Решение по дело №827/2020 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 260017
Дата: 8 септември 2020 г. (в сила от 26 септември 2020 г.)
Съдия: Валентин Костадинов Спасов
Дело: 20205140200827
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                            гр.Кърджали…08.09.2020 г.

 

 

                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Кърджалийският………….районен съд ………колегия в публичното заседание на 03 септември……………..

през две хиляди и двадесета година в състав:

                              Председател: Валентин Спасов…………

                              Съдебни заседатели:……………………….

                              Членове:………………………………………

при секретаря..Диана Георгиева……………….присъствието на

прокурора……………………като разгледа докладваното от

съдията……………………………АН.дело № 827…..по описа за 2020 год.

 

 

 

                                     Р   Е   Ш   И    :

 

 

 

 

ОТМЕНЯ наложената с Електронен фиш Серия К № 1833247, издаден от ОДМВР- Кърджали, “глоба” в размер на 400 лева, на основание чл. 189 ал.4 във вр. с чл. 182 ал. 1 т. 4 от ЗДвП, наложена на К.Г.Т. ***, ЕГН **********, за нарушение на чл. 21 ал. 1 от ЗДвП, установено с автоматизирано техническо средство.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Кърджалийският административен съд в четиринадесет дневен срок, считано от датата на получаване на съобщението.

 

 

 

 

 

                                                Районен съдия :

 

 

МОТИВИ : Производството е образувано по жалба на К.Г.Т. ***, ЕГН **********, против наложената с Електронен фиш, издаден от ОДМВР- Кърджали, “глоба” в размер на 400 лева, на основание чл. 189 ал.4 във вр. с чл. 182 ал. 1 т. 4 от ЗДвП.

 В жалбата се сочи, че издаденият Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство бил незаконосъобразен, като се излагат подробни съображения в тази посока. Моли съда да отмени наложената с Електронен фиш глоба.

Наказващият орган, редовно призован, не се представлява. Представя писмено становище, с което счита жалбата за неоснователна.

Съдът, като обсъди приетите по делото писмени доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На 19.10.2017г. в 12:09ч. в гр. Кърджали, на ул. „1-ви май”, до ресторант „ИДА”, автоматизирано техническо средство № 647 е заснело МПС „Ситроен Ксантия”, с рег. № К 4056 АР, който се е движил в посока от гр. Момчилград към гр. Кърджали с 88 км.ч. при ограничение на скоростта от 50 км.ч. Било установено, че МПС е собственост на К.Г.Т. ***, ЕГН **********. За така констатираното нарушение на чл. 21 ал.1 от ЗДвП и на основание чл. 189 ал.4 във вр. с чл. 182 ал. 1 т. 4 от ЗДвП, на жалбодателя, с Електронен фиш за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, е наложена глоба в размер на 400 лева.

Тази фактическа обстановка се потвърди и прие от съда след събиране в съдебно заседание на наличните писмени доказателства. При тяхната оценка съдът прецени следното:

Съгласно чл. 21 ал.1 от ЗДвП при избиране скоростта на движение на водача на МПС е забранено да превишава 50 км.ч. в населено място. Превишаването на тази скорост е установено с мобилна система за видеоконтрол № 647, която е предназначена за видеонаблюдение в реално време на подвижни и неподвижни обекти, разположени или преминаващи през зоната на наблюдение. Видно от представените и приети от съда “Удостоверение за одобрен тип средство за измерване” и Протокол за проверка, въпросната система за видеонаблюдение е със срок на годност до 24.02.2020 г.

Видно от приложената снимка, регистрираната скорост от  система за видеоконтрол Радар № 647 е 88 км.ч., като административнонаказващият орган, базирайки се на методическите указания за работа с TFR1-М, според които системата може да допусне грешка при фиксиране на скоростта до + или – 3 км.ч., е възприел грешката в по- благоприятния за нарушителя размер и в Електронния фиш е отразил скорост от 85 км. ч.

С оглед на гореописаните доказателства се налагат следните правни изводи:

Съгласно  чл. 189, ал.4, изр.1 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, както и посочване на нарушената разпоредба.

С оглед законодателна промяна, въз основа на променената редакция на текста на чл. 189, ал.8 от ЗДвП /обн. ДВ, бр.19 от 2015 г./, в 7-дневен срок от получаване на жалбата, директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл. 21, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка.

Съгласно чл. 7, ал.2 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, разположението на ПЪТНИЯТ ЗНАК "Е24" се документира със снимка.

В настоящият случай, в обжалвания фиш мястото на нарушението е описано, както бе посочено по-горе, а в приложения към него Клип № 2079 са посочени георграфски координати със съответни означения с градуси. Но липсва снимка на ПЪТНИЯТ ЗНАК "Е24", което е било задължително към датата на регистриране на нарушението. Прочее, в Протокола за използване на АТС също не е отразено да е бил поставен въпросния пътен знак. Гореизложеното представлява нарушение на процедурата за установяване на административното нарушение, изразяващо се в неспазване на законоустановеното изискване мястото, на което се осъществява контрол на скоростта с АТС да бъде обозначено с пътен знак Е24.

Като не е съобразил гореизложеното административно- наказващият орган е издал незаконосъобразен ЕФ, който следва да бъде отменен.

Водим от изложеното съдът постанови решението си.

 

 

 

 

 

                                                     Районен съдия: