Определение по дело №428/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 146
Дата: 7 март 2019 г. (в сила от 7 март 2019 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20195220200428
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2019 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

№ ……

гр. Пазарджик, 07.03.2019 г.

 

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, Х състав, в закрито съдебно заседание на седми март две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Петкова ЧНД № 428/2019 г. по описа на Районен съд- Пазарджик и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.244 ал.5 от НПК.

Образувано е по жалба от Д.З.С. *** в качеството му на пострадал против постановление на Районна прокуратура- Пазарджик от 12.07.2018 г., с което на основание чл.244 ал.1 т.2 от НПК е спряно наказателното производство по ДП № 300/2017 г. по описа на РУ- Септември при ОД на МВР- Пазарджик, пр. преписка Вх. № 2649/2017 г. по описа на РП- Пазарджик, водено срещу НИ за престъпление по чл.207 ал.1 от НК, а именно за това, че на 09.08.2017 г. в гр. Б. е намерил чужда движима вещ- мобилен телефон „Самсунг-903 блек“ S5 с карта памет 128 GB, собственост на Д.З.С. *** и в продължение на една седмица не е съобщил за това на собственика, на властта или на този, който я е загубил.

В жалбата се твърди, че обжалваното постановление е незаконосъобразно, т.к. било идентично по съдържание с предходното постановление за спиране на производството, като единствено допълнение било, че били изпълнени дадените от прокурора указания. Твърди се, че пострадалият не е запознат с указанията на прокурора, както и че допълнителното разследване е проведено формално. Не ставало ясно дали са взети предвид и обсъдени изложените в депозираната до прокурора молба аргументи. Иска се отмяна на постановлението и даване на задължителни указания за продължаване на разследването.

Районният съд след проверка по книжата на делото намира, че жалбата е процесуално допустима, т.к. е подадена в срока по чл.244 ал.5 изр.1-во от НПК и от лице, което е легитимирано съгласно закона да обжалва горепосочения прокурорски акт пред компетентния съд.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, по следните съображения.

Действително в прокурорското постановление за спиране на наказателното производство не са изложени подробни мотиви защо авторът на престъпното посегателство не е установен. Посочено е обаче, че в резултат на подадената от пострадалия молба с искане за провеждане на допълнително разследване, производството е било възобновено от прокурора, като са били дадени задължителни указания на разследващия орган за провеждане на допълнително разследване. Тези указания не са посочени в атакуваното постановление, нито в постановлението за възобновяване на производството, но това не е и нужно. Прокурорът в ДП е ръководно решаващият орган и той преценява колко и какви процесуално-следствени действия да бъдат извършени и какви обстоятелства от значение за предмета на разследването следва да бъдат изяснени. Видно от молбата на повереника на постр. С. на л.29 от ДП, е че в същата са изложени факти и обстоятелства по случая, които разследващите органи са предприели допълнителни процесуално-следствени действия с цел тяхното изясняване. В този смисъл съвсем резонно са извършени допълнителни разпити на свидетелите С.С., И. Г., И. Г. и К. В. От показанията им обаче не се потвърждават изложените в молбата на повереника на постр. С. „допълнителни пояснения“, като установената до момента фактология, а именно че пострадалият е изгубил телефона си, като последният е изпаднал от задния му джоб на панталона някъде извън служебния автомобил и не е откраднат вътре от автомобила. А в последствие телефонът е бил намерен от неустановено по делото лице, което и до момента не е съобщило по надлежния ред за намерената вещ. Т.е. категорично става дума за извършено престъпление по чл.207 ал.1 от НК, както правилно е приел прокурорът.

Освен разпитаните по делото свидетели, не са установени други лица, имащи отношение към случилото се. Поради това и съдът споделя извода на прокурора, че на този етап са извършени всички необходими действия по разследването. С оглед установеното от проведените процесуално-следствени действия, правилно прокурорът е достигнал до извода, че по делото липсват достатъчно доказателства за виновността на конкретно лице, като извършителят на деянието не е открит, поради което и отново е спрял производството на основание чл.244 ал.1 т.2 от НПК.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното постановление на Районна прокуратура Пазарджик за спиране на наказателното производство следва да бъде потвърдено, а искането за отмяна на същото като неоснователно следва да бъде оставено без уважение.

По изложените съображения Районен съд Пазарджик в настоящия състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановлението на Районна прокуратура- Пазарджик от 12.07.2018 г., с което на основание чл.244 ал.1 т.2 от НПК е спряно наказателното производство по ДП № 300/2017 г. по описа на РУ- Септември при ОД на МВР- Пазарджик, пр. преписка Вх. № 2649/2017 г. по описа на РП- Пазарджик, водено срещу НИ за престъпление по чл.207 ал.1 от НК, като законосъобразно.

 

Препис да се изпрати на жалбоподателя и РП- Пазарджик, за сведение.

 

Определението е окончателно.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: