Решение по дело №196/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 124
Дата: 29 юли 2022 г. (в сила от 29 юли 2022 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20227110700196
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 2 юни 2022 г.

Съдържание на акта

                                Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                            124 от 29.07.2022 г., гр. Кюстендил

 

    В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на шести юли две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                                          АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар Светла Кърлова и с участието на прокурор Михаил Крушовски, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административно дело             № 196 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 285, ал. 1, изр. 2 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Делото е образувано по касационна жалба с вх. № 1565/12.04.2022 г. по описа на съда от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” (ГДИН) при Министерството на правосъдието, чрез юрисконсулт Е.Г., срещу Решение № 49/21.03.2022 г., постановено по административно дело № 349/2021 г. по описа на Административен  съд – Кюстендил, в частта, с която ГДИН е осъдена да заплати на Р.Г.Й., с ЕГН **********, сумата в размер на 1000 лева – обезщетение за причинени неимуществени вреди в периода от 02.11.2016 г. до 02.11.2021 г., настъпили в резултат на лишаването му от полагащия се порцион храна (месо) – нарушение на чл. 3 от ЗИНЗС, както и сумата в размер на 10 лева – съдебни разноски. В жалбата са изложени доводи за неправилност на решението в обжалваната му част поради нарушение на материалния закон и необоснованосткасационно основание по чл. 209, т. 3 от АПК.

Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” не се представлява в съдебното заседание по делото. С молба-становище с вх. № 2790/29.06.2022 г. по описа на съда юрисконсулт Е.Г.поддържа касационната жалба.

Р.Й. не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е редовна и допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол в обжалваната му част и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

От фактическата страна на спора първоинстанционният съд е установил, че през процесния период Р.Й. е изтърпявал наказание лишаване от свобода в Затвора – Бобов дол. Неколкократно през този период не му е осигурявана полагащата му се храна (месо) в грамажа, определен от таблица № 1, утвърдена от министъра на правосъдието съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите. С декларация от 10.05.2021 г. Й. е отказал да приема храна, поради това че грамажът на месото в порцията му е 0,59 грама, но му е отказан протокол за проверката. На 02.11.2021 г. също е декларирал отказ да приема храна поради несъответен на изискванията грамаж.

По делото са разпитани като свидетели И.Р.К., Д.А.Е., С.Х.С и Ц.Б.Х.. Свидетелят К. заявява, че е в затвора от година и два месеца и е присъствал, когато Й. е искал измерване на месото в порцията му, тъй като твърдял, че е по-малко от необходимото. Сочи, че месото било измерено на 0,59 грама в присъствието на Й., отдельонния командир, старшината и началника на кухнята. Свидетелят Е. заявява, че е в затвора от две години и два месеца и миналата година Й. връщал храната 5 или 6 пъти, за да се мери грамажът ѝ, тъй като се оплаквал, че е по-малък, и след измерване се оказвало, че грамажът е по-малък. Свидетелят С сочи, че когато през 2020 г. е изтърпявал наказание лишаване от свобода в Затвора – Бобов дол, е присъствал на връщане от Й. на порция с месо, за да се мери от отдельонния командир. Свидетелката Х. началник сектор ФЛРК в Затвора – Бобов дол, заявява, че изискването за общия грамаж на порцията е 300 грама, а грамажът на месото зависи от рецептата и от самото ястие. Сочи, че когато има оплакване от лишен от свобода относно грамажа на сервираната храна, същият се измерва веднага, в присъствието на лишения от свобода и отдельонния командир, отразява се от дежурния по кухня и ако се установи по-малък грамаж, се предлага замяна на порцията или добавяне. Заявява и че си спомня случай, в който на Й. е предложено да му се замени порцията, но той е отказал, че е имало и други оплаквания преди около две години, но не знае дали са били основателни, както и че когато я е виждал, Й. ѝ се е оплаквал. С определение от 15.12.2021 г., връчено на 31.12.2021 г., съдът е указал на ГДИН предвид разпоредбата на чл. 284, ал. 3 от ЗИНЗС да представи доказателства във връзка с полагащия се порцион храна на лишените от свобода, както и че в случай на неизпълнение на това задължение, може да приеме за доказани съответните факти. ГДИН не е представила такива доказателства.

Първоинстанционният съд е приел, че са налице елементите от фактическия състав на отговорността по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС във връзка с лишаването на Й. от полагащия му се порцион храна (месо) през процесния период, и на основание чл. 52 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) е определил размера на обезщетението за неимуществени вреди на 1000 лева (за разликата над присъдените 1000 лева до пълния предявен размер искът е отхвърлен като неоснователен). 

Настоящият касационен състав, като взе предвид становищата на страните и наведеното в жалбата касационно основание, и извърши проверка за валидността, допустимостта и съответствието на решението в обжалваната му част с материалния закон по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира, че същото е валидно, допустимо и правилно. Съдът е изяснил фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка и е направил верни правни изводи, които се споделят от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Фактическият състав на отговорността включва следните кумулативни елементи: акт, действие или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с който/което се нарушава чл. 3 от ЗИНЗС; настъпили вреди за ищеца, като настъпването на неимуществените вреди се предполагат до доказване на противното (чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС); и пряка и непосредствена причинна връзка между вредите и нарушението. Размерът на неимуществените вреди се определя по справедливост съгласно общото правило на чл. 52 от ЗЗД.  

Правилен е изводът на първоинстанционния съд за доказано от Й. нарушение на чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС – неблагоприятно третиране, надхвърлящо неизбежното ниво на страдание, във връзка с правото му по чл. 84, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС да получава безплатна храна, достатъчна по химически и калориен състав, съгласно таблици, утвърдени от министъра на правосъдието съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите. Правилно съдът е приел, че са налице елементите от фактическия състав на отговорността по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС във връзка с лишаването на Й. от полагащия му се порцион храна (месо) през процесния период и е уважил иска за сумата от 1000 лева. Първоинстанционният съд е приложил правилно материалноправната разпоредба на чл. 52 от ЗЗД – определеният размер на обезщетението съответства както на продължителността на периода, през който са търпени вредите, така и на характера и интензитета им. Правилно на Й. са присъдени направените от него разноски по делото за държавна такса.

По изложените съображения настоящият касационен състав намира, че решението на първоинстанционния съд в обжалваната му част е правилно и законосъобразно, и следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 285, ал. 1, изр. 2 от ЗИНЗС, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 49/21.03.2022 г., постановено по административно дело № 349/2021 г. по описа на Административен  съд – Кюстендил, в частта, с която Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” при Министерството на правосъдието е осъдена да заплати на Р.Г.Й., с ЕГН **********, сумата в размер на 1000 (хиляда) лева – обезщетение за причинени неимуществени вреди, настъпили в резултат на лишаването му от полагащия се порцион храна (месо) – нарушение на чл. 3 от ЗИНЗС, както и сумата в размер на 10 (десет) лева – съдебни разноски.

Решението е окончателно.

           

 

           

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                    2.