Разпореждане по дело №969/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 6241
Дата: 12 май 2022 г.
Съдия: Марияна Димитрова Ширванян
Дело: 20227050700969
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 26 април 2022 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

    №…………………………………2022 година,    гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, 

Десети състав, в закрито заседание на дванадесети май 2022г.,

като разгледа докладваното от съдия  Марияна Ширванян

адм.д.№ 969/2022г. по описа на съда, за да се произнесе

взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на А.И.М. срещу Определение №********** по Протокол №1/04.01.2022г. на Ръководител „ПО“ при ТП Варна.

            При проверката за редовност и допустимост на жалбата съдът констатира, че е постъпила по указания в чл. 152, ал. 1 АПК ред - чрез органа, издал оспорения акт, но е нередовна – не съответства на изискванията на чл. 151, т. 3 АПК. Към жалбата не е приложен и документ за заплащане на дължимата държавна такса в размер на 10 лева по аргумент от т. 2б, б. ”а” от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието, във вр. с чл. 12, ал. 3 от АПК.

Съдът съобрази разпоредбата на чл.120, ал.1 от КСО, съгласно която „За делата по тази глава осигурените лица и пенсионерите не внасят държавна такса“. По административната преписка не са представени доказателства относно релевантните обстоятелства за освобождаван на г-н М. от внасяне на държавна такса, а именно – да е осигурено лице на някое от основанията посочени в чл.4 и чл.4а от КСО или да е пенсионер. Съдът намира, че следва да даде възможност на жалбоподателя да отстрани констатираната нередовност на жалбата, като представи доказателство за внесена държавна такса в размер на 10лв. по сметка на АдмС Варна или да представи доказателства, че е осигурено лице или пенсионер или да поиска от съда освобождаване от внасяне на държавна такса на основание чл.83 от ГПК, като представи молба за освобождаване от заплащане на държавната такса и да приложи към нея декларации за доходите на лицето и на неговото семейство; за имущественото състояние, за семейното положение; за здравословното състояние и за трудовата заетост.

 От съдържанието на жалбата, на оспорения административния акт и при съобразяване на разпоредбата на чл.168 от АПК се налага извод, че спорът от правна страна е формиран за следното: 1.  От кой орган следва да бъде разгледано заявлението за отпускане на пенсия подадено от лице, на което вече в предходните месеци е отказано, след преценката на същите доказателства представени в новото производство, отпускането на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст с разпореждане на компетентния орган, при условие, че разпореждането е влязло в сила.; 2. С какъв акт следва да се произнесе административния орган по заявлението за отпускане на пенсия?; 3. Какъв е редът за оспорване на акта, с който се произнася административния орган? и 4. Кои са индивидуализиращите данни за лицата относими към установяването на трудовият им/осигурителният им стаж?

            Съдът съобрази специфичния характер на повдигнатия спор, поради което намира че следва да отправи искане за становища по поставените въпроси до Катедра „Правни науки“ при Икономически университет Варна. Срок за предоставяне на становища – 30-дневен от съобщаването.

            Съдът намира и, че за изясняване на спора от фактическа страна следва да даде възможност на жалбоподателя да представи доказателства (документи за завършено образование, за придобити технически компетентности, за свидетелство за правоуправление на МПС и или други), от които да бъде установено в кои периоди (включени и в представените доказателства за трудовия стаж на г-н М.) кои имена е ползвал и с кои имена е бил вписван в документите, които е подписвал и в документите, които са му били издавани. Съдът намира, че следва да даде на жалбоподателя 30 – дневен срок за представяне на посочените доказателства, доколкото за снабдяване с някои от тях може да му е необходимо време.

 

На основание чл. 158, ал. 1 АПК, съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата на А.И.М. срещу Определение №********** по Протокол №1/04.01.2022г. на Ръководител „ПО“ при ТП Варна.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на жалбоподателя да отстрани нередовността на жалбата, като в 7-дневен срок от получаване на съобщението, представи в АдмС - Варна документ за плащане на дължимата държавна такса в размер на 10 лева по сметка на АдмС - Варна за държавни такси (БАНКА УНИКРЕДИТ БУЛБАНК, IBAN: ***) или представи доказателства, че е осигурено лице или пенсионер или да поиска от съда освобождаване от внасяне на държавна такса на основание чл.83 от ГПК, като представи молба за освобождаване от заплащане на държавна такса и декларации за доходите на лицето и на неговото семейство; за имущественото състояние, удостоверено с декларация; за семейното положение; за здравословното състояние; за трудовата заетост.

УКАЗВА на жалбоподателя, че при неотстраняване на нередовността в посочения срок, жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а съдебното производство - прекратено.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на жалбоподателя в 30-дневен срок от съобщаването да представи доказателства за идентичността на имената си, от които да бъде установено в кои периоди (включени и в представените доказателства за трудовия стаж на г-н М.) кои имена е ползвал и с кои имена е бил вписван в документите, които е подписвал и в документите, които са му били издавани.

 

ОТПРАВЯ искане за даване на становища до Катедра „Правни науки“ при Икономически университет Варна по следните въпроси: 1. От кой орган следва да бъде разгледано заявлението за отпускане на пенсия подадено от лице, на което вече в предходните месеци е отказано, след преценката на същите доказателства представени в новото производство, отпускането на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст с разпореждане на компетентния орган, при условие, че разпореждането е влязло в сила.; 2. С какъв акт следва да се произнесе административния орган по заявлението за отпускане на пенсия?; 3. Какъв е редът за оспорване на акта, с който се произнася административния орган? и 4. Кои са индивидуализиращите данни за лицата относими към установяването на трудовият им/осигурителният им стаж?. Срок за предоставянето на становища - 30–дневен от съобщаването.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

Препис от разпореждането да се връчи на жалбоподателя.

 

            Съдия: