Решение по дело №1519/2019 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 260016
Дата: 22 януари 2021 г. (в сила от 24 февруари 2021 г.)
Съдия: Светла Радева
Дело: 20193620101519
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                  Р    Е    Ш   Е   Н   И   Е

                                                                     № 260016

                                                  Гр.Нови  пазар,22.01.2021г.

                                                В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 Районен съд Нови пазар в публичното съдебно заседание,проведено на двадесет и втори декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                  Председател:СВЕТЛА  РАДЕВА
                                                                                 Секретар:ГА.НА  АЛЕКСАНДРОВА

 

Като разгледа докл***аното от съдия Радева гр.дело №1519 по описа за 2019 година,за да се произнесе,взе предвид:

 

      Делото е образувано по иск с правно основание чл.45 от ЗЗД във вр.чл.86 ,ал.1 от ЗЗД,с цена  10 000лв./главница/,ведно със законната лихва върху нея, предявен от Н.Х.И. с ЕГН:**********,***,действащ чрез пълномощника си ***.Д.Г.С.-*АК срещу С.А.А. с ЕГН:**********,с адрес:с***.

  В исковата молба се твърди,че в периода от 2015г.до 2019г.,ищецът изпълнявал функциите ***на населено място –село Р.,общ.Н.,обл.Ш..

  На ***г.,ответникът С.А.,с група негови познати, посетил кафе-аперетив в село Р.,стопанисвано от семейството на ищеца .В това време там се намирал и Н.И.,но на друга маса,с други хора.В продължение на няколко часа,ответникът и неговата компания консумирА. спиртни напитки като клиенти,но при поискване на сметката,се спречкА. със собствениците на заведението.При опита на охранителят на заведението Н.М.А.да предотврати свадата,както и да опази имуществото на обекта,ищецът получил физически наранявания,чрез неколкократно  нанасяне на удари с юмрук и колан в областта на лицето и тялото ,като впоследствие се установило,че се касае за средна телесна повреда.

   Било образувано ДП №**.по описа на РУ-К.,назначена била СМЕ,която установила,че ищецът има многобройни увреждания на здравето,изразяващи се в счупване на четвъртата предкиткова к***,две разкъсно- контузни рани в областта на главата,множествени охлузвания,кръвонасядания в областта на главата и горните крайници и надлъжно вертикално  счупване на нокътната плоча на палеца на лявата ръка,с поднокътен кръвоизлив.

    След извършеното посегателство върху ищеца,се наложило да му бъде провеждано продължително лечение,търпял болки и страдания.Трудно изпълнявал и служебните си ангажименти в качеството си на кмет,едновременно с това се чувствал и психически и морално подтиснат от създалата се ситуация около него и поради уронения му авторитет като ***на селото.

    С определение по НОХД №**.по описа на НПРС,за одобряване на сключено споразумение ,С. А. А. бил признат за виновен в това,че на ***г.,около 02.00 часа в с.Р.,общ.Н.,обл.Ш.,причинил средна телесна повреда ,изразяваща се в *** на ***,за срок,по-голям от един месец /средно около 45 дни/,на Н.Х.И. и на основание чл.129 ал.1 от НК му е наложено наказание „***“ за срок от ***,чието изтърпяване на основание чл.66 ал.1 от НК е отложено с изпитателен срок от три години.

    Предвид гореизложеното,ищецът моли да бъдат призовани на съд и след доказване основателността на твърденията,изложени в исковата молба,съдът постанови решение,с което на основание чл.45 и чл.86 от ЗЗД осъди ответника С.А.А. да му заплати обезщетение за неимуществени вреди,изразяващо се в претърпени болки и страдания, в извършването на които ответникът е признат за виновен по НОХД №**.по описа на НПРС,а именно,че  е причинил средна телесна повреда ,изразяваща се в *** на *** за срок,по-голям от един месец/средно около 45 дни/ на ищеца Н. Х. И.- престъпление по чл.129 ал.1 от НК в размер на 10 000 лева,ведно със законната лихва ,начиная от датата на настъпване на увреждането-***г.до окончателното изплащане,както и направените по делото разноски.

     Ответникът е призован на основание чл.47 ал.1 от ГПК.,поради което на основание чл.47 ал.6 от ГПК му беше назначен особен представител –***окат Г.Г. от *АК,който депозира писмен отговор по делото.Признава иска по допустимост ,касателно претендираната главница,а счита,че в частта й,в която се претендира мораторна лихва ,исковата молба се явява нередовна,тъй като не бил конкретизиран размера на мораторната лихва за периода от ***г.до 08.11.2019г.,освен това,прави възражение за погасяване по давност на иска в частта му за мораторна лихва за забава.

    Оспорва иска по размер.Твърди,че претендираното обезщетение следва да се присъди в половината му размер,тъй като било нА.це съпричиняване на крайния вредоносен резултат от страна на ищеца.Заявява,че ищецът,заедно със собственика на заведението са предизвикА. ответника и са го докарА. до състояние на афект.Той действал в рамките на неизбежна отбрана по смисъла на чл.12 ал.1 от НК ,без да я е превишил ,поради което не следвало да носи отговорност за причинените вреди в търсения размер.

     Впоследствие,поради упълномощаване на договорен представител от страна на ответника –***окат Т.М.–*АК,назначеният му по делото особен представител ***.Г.Г. беше освободен от участие по същото.

     ***.Миленова оспорва иска по размер.Признава същият до размер на 3500.00лв./главница/,ведно със законната лихва ,начиная от деня на деликта.В останалата му част,моли искът да бъде отхвърлен.

    Съдът като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства,поотделно и  в тяхната съвкупност,прие за установено от фактическа страна следното:

    С определение от 29.07.2019г.по НОХД №**-,влязло в законна сила на 29.07.2019г-,НПРС е одобрил споразумение,сключено между прокурор М.Г.и ***окат Т.М.–защитник на С.А.А.,обвиняем по ДП №***.по описа на РУ-К.,с което страните са приели за безспорно установено,че на ***г.около 02.00 часа в село Р.,обл.Ш.,С.А.А. е причинил средна телесна повреда на Н.Х.И. с ЕГН:********** ***,изразяваща се в *** на *** за срок по-голям от един месец/средно около 45 дни/-престъпление по чл.129 ал.1 от НК ,за което са се съгласили да му бъде наложено наказание „***“за срок от ***,чието изтърпяване е отложено на основание чл.66 ал.1 от НК с изпитателен срок от три години.

   Със същото определение,съдът е одобрил и наказанието,което страните са се съгласили подсъдимият да изтърпи и за друго престъпление,предмет на воденото ДНП,като на основание чл.23 ал.1 от НК двете наказания са групирани.

   По досъдебното наказателно производство са били разпитани свидетели,изготвени са протокол за оглед и фотоалбум на посетеното местопроизшествие,назначена е съдебно-медицинска експертиза.От показанията на обвиняемия С.А.,както и показанията на разпитаните свидетели Н.И.,Н.А.,И.Г.Х.,Н.О.А.,Ю. Н. Ю.,С.Ю.Ю.,Б.Б.Р.,М.Г.Н. се установява,че на ***.вечерта, ищецът,заедно със свой братовчед от ***отишли да се почерпят  в заведение“***“ в село Р.,където същата вечер с компанията си,включваща горепосочените свидетеи,отседнал и ответникът С.А..Около 1.30 часа,работещият в обекта и като охранител,а вечерта и като барман –св.Н.И.,заявил на компаниите,че иска да затваря заведението и ги подканил да си тръгват. Компанията на А. се възпротивила шумно и оттам започнА. да буйстват и отказА. да тръгнат оттам ,докато не си изпият бутилките с бира в каса,която били поръчА..ЗапочнА. да подхвърлят реплики към братовчеда на ищеца реплики.Според ответника и свидетелите Н.А.,И.Г., Н.А.,И.Г.Х.,Н.О.А.,Ю. ,С.Ю.Ю.,Б.Б.Р.,М.Г.Н.,той ги провокирал с поведението си .Ответникът ,разпитан в качеството си на обвиняем по ДП твърди също,че  ищецът им казал да излязат всички навън,псувал ги ,избутал ги и те тримата паднА. на земята,което съдът намира за нелогично и счита,че е по-скоро защитна позиция на А. .

    Съдът счита за вероятно достоверни показанията на свидетелите в частта,в която твърдят,че  ищецът и братовчед му „се заяждА.“с тяхната компания.,започнА. да отправят обидни думи към тях на турски език.Не се установи с нужната категоричност кой от двамата /ищецът или неговият братовчед/ е започнал да ги пъди навън,псувайки ги.Не кредитира същите с доверие в частта ,в която твърдят,че ищецът е съборил на  земята М. и И./което  противоречи на твърденията на ответника,че ищецът е съборил трима на земята,включително и него/,което предвид възрастта на всеки от тях,числеността на компаниите ,противоречи като правен извод на нормалната житейска логика.

     Не се отрича нито от ответника,нито от никой от останА.те свидетели,че в хода на разправията,че С. си е бил свА.л колана и с катарамата му е нанасял удари в областта на тялото на ищеца,както и с юмруци по лицето му.Той и хора от компанията му са нанасяли удари по госта на ищеца,при което той успял да избяга от заведението.Вечерта е завършила с изпочупено имущество в заведението,в резултат на действията на компанията на ответника.

     От писмените доказателства,събрани в хода на воденото ДП :съдебно-медицинско удостоверение №**-,издадено от д- В.В., ,заключение на назначената съдебно-медицинска експертиза,изготвена от д-р В.В.,се установява,че след нанесеният му от подсъдимия С.А. побой на ***г.,на ***г., ищецът е бил прегледан в Спешно отделение при МБАЛ Ш. АД,където ,след проведен преглед и консулт с ортопед,му е била назначена терапия:******.Отказал е хоспитА.зация.Назначени са му контролни прегледи а 7-ми и  14-ти ден./ Лист за преглед на пациент в КДБ/СО №***.,издаден от Спешно отделение при МБАЛ Ш. АД,Резултат от образно изследване на Н.Х.И./.

      След преглед от съдебен лекар ,той изготвил и заключение по СМЕ е установено,че И. е получил следните травматични увреждания:Счупване на четвъртата предкиткова к***.Две разкъсноконтузни рани в областта на главата.Множествени охлузвания,кръвонасядания в областта на главата и горните крайници.Надлъжно вертикално счупване на нокътната плочка на палеца на лявата ръка,с поднокътен кръвозлив.

       Според вещото лице,в резултат на получените травматични увреждания,на пострадА.я И. е причинено трайно затруднение в движението на ***,за срок по-голям от един месец-средно за около 45 дни при благоприятно протичане на оздравителния процес.

    От показанията на разпитаните в исковото производство свидетели Н.О.А. и А.Х.И. /съпруга на ищеца/,които съдът кредитира с нужното доверие като добросъвестно дадени,макар и отчитайки вероятната пристрастност с оглед крайния изхо на делото на втората от тях,се установява,че след извършване на инкриминираното деяние,ищецът се е затворил  в себе си/“капсуловал се е“според св.А.,с когото пътувА. всеки ден до работа/,като на този свидетел не е известно дА. същият е бил подтиснат от случилото се ,предвид,че е бил ***на селото и съответно –публична личност.

    Според свидетелката И.,след инцидента,съпругът й близо един  месец  не е излизал от дома им,не бил добре психически,стоял вътре,не знаела дА. го е страх от някого или нещо.С гипса стоял около месец и половина-два.Два месеца не ходил на работа,бил в болничен.Децата им се страхувА. да ходят на училище.Свидетелката не си спомня дА. след посочените по-горе прегледи ,съпругът й е ходил на лекар,както и дА. му е била предписана допълнителна терапия.И сега като работел тежка работа,го боляла ръката.

      При така установеното от фактическа страна,съдът направи следните правни изводи:

      За основателността на иска,в тежест на ищеца беше да докаже пълно и главно,че в причинна връзка от виновното противоправно поведение на ответника е претърпял описаните в исковата молба и прецизиращата такава ,физически увреди и психически травми,като установи всяка една от тях ,както и размера на вредата.

        Съгласно чл.300 от ГПК,влязлата в сила присъда/на която се приравнява по последици одобреното споразумение от наказателния съд/ е задължителна за гражданския съд,който разглежда гражданските последици от деянието,относно това дал е извършено,неговата противоправност и виновността на дееца.

      Предвид събраните по делото доказателства,съдът прие за безспорно установено ,че на ***г.около 02.00 часа в село Р.,обл.Ш., ответникът С.А.А. е причинил средна телесна повреда на ищеца Н.Х.И. с ЕГН:********** ***,изразяваща се в *** на *** за срок по-голям от един месец/средно около 45 дни/,с което от обективна страна е осъществил състава на престъпление по чл.129 ал.1 от НК.

     Безспорно такъв тип травматично увреждане /т.нар.“счупване на ръката“ /е съпроводено с физически болки,най-малкото към момента на причиняването му и това е ноторно известен житейски факт.Оздравителният процес и самото усещане за болка и дискомфорт са въпрос на субективно усещане и персонална възможност за физическо възстановяване.

     Размерът на неимуществените вреди се определя по правилата на чл.52 от ЗЗД,като законодателят е дал възможност на съда да пре;ени за всеки конкретен случай какъв е справедливия размер на това обезщетение:с оглед характера,степента и броя на уврежданията,интензивността на причинените болки и страдания,продължителността на оздравителния процес,възрастта,физическото и психическото състояние на ищеца,както и възможността му за възстановяване и адаптация.Следва да се отчетат не само болките и страданията,понесени от конкретното увредено лице,но и всички онези неудобства-емоционални,физически и психически,които ги съпътстват.

       Ищецът е бил нетрудоспособен около два месеца,толкова е и прогнозния срок за възстановяването му,посочен от вещото лице по ДП.Същият не е лекуван в болнично заведение,няма данни за допълнително посещение при специА.ст ,нито за провеждана допълнителна терапия,извън отразената в медицинските документи.Не му е провеждана рехабилитация.Според съпругата му,макар и отчитайки вероятната пристрастност на показанията й в тази им част, болките му продължавА. и към днешна дата,при по-сериозно физическо натоварване.Същата не отрича,че съпругът й не е посещавал лекар във връзка с тези си оплаквания,но този факт не следва да му се вменява като неглижиране на ситуацията.Не се установиха съществени битови неудобства ,следващи противоправното му увреждане-примерно,необходимост от чужда помощ при самобслужването му ,респ.други такива ,смущаващи пълноценната му работа.Случаят обаче е дал негативно отражение в емоционален и психически план-ищецът  изпитвал нежелание да излиза от дома си за около месец,което съдът намира,че е резултат от преживения от него стрес ,а и както твърди свидетелят Нурхан А.,сед случилото се ,той се затворил в себе си.

     Въпреки възражението на ответника,че е извършил инкриминираното деяние в състояние на афект,предизвикан от поведението на самия пострадал,,а оттам е съпричинил  вредоносния резултат ,съдът намери тези твърдения за недоказани.Вмененото на ищеца агресивно поведение от страна на  свидетелите,намирА. се в компанията на ответника е чрез бланкетни изрази ,съдържащи се в техните показания,,а там,където се твърди,че той е упражнил и физическа саморазправа,както беше посочено по-горе,съдът намира за недоказано.На следващо място ,следва да се отбележи,че сам ответникът, чрез своя защитник,в наказателното производство,и прокурорът,не са приели ,че противоправното увреждане е било реА.зирано от него било при нА.чието на хипотезата на чл.12 ал.2 от НК,респ. че е нА.це съставомерно деяние по чл.132 от НК.

      Ето защо,съдът счита,че с поведението си,ищецът не е допринесъл за причиняване на вредоносния резултат,поради което в случая,нормата на чл.51 ал.2 от ЗЗД,не намира приложение.

     Не се установиха с нужната категоричност твърденията му,че той се е чувствал и психически и морално подтиснат от създалата се ситуация около него,поради уронения му авторитет като ***на селото.

      Предвид гореизложеното,съдът намира,че обезщетението,което ответникът следва да му заплати за причинените болки и страдания,в резултат на причинените му травматични увреждания,следва да се определени в размер на 5 000.00лв./главница/,като в останалата му част,за разликата до пълния му размер,искът се явява неоснователен и недоказан и като такъв следва да се отхвърли.

      При задължение за непозволено увреждане,длъжникът се счита в забава и без покана/по арг.на чл.84 ал.3 от ЗЗД/и на основание чл.86 от ЗЗД дължи обезщетение в размер на законната лихва ,считано от деня на увреждането до окончателното погасяване.Ето защо,съдът счита,че искът с правно основание чл.86 ал.1 от ЗЗД се явява основателен и доказан само за присъждане на мораторна лихва за забава върху главницата,начиная от деня на деликта ,до окончателното й изплащане.В останалата му част ,за разликата до пълния му размер,следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

  На основание чл.78 ал.1 от ГПК,ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца,съразмерно уважения иск направените по делото разноски в размер на 415.00лв./***окатско възнаграждение/.

     На основание чл.78 ал.6 от  ГПК ,ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд Нови пазар направените по делото разноски/заплатено ***окатско възнаграждение на назначения му особен представител в размер на 415.00лв./,както и държавна такса в размер на 200.00лв.В останалата им част,направените от НПРС разноски /***окатско възнаграждение ,заплатено на особения представител на ответника,следва да останат в тежест на съда/415.00 лв./.

     Водим от гореизложеното,съдът

 

                                                      Р       Е     Ш    И   :  

 

      ОСЪЖДА ответника  С.А.А. с ЕГН:**********,с адрес:с*** да заплати на ищеца Н.Х.И. с ЕГН:**********,с адрес:с*** СУМАТА в размер на 5 000.00лв./пет хиляди лева –главница,представляваща обезщетение за неимуществени вреди,изразяващо се в претърпени болки и страдания, в извършването на които ответникът е признат за виновен по НОХД №**.по описа на НПРС,а именно,че  е причинил средна телесна повреда ,изразяваща се в *** на *** за срок,по-голям от един месец/средно около 45 дни/ на ищеца Н. Х. И.- престъпление по чл.129 ал.1 от НК /, ,ведно със законната лихва върху нея,,начиная от датата на настъпване на увреждането-***г.до окончателното изплащане,както и направените по делото разноски в размер на 415.00лв./четиристотин и петнадесет лева/.

    СУМАТА следва да бъде заплатена по следната банкова сметка,*** :

   IBAN: ***-ЕАД.

   ОТХВЪРЛЯ иска в останалата му част за разликата над 5 000.00лв.до претендираната такава в размер на 10 000.00лв./главница/, ведно със законната лихва върху нея,,начиная от датата на настъпване на увреждането-***г.до окончателното изплащане, ,като неоснователен и недоказан.

    ОТХВЪРЛЯ искането на ищеца за присъждане на деловодни разноски за разликата над присъдените такива от 415.00 лв.до претендираните в размер на 830.00лв./***окатско възнаграждение/,като неоснователно и недоказано.

    ОСЪЖДА ответника С.А.А. с ЕГН:**********,с адрес:с*** да заплати по сметка на Районен съд Нови пазар държавна такса  в размер на 200.00лв./двеста лева/,както и сумата от 415.00лв./четиристотин и петнадесет лева/,заплатена от бюджетните суми на съда за ***окатско възнаграждение на назначения му по делото особен представител.

    Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд –Ш. в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                               РАЙОНЕН   СЪДИЯ: