Определение по дело №459/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260134
Дата: 9 декември 2020 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200459
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

09.12.2020 г.

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на девети декември две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                     Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Десислав Начков, като разгледа докладваното от Агн. Ставарова ЧНД N459 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.А.Н., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.Н..

В съдебно заседание, чрез видео-конферентна връзка по скайп, осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" С. М., със Заповед № Л-2638/03.12.2020 г., изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С Определение по НОХД №7234/2020 г. на РС – София е одобрено споразумение, по силата на което осъденият търпи наказание „лишаване от свобода“ в размер на 1 година и 6 месеца, при първоначално определен „строг“ режим, за престъпление по чл.196, ал.1, т.1 НК.

     Доказателствата сочат, че осъденият В.Н. е изтърпял повече от 2/3 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл.70, ал.1, т.2 НК.

     Начало на наказанието - 27.07.2020 г. Фактически изтърпял - 4 месеца и 12 дни. От работа - 21 дни, предварителен арест 9 месеца и 10 дни.  Всичко изтърпял – 1 година 2 месеца и 16 дни. Остава за изтърпяване - 3 месеца и 14 дни.

При изготвената първоначална оценка рискът от рецидив е среден - 74 точки. В профила на криминогенни нужди като дефицитни зони са отчетени:

-                        Настоящо правонарушение - правонарушението е с користен характер и е част от серия от такива нарушения; осъждан многократно;

-                        Криминално минало - многократно осъждан; ранно девиантно поведение; регистриран в ДПС;

-                        Отношение към правонарушението - приема формално отговорността за криминалното си поведение и вредата, която е нанесъл; липсва достатъчна мотивация за промяна на криминалното поведение; оправдава постъпките си с липса на финансова стабилност;

-                        Образование и обучение - има завършен 7-ми клас, но въпреки това среща трудности при четенето и писането;

-                        Управление на финансите - непостоянна трудова ангажираност; липса на достатъчно доходи за покриване на основни нужди; разчита на финансова подкрепа от страна на близки и на доходи от престъпна дейност;

-                        Злоупотреба с алкохол — употребата на алкохол влияе негативно на поведението му; извършил правонарушението непосредствено след употреба на алкохол.

-                        Умения за мислене - не разпознава проблемите си; липсват умения за адекватното им разрешаване; отчасти осъзнава последствията от криминалното си поведение; липсва дългосрочно целеполагане.

Рискът от вреди за служителите и за останалите лишените от свобода по време на изтърпяване на присъдата е с ниски стойности. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности. Рискът от вреди за обществото е среден.

     В изготвения план на присъдата като цели са заложени: пълноценно оползотворяване на престоя в затвора; ограничаване на участие в субкултурни дейности; повишаване на образователното ниво; формиране на критично отношение към криминалното поведение; превенция на бъдещи правонарушения; разпознаване на проблемите; формиране на ясни и реалистични цели в живота.

 Според становището на администрацията на затвора л.св. Н. има примерно поведение, спазва реда и дисциплината. Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не е награждаван, тъй като все още не дал достатъчно категоричен повод за това.

В резултат на проведената индивидуално - корекционна работа с л.св. Н.  посочват, че са настъпили промени в следните зони:

- Образование и обучение - записан е за ученик в училището към затвора.

От 15.09.2020г. л.св. Н. е включен в образователната програма. Записан е за ученик в 7-ми клас през учебната 2020/2021г. До този момент не са постъпвали оплаквания от страна на класния му ръководител. Посещава редовно учебните занятия.

Към служителите показва толерантно отношение, няма случаи на обидно отношение или прояви на вербална и физическа агресия към длъжностни лица.

Л.св. Н. има жилище, където да пребивава след освобождаването си, но то не е с трайна уседналост. Не поддържа контакти с близките си и не получава необходимата материална и морална подкрепа от тях.

По отношение на престъплението е с некритично отношение, омаловажава извършеното деяние като сериозност. Криминалните нагласи са трайно и устойчиво формирани. Изявеното желание за промяна на досегашния си начин на живот и поведение  според тях е твърде формално. В подкрепа на това е и факта, че на 31.12.2018г. л.св. Н. е бил условно предсрочно освободен от затвора и не след дълго, на 19.06.2020г. отново е постъпил в затвора за извършено ново правонарушение, като по този начин не е оправдал гласуваното му доверие. През м. декември 2016 г. също е бил освободен условно предсрочно и през м. февруари 2018 г. отново  е постъпил в затвора.  Нагласата му е  за  условно предсрочно освобождаване и че това ще се повтаря при всяко негово постъпване в затвора.

 Заложеното в индивидуално - корекционната работа с л.св. Н. е работа в посока реализиране на заложените цели в плана на присъдата - промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

Със становището на ръководството на затвора е отбелязано, че към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л.св. Н. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Демонстрираното примерно поведение в затвора само по себе си не е индикация за промяна в начина му на мислене и за формиране на просоциални нагласи.

Този съд напълно споделя констатациите на администрацията, че не са налице основания за УПО, тъй като не е дал достатъчно и категорични доказателства за поправянето си. Очевидно е, че в плана на присъдата като цели първоначално са заложени дейности за пълноценното оползотворяване престоя в затвора за целия период от време на изпълнение на наказанието лишаване от свобода. Това обаче не дава основание да не бъде приложен института на условно предсрочно освобождаване до изтичане на мероприятията планирани и отразени в плана, ако са настъпили законовите условия за УПО за осъдения. Обективните данни  обаче не подкрепят извод за наличие на втората материално-правна предпоставка по чл.70, ал.1 НК - да се е поправил, да е дал конкретни и достатъчни доказателства, че по отношение на него занапред не съществува риск от извършване на нови престъпления, че са постигнати целите по чл.36 НК. По отношение на него няма как да се приеме, че са изпълнени задачите по плана. Не може да бъде пренебрегнат факта, че в рамките на изтърпяване на наказанието рискът от рецидив е  в средните граници от 74 т. и не е понижен, независимо от извършените корекционни дейности. В контролирана среда не е постигнал значителен напредък, като позитивна промяна е настъпила по един пункт-образование и обучение. Твърде много са дефицитните зони, за което трябва да продължи индивидуалната работа с него до настъпване на желаните резултати. Настъпилите позитивни промени не са пълни и достатъчни и по тази причина трябва да продължи работата с него за изграждане на устойчиви навици и нагласи за  водене на законосъобразен начин на живот.

Ето защо проследявайки всички тези обстоятелства, съдът прие, че не следва да бъде постановено условно предсрочно освобождаване по отношение на осъдения Н..

 

На основание горното и във връзка с чл.441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения В.А.Н. - роден на *** ***, с постоянен адрес ***, последен адрес: гр. ***, българин, български гражданин, неженен, с начално образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН: **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, определено със Споразумение по НОХД №7234/2020 г. на РС – София – 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим, с остатък в размер на 3 месеца и 14 дни.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода В.А.Н. не може да подаде нова молба за УПО.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: