Решение по дело №2267/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 544
Дата: 22 октомври 2019 г. (в сила от 16 декември 2019 г.)
Съдия: Тодор Гочев Минов
Дело: 20195530202267
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                 22.10.2019 година                       град Стара Загора

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   VІІ наказателен състав, на осми октомври                                                      две хиляди и деветнадесета година.

В публично заседание в следния състав,                

               

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОДОР МИНОВ                      

 

Секретар: ЦВЕТЕЛИНА ДОКОВСКА

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията ТОДОР МИНОВ,

а.н.дело № 2267 по описа за 2019 година,

 

Р   Е   Ш   И :

 

                        ОТМЕНЯ електронен фиш серия Г № 0004898 от 24.06.2019 година, издаден по образец на Министъра на вътрешните работи от ОД на МВР град Стара Загора, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

                        Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в четиринадесет дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Административен съд град Стара Загора.

 

                              

 

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

 

                        М О Т И В И :

                        Обжалван е електронен фиш серия Г № 0004898 от 24.06.2019 година, издаден по образец на Министъра на вътрешните работи от ОД на МВР град Стара Загора.

                        В жалбата и в съдебно заседание, чрез процесуалния представител на жалбоподателя се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш.

                        Въззиваемият, редовно и своевременно призован не изпраща представител и не взема становище по основателността на подадената жалба.

                        Старозагорският районен съд, след като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:           

                        Жалбата е подадена е от лице имащо право на това, като по отношение на това кога е връчен електронния фиш в приложената разпечатка не е посочено /лист 8 от делото/, поради което съдът приема че същата е подадена в срока разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА.

                        С обжалвания електронен фиш на жалбоподателя е наложено наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 лева за нарушение по чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането, във връзка с чл.638, ал.1, т.2 от Кодекса за застраховането, изравящо се в това, че на 24.06.2019 година, автоматизирана техническа система е заснела лека автомобил „Фолксваген пасат” с регистрационен № СТ 0081 РВ, за който след извършена проверка се установило, че няма валидна сключена застраховка „Гражданска отговорност” за годината. По делото е представено доказателство, че собственика е сключил такава на 25.06.2019 година, ден след проверката.

                        При съвкупната преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът намира, че обжалваният електронен фиш е незаконосъобразен по следните съображения:

                        Съгласно санкционната разпоредба на чл.638, ал.1, т.2, на лице по чл.483, ал.1, т.1, всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, се налага имуществена санкция от 2000 лева – за юридическо лице или едноличен търговец.

                        Съгласно ал.4 на същата разпоредба, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал.1. В случая е налице именно тази хипотеза.

                        Съдът споделя основния довод на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение във връзка с наложена имуществена санкция с ЕФ. Съгласно чл.647, ал.3 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. В разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП, е посочено че същата регламентира императивното изискуемото съдържание на електронния фиш. В тази разпоредба е предвидено ЕФ да се издава, когато за извършено нарушение, заснето с АТСС, е предвидено наказание глоба, но не и имуществена санкция.

                        Съгласно задължителните разяснения, дадени с Тълкувателно решение № 3 от 03.07.2014 г. по т. д. № 5 /2013 г. на ВАС, институтът на „имуществената санкция”, въведена с разпоредбата на чл.83, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания, не е идентичен с „глобата”, която е едно от административните наказания, предвидени в чл.13 - глава втора „Административни нарушения и наказания” от ЗАНН. Съгласно посочената разпоредба, за административни нарушения могат да се предвиждат и налагат следните административни наказания:

                        а) обществено порицание;

                        б) глоба;

                        в) временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност.

                        Предвидените в чл.13 от ЗАНН административни наказания са само по отношение на физическите лица, тъй като за да бъде определено като административно нарушение едно деяние, то трябва да бъде извършено виновно – чл. 6 от ЗАНН, а вина могат да формират само физически лица – чл. 24 и 26 от ЗАНН.

                        Имуществената санкция е отделен правен институт, въведен с разпоредбата на чл. 83, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания като обективна, безвиновна отговорност на юридическите лица и едноличните търговци за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност.

                        Съгласно текста на чл.83, ал. 1 от ЗАНН, в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност.

                        Имуществената санкция е изведена в специална разпоредба от ЗАНН в самостоятелна глава четвърта „Административнонаказателни санкции спрямо юридически лица и еднолични търговци”, която е след глава втора „Административни нарушения и наказания”.

                        Законодателят прави ясно разграничение между глобата и имуществената санкция като правни термини и правни институти. Двата института са самостоятелно регламентирани и са въведени с различни нормативни разпоредби.

                        Имуществената санкция не е сред административните наказания, визирани в чл. 13 от ЗАНН, които се налагат за административни нарушения, за които административнонаказателна отговорност могат да носят само физически, но не и юридически лица. Имуществената санкция е предмет на различна законова регламентация. Поради това правилата, приложими към глобите, налагани на физически лица, не следва механично да се прилагат към имуществените санкции, налагани на юридически лица и на еднолични търговци.

                        По отношение на юридическите лица и еднолични търговци налагането на имуществена санкция няма характера на глобата като реализиране на административнонаказателна отговорност, която по дефиниция е лична и която може да се носи само от физически лица.

                        Разликата между наказанието „глоба” за физическите лица и "имуществената санкция" за юридическите лица и едноличните търговци се свежда до субекта на отговорността и именно от тази разлика в субекта и поради това, че българското законодателство изключва наказателна и/или административнонаказателна отговорност за юридическите лица, отговорността по чл. 83 от Закона за административните нарушения и наказания се определя като обективна, безвиновна отговорност.

                        Тези различия не допускат приложимост по аналогия на разпоредбите, касаещи наказанието глоба, и за имуществената санкция.

                        Предвид гореизложеното обжалваният електронен фиш се явява незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.          

                        Воден от горните мотиви, съдът постанови решението си. 

 

 

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: