Разпореждане по дело №2029/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260126
Дата: 18 януари 2021 г.
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20205220102029
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 август 2020 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

18.01.2021 год., гр. Пазарджик

 

Пазарджишкият районен съд, ХVІ състав, в закрито заседание на осемнадесети януари 2021 г. в състав

СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

разгледа гр. дело № 2029 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по иск, предявен от А.И.П. ***, с предмет суми, представляващи възнаграждение за извънреден труд като държавен служител на длъжност младши инспектор, младши автоконтрольор за периода 01.07.2017 г. – 01.07.2020 г. в размер 1769 лв., 209 лв. лихва за забава върху него, левовата равностойност на безплатна храна и ободряващи напитки, дължими по силата на чл. 181, ал. 3 от ЗМВР, заедно с лихва за забава в размер 60 лв. и законната лихва върху двете суми.

Искът е предявен първоначално срещу Министерството на вътрешните работи. С подадения отговор то е възразило, че не е надлежен ответник по иска, а такъв е Областната дирекция на МВР – Пазарджик. След постъпването на отговора съдът е дал указания да обоснове интереса си от предявяване на иск срещу министерството или евентуално да насочи иска срещу областната дирекция.

В изпълнение на указанията ищецът е изложил доводи в подкрепа на становището си, че МВР е надлежен ответник. Според него министерството е организацията, от която зависи изплащането на дължимите суми, а областната дирекция, макар също да има статут на юридическо лице, е част от структурата на министерството и няма самостоятелност, а е зависима от него. Сочи, че единственият „проблем“ при мотивирането на тезата за процесуалната легитимация на министерството е чл. 27, ал. 2 от ГПК, а с решение по гр. д. 1876/2018 г. ВКС се е произнесъл по реда на чл. 290 от ГПК, че подобен иск срещу МВР е недопустим, но това решение няма задължителна сила за другите съдилища, а в обратния смисъл също има решения на други съдилища – апелативни, окръжни и административни. По-нататък ищецът заявява, че счита с оглед дадените указания за евентуално насочване на иска срещу друг ответник за приложим реда на чл. 228 от ГПК и ответникът МВР следва да бъде заменен от ответника ОД на МВР – Пазарджик при съгласието и на двамата ответници, а ако те не дадат такова – по реда на чл. 228, ал. 3 от ГПК.

По възражението на МВР и доводите на ищеца за процесуалната легитимация на ответника съдът намира следното:

Наистина има известно несъгласуване в практиката по въпроса коя администрация отговаря по исковете с предмет възнаграждение на държавни служители от МВР, МО и пр. – дали тази местна структура, в която те изпълняват задълженията си, администрацията на органа по назначаването, министерството, на което са подчинени, и т.н. Аргументи за това се търсят както в аналогия с чл. 61, ал. 2 от КТ (например решение № 128/29.04.2011 г. по дело 1356/2009 г. на ІV г.о. на ВКС, решение 11/27.01.2016 г. по дело 3330/2015 г. на ІV г.о. на ВКС, които подобно на цитираното от ищеца решение стигат до извода, че надлежен ответник е подчинената на министерството обособена структура), така и понякога в конструкцията на отношенията на държавния служител и органа по неговото назначаване. В конкретния случай при това администрацията, в която се намира длъжността и мястото на работа на ищеца, и администрацията на органа по назначаването му съобразно чл. 159 от ЗМВР съвпадат, и съдът счита, че не би следвало да има колебания относно процесуално легитимирания ответник по настоящото дело. Вярно е, че ОД на МВР е структура, подчинена на министъра и намираща се в структурата на министерството, и вероятно не може да вземе решение за изплащане на съответните суми, без за това да е взето решение и да са предвидени средства от сметките на министерството, но това обстоятелство е без значение при определянето на ответника; друг извод не следва и от чл. 29, ал. 2 от ГПК, който урежда само общо възможността за държавните учреждения да бъдат страни по граждански дела.

Чл. 228 от ГПК би следвало да е приложим единствено в случаи, когато предявеният иск срещу първоначалния ответник е допустим сам по себе си. В конкретния случай, предвид, че ищецът все пак е посочил като ответник ОД на МВР – Пазарджик, макар и с позоваване на чл. 228 от ГПК, по-скоро би следвало да се приложи същият ред, който е приложим при поправяне на нередовност на искова молба, т.е. искът да се счита за предявен от самото начало срещу областната дирекция. Доколкото обаче на нея не ѝ е връчен препис от исковата молба и приложенията към нея, следва да ѝ се връчат такива преписи с указанията по чл. 131 от ГПК.

            По изложените съображения съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

Преписи от първоначалната искова молба, от отговора на МВР от 01.10.2020 г. (без приложенията към него), от молбата от 19.10.2020 г. с приложения към нея поправен вариант на искова молба и от настоящото разпореждане да се връчат на Областна дирекция на МВР – Пазарджик с указания, че може да подаде отговор съобразно чл. 131 от ГПК.

Препис от настоящото разпореждане да се връчи и на ищеца за сведение.

 

                                                                                   

РАЙОНЕН СЪДИЯ: