Решение по дело №553/2019 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 525
Дата: 2 декември 2019 г. (в сила от 2 декември 2019 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20197080700553
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕШЕНИЕ

 

№ 525

 

гр. Враца, 02.12.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 12.11.2019г., през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

    БИСЕРКА БОЙЧЕВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и в присъствието на прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 553 по описа на АдмС – Враца за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл.от АПК, във връзка с чл. 63 ал.1 от ЗАНН.

            Образувано е по касационна жалба от „Т.– В.“ ЕАД ***   против  Решение № 207  от  06.06.2019 г. на Районен съд Враца, постановено по АН дело № 145 по описа за 2019 г., с което е потвърдено Наказателно постановление №Р-10-13/16.01.2019 г. издаденото от Зам.-председателя  на Комисия за финансов надзор /КФН/, ръководещ  управление „Надзор на инвестиционната дейност“ за налагане на имуществена санкция в размер на 5000 лева,  на основание чл. 221а, ал. 2, т. 1 от Закона за публично предлагане на ценни книжа /ЗППЦК/, за нарушение на чл. 100н, ал. 1, вр. чл. 100н, ал. 2 и чл. 100т, ал. 1, изр. 1, пр. 2-ро  от  същия закон.

                В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на съдебният акт. Изтъква се, че  са налице основания за прилагане на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и приемане на случая като маловажен.

             Ответникът по касационната жалба - Комисия за финансов надзор, чрез процесуалния си представител юрисконсулт Н., в писмени бележки и в с.з. оспорва жалбата.

               Участващият в касационното производство прокурор дава заключение  за неоснователност на жалбата.

             Настоящият съдебен състав,като взе предвид наведените в жалбата и в съдебно заседание доводи и съображения и след извършване на служебна проверка съгласно чл. 218, ал.,2 от АПК  приема следното:

             Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

              Предмет на разглеждане пред РС Враца  е НП №Р-10-13/16.01.2019 г., с което на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лева, на основание  чл. 221а, ал. 2, т. 1  от  ЗППЦК. Отговорността  на дружеството  е била ангажирана за това, че в нарушение на  разпоредбите на  ЗППЦК   не е предоставило пред обществеността годишния консолидиран финансов отчет на дружеството за 2017 г. в срок до 120 дни от завършване на финансовата година или в срок до 30.04.2018 г.

 Съдът е събрал относимите към спора доказателства, въз основа на които правилно е установил фактическата обстановка – към датата 30.04.2018 г.  касаторът не е  разкрил посочената по-горе информация в предвидения от закона срок, а е  сторил това едва на 30.05.2018 г. на интернет портала, избран от него. В съответствие със събраните доказателства е изводът му, че  АУАН е съставен и НП е издадено от компетентните за това органи, като при съставянето им не са допуснати процесуални нарушения.

 Направените с жалбата възражения са разгледани  обстойно от първостепенния съд, който въз основа на събраните доказателства е достигнал до извода за тяхната неоснователност, който се споделя напълно и от касационната инстанция. Законосъобразен е изводът на Районния съд, че нарушението и неговото авторство са безспорно доказани. Съдът е обсъдил и  размера на наказанието, като е  приел, че налагането му   съобразно предвидения в санкционната разпоредба минимум го прави справедливо с оглед тежестта на нарушението и  постигане целта на закона  за  предотвратяване  извършването на други нарушения от този вид. Действително, съдебната инстанция е в правомощието си да обсъди дали съответното нарушение представлява маловажен случай и да приеме, че нарушителят не следва да носи отговорност, но изпълнителното деяние в настоящата хипотеза не осъществява белези, които да сочат на по-ниска степен на обществена опасност или на  незначителност на вредните последици в сравнение с обикновения случай на такива нарушения, поради което правилно не е бил приет за маловажен от административнонаказващия орган.

При служебна проверка на решението  относно неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон по съображения извън посочените в касационната жалба, съдът не намира такива, които да сочат на  отмяната  му. Същото е издадено от  законен състав, в рамките на неговата компетентност и на заявеното искане и при постановяването му не са допуснати нарушения на материалния закон.

По изложените по-горе съображения касационната инстанция намира  жалбата за неоснователна, поради което същата следва да бъде отхвърлена, а обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2  вр. чл. 218   от АПК, Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 207  от  06.06.2019 г. на Районен съд Враца, постановено по АН дело № 145 по описа за 2019 г.

 

             Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

        2.