Определение по дело №419/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 402
Дата: 30 юни 2020 г.
Съдия: Калоян Венциславов Гергов
Дело: 20204400600419
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

 

№…………                    30.06.2020 г.        ГР. П Л Е В Е Н

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ІII-ти въззивен наказателен състав на тридесети юни две хиляди и двадесета година в открито съдебно заседание в следния състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЕМИЛ БАНКОВ

                        ЧЛЕНОВЕ:           ИВАН РАДКОВСКИ

                                                   КАЛОЯН ГЕРГОВ

 

като разгледа докладваното от съдията Гергов ВНЧД  № 419  по описа за 2020 година,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производство по реда на чл.345 от НПК.

 

 

          С Определение от 12.06.2020г., постановено по НОХД №2155/2019г.,Плевенски районен съд е изменил на основание чл.66,ал.1 от НПК взетата спрямо подсъдимия М.И.Н. мярка за неотклонение от „Подписка“ в „Гаранция в размер на 1000 лева”.

        Недоволен от горецитираното определение е останал защитникът на подсъдимия М.И.Н. – адв. А.Д. от ПлАК,който го е обжалвал пред Плевенски окръжен съд. В жалбата се навеждат обстойни доводи за липса на предпоставки за изменение на актуалната мярка за процесуална принуда с оглед наличието на уважителни причини за неявяване на подсъдимия в насроченото съдебно заседание в предвид трудовата му ангажираност извън пределите на страната като международен шофьор и необходимостта от осигуряване на средства за издръжка на семейството,наличието на друга причина за отлагане на насроченото на 12.06.2020г. съдебно заседание, свързана с непредставяне в срок на изготвеното експертно заключение.В допълнение са прави обстоен анализ на хронологията на съдебното производство и участието на подсъдимия Н. в него,изследва се създадената колизия между правото на лична защита,ролята на мерките за процесуална принуда и конституционно регламентираното право на труд като се отправя искане за изменение на мярката за неотклонение в „Подписка“ или се приеме,че подсъдимия няма такава с оглед изтъкнатите съображения в тази насока.

 

 

        Съдът, след като обсъди доказателствата по делото, развитите в жалбата съображения и правилността на атакуваният съдебен акт, намира за установено следното:

 

 

        Жалбата е подадена в законоустановения срок и от легитимирано лице,поради което се явява допустима,а разгледана по същество е частично основателна.

 

        Районен съд – Плевен практически се е произнесъл с определение по реда на чл.270 от НПК като е приел,че не може да пристъпи към разглеждане на делото с оглед неявяването на подсъдимия,а отсъствието му в изпълнение на трудовите му задължения не може да се счете за уважителна причина.Трудовата ангажираност на М.Н. действително не може да бъде пречка за развитието на пеналната процедура,но и участието на подсъдимия в нея не е самоцелно,а се подчинява на различни изисквания,които са сведени от първоинстанционния съд до дефинитивното изискване на нормата на чл.269,ал.1 от НПК.Без да се впуска в по-задълбочен анализ на съдопроизводствените действия,а и тук според настоящия съдебен състав не му е и мястото за това,следва да се съобрази,че практически по насроченото съдебно заседание за 12.06.20г. не се набелязва възможно доказателствено постъпление - изслушване на заключението по назначената повторна експертиза е невъзможно с оглед неспазване на срока за депозирането му по чл.149,ал.3 от НПК и направеното възражение от защитата,а и липсва изявление в посока възможността да се ангажират гласни доказателства посредстовом даването на обяснения,което е право на предаденото на съд лице.

        РС-Плевен наистина,както правилно се отбелязва в частната жалба не е посочил как е определил този размер на гаранцията,каквото изискване поставя чл.61,ал.2 от НПК като при липсата на сведения за по-високо материално положение /наличните копия на трудови договори,не удостоверяват такова,бел.с.с./ следва да се приеме,че размера на гаранцията не е съобразен с имущественото положение на подсъдимия Н. и следва да бъде снижен до 300 лева.Изводът на защитника,че по отношение на Н. липсва взета мярка за неотклонение с оглед изтъкнатите пороци на съдопроизводството не се споделя – такава има дори и при абстрахирането от възможното им допускане и тя е тази,която е взета на досъдебното производство,а именно „Подписка“.Ето защо атакуваното определение следва да се измени в горепосочения смисъл,а РС-Плевен следва да определи и срок за внасяне на паричната гаранция,доколкото не е определил такъв по реда на чл.61,ал.4 от НПК.Допълване на определението в тази посока от въззивния съд е недопустимо.

 

        Воден от горното Плевенски окръжен съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

        ИЗМЕНЯ на основание чл.345 от НПК  Определение от  12.06.2020г., постановено по НОХД №2155/2019г. по описа на РС-Плевен, с което е  изменена взетата спрямо подсъдимия М.И.Н.,ЕГН ********** мярка за неотклонение от „Подписка“ в „Парична гаранция” като НАМАЛЯВА размера на гаранцията от 1000 /хиляда/ лева на 300 /триста/ лева.

        ВРЪЩА делото на РС-Плевен за продължаване на съдопроизводствените действия.

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ:

 

1.                  2.