция с искане по чл. 78, ал. 5  ГПК, е недопустимо. Съдът няма как за първи път да се произнесе по направеното искане за намаляване на адвокатското възнаграждение на взискателя, което е адресирано до ЧСИ в качеството му на орган, осъществяващ производството по принудително изпълнение. Затова делото следва да се върне на И.Д., рег. № 922 в КЧСИ за произнасяне по искането на длъжника за намаляване на разноските в изпълнителното производство, инкорпорирано в жалбата. Още повече, че и взискателя и съдебният изпълнител считат възражението за прекомерност за основателно. Адресат на това искане, като се отчита изяснения характер на производството по защита чрез обжалване на действията на съдебния изпълнител, както и от регламентацията на отговорността за разноски в процесуалния закон, в т. ч. и такива по изпълнението, не е съдът, а съдебния изпълнител пред когото се развива изпълнителното производство. Актът на съдебния изпълнител, с който той се произнася по упражненото пред него право за присъждане на по-нисък размер на адвокатското възнаграждение, заплатено от взискателя (чл. 78, ал. 5 ГПК), при наличие на правен интерес, вече ще подлежи на съдебен контрол.

По тези принципни съображения делото е преждевременно образувано пред съда и следва да се върне на съдебния изпълнител за предприемане на дължимите процесуални действия. Този извод обуславя и невъзможността съдът да се произнася по искането за присъждане на разноски за съдебното производство.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по ч. гр. дело № 3585/2019 г. по описа на СГС, ТО, VІ състав и ВРЪЩА делото на частен съдебен изпълнител И.Д., рег. № 922 в КЧСИ за произнасяне по искането на „М.Ф.М.“ АД, ЕИК *******, със седалище ***, за намаляване на разноските, приети за дължими в поканата за доброволно изпълнение по изпълнително дело № 20199220400030, изх. № 410/06.02.2019 г..

Определението, като непреграждащо развитието на делото, не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.