Решение по дело №1560/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1422
Дата: 27 октомври 2023 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20237050701560
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

1422

Варна, 27.10.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Варна - III тричленен състав, в съдебно заседание на пети октомври две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Председател:

ЯНКА ГАНЧЕВА

Членове:

ДАРИНА РАЧЕВА
ДАНИЕЛА НЕДЕВА

При секретар ТЕОДОРА ЧАВДАРОВА и с участието на прокурора СИЛВИЯН ИВАНОВ СТОЯНОВ като разгледа докладваното от съдия ДАНИЕЛА НЕДЕВА кнахд № 20237050701560 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба от К.Д.К., чрез адв. Б., против решение № 849 от 05.06.2023 г. на ВРС, постановено по АНД № 20233110200929/2023г., по описа на ВРС, с което е потвърден електронен фиш серия К № 6812946, издаден от ОД МВР-Варна, с който на касатора на основание чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП е наложена „глоба“ в размер на 100 лева. С решението са присъдени разноски в полза на ОД на МВР-Варна в размер на 80 лева.

В касационната жалба се поддържа, че решението е неправилно, постановено при допуснати съществени процесуални нарушения и такива на материалния закон, поради което се отправя искане за отмяна на решението на ВРС и постановяване на ново по съществото на спора, с което се отмени процесния ЕФ.

В открито съдебно заседание касаторът, чрез пълномощника адв.М поддържа касационната жалба. По съществото на спора счита, че са допуснати посочените в касационната жалба нарушения, поради което решението на ВРС следва да бъде отменено.

Ответната страна, редовно призована не се явява, не се представлява. С писмени бележки, чрез юрисконсулт Л.-А.оспорва касационната жалба. По съществото на спора моли, решението на ВРС като правилно и законосъобразно да бъде оставено в сила, с присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението на ВРС като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на съда, като извърши проверка на атакуваното решение, във връзка със заявените в жалбата касационни основания, констатира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока за обжалване по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационен контрол пред настоящия съд съдебен акт.

Разгледана по същество е неоснователна.

След извършената на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, настоящият състав на съда намира касационната жалба за неоснователна.

Производството пред ВРС е образувано по жалба на К.Д.К., против електронен фиш серия К № 6812946, издаден от ОД МВР-Варна, с който на К. като представляващ „Поди“ ЕООД на основание чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП е наложена „глоба“ в размер на 100 лева.

За да потвърди процесния ЕФ, ВРС е приел, че е издаден от компетентен орган и при липса на допуснати процесуални нарушения. Електронният фиш съдържа всички предвидени реквизити в разпоредбата на чл. 189, ал.4 от Закона за движение по пътищата. ВРС е приел, че законодателната уредба, касаеща издаването на електронния фиш - чл.189 ал.4-8 от ЗДвП, регламентира издаването му против собственика на автомобила, т.е. налице е законова презумпция, че той е неговия водач. С подаването на декларацията по чл.189 ал.5 от ЗДвП собственикът може да обори презумпцията, като посочи друго лице, на което автомобилът е бил предоставен за управление, като представи на наказващия орган неговите данни, включително и свидетелството му за управление, в който случай издаденият електронен фиш се анулира и се издава нов на името на посочения от собственика водач. Законодателят е възложил в тежест на жалбоподателя оборването на законодателната презумпция, като в случая това не е сторено. Изложени са мотиви, че не са ангажирани доказателства, от които да се установява, че нарушението не е извършено на мястото, посочено в обжалвания електронен фиш.

Така постановеното решение е правилно.

Районният съд не е нарушил процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, подробно е обсъдил доводите на страните и се е произнесъл по всяко едно възражение изложеното във въззивната жалба. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материалноправни разпоредби.

Настоящият съдебен състав изцяло споделя мотивите на въззивния съд, по отношение на местоположението на автомобила и дигитална снимка на нарушението. Съобразно, правилото на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП (Нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2017 г.) при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. От приобщените по делото доказателства се установява участъка от пътя, с описание на мястото, действащото ограничение на скоростта по чл.21 ЗДвП, посоката на движение на автомобила, вид автоматизираното техническо средство, датата на последната метрологична проверка. Съгласно § 6 т.63 от ДР на ЗАНН, по смисъла на този закон „електронен фиш” е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи. При анализ на горепосочените правни норми отнесени към настоящия спор, се налага извод за законосъобразност на процесния електронен фиш. Електронния фиш съдържа предвидените от закона реквизити, като на констатираното превишение на скоростта е дадена правилната правна квалификация. Съгласно нормата на чл. 189, ал.15 от ЗДвП, снимките, видеозаписите и разпечатките, изготвени с технически средства или системи, заснемащи и записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на МПС, представляват веществени доказателствени средства. В чл.16, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. е предвидено, че данните за нарушенията се съхраняват до приключване на административно наказателната преписка, като при необходимост същите могат да се отпечатват. Снимков материал е наличен и към материалите към административнонаказателната преписка, която е приложена към делото. Настоящият състав на съда намира за неоснователно възражението на касатора досежно местоположението на автомобила спрямо кръстовището. По делото не са оспорени GPS координатите отразени и към снимковия материал към ЕФ. В тази връзка съдът намира за неоснователни възраженията за неправилно установена по делото фактическа обстановка. Настоящият състав на съда споделя изводите на ВРС в горната насока и намира за правилен извода за неоснователност на възражението поддържано и пред касационната инстанция. Не се твърди и не са ангажирани доказателства за неправилност на извода, че визираните GPS координати, където е била засечена скоростта на движение на конкретния автомобил, обозначават местоположението на превозното средство преди достигането му до зоната на кръстовището, с път с отклонение вдясно в посока към „Канотранс международни превози“ и „Софарма Трейдинг“ АД в каквато насока са изводите на ВРС.

Възприемайки горното и като е потвърдил ЕФ, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. Обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал.1 НПК. Въз основа на всички събрани по делото доказателства, правилно ВРС е приел за установено, че действително на датата, отразена в електронния фиш, описаният в него лек автомобил е извършвал движение с превишена скорост. Това обстоятелство е било установено и надлежно заснето със съответно техническо средство, с издадено удостоверение за одобрен тип средство за измерване при БИМ, приложено по делото и валидно към датата на нарушението. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

С оглед изхода на настоящия спор и своевременно направеното искане от ответника по касация следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл.37 от Закона за правната помощ ЗПП/. Съгласно чл.37, ал.1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП. В случая за защита по дела по ЗАНН чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Производството по делото не е с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

По изложените съображения на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63в, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд-Варна,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 849 от 05.06.2023 г. на ВРС, постановено по АНД № 20233110200929, по описа на ВРС за 2023г.

ОСЪЖДА К.Д.К. ЕГН **********, да заплати на ОД на МВР - Варна сумата в размер на 80 /осемдесет/ лева, разноски по делото.

Решението е окончателно.

Председател:

Членове: