Решение по дело №129/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 180
Дата: 9 октомври 2023 г. (в сила от 9 октомври 2023 г.)
Съдия: Десислава Благоева Табакова
Дело: 20237110700129
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

      180   

гр. Кюстендил, 09.10.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ, в открито съдебно заседание на двадесети септември две хиляди двадесет и трета година, в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

ЧЛЕНОВЕ: АСЯ СТОИМЕНОВА

ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

 

с участието на секретар: Антоанета Масларска и в присъствието на прокурора: Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Табакова КАНД № 129 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и            наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на М.В.А. ***, чрез адв. В.П., против решение № 137/24.04.2023 г., постановено по а.н.д. № 1340/2022 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е потвърдено наказателно постановление № 22-5310-000138/17.02.2022 г., издадено от началника на група „Контрол на пътното движение по главни пътища и автомагистрали“ (КПДГПА) в сектор „Пътна полиция" към ОД на МВР - Кюстендил, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП, на касатора са наложени административно наказание "глоба" в размер на 200 лева и "лишаване от право да се управлява МПС" за срок от 6 месеца.

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на решението, като постановено при неправилно приложение на материалния закон, допуснати съществени процесуални нарушения и необоснованост. Иска се отмяна на съдебния акт и на потвърденото с него наказателно постановление.

Ответната страна - началникът на група КПДГПА в сектор „Пътна полиция" към ОД на МВР - Кюстендил чрез процесуалния си представител гл. юрк. Б. Л., в писмена молба изразява становище за неоснователност на жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд – Кюстендил, в настоящия си състав, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, подадена от надлежна страна и в законоустановения срок, а разгледана по същество е неоснователна.

Оспореното решение е постановено след като с решение № 269/09.12.2022 г., постановено по к.а.н.д. № 281/2022 г., Административен съд – Кюстендил е отменил решение № 250 от 16.09.2022 г., постановено по а.н.д. № 273/2017 г. на Районен съд – Дупница и е върнал делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

При новото разглеждане на делото Районен съд – Дупница е постановил решение № 137/24.04.2023 г. по а.н.д. № 1340/2022 г., с което е потвърдил изцяло оспореното наказателно постановление.

За да постанови този правен резултат, съдът е приел за установено, че на 07.01.2022 г., около 23:14 ч., по път 2-62, при км. 34+200 посока на движение гр. Кюстендил, е установен М.А. като водач на лек автомобил "Мерцедес ЦЛ 500" с рег. № РВ****ТХ, което МПС е с прекратена регистрация на 25.06.2021 г. на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП. За установеното деяние, квалифицирано като нарушение на  чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, е съставен АУАН, а впоследствие е издадено и процесното наказателно постановление. Районният съд е приел, че описаната в АУАН фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства и не е установил наличието на съществени процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаването на наказателното постановление.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

При напълно изяснена фактическа обстановка, след като е събрал всички поискани допустими, относими и необходими доказателства, надлежно е обсъдил същите, както и наведените от страните доводи и възражения, решаващият състав на районния съд е формирал правилен краен извод.

Разпоредбата на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП вменява задължение на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба. Съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. В случая, управляваният на 07.01.2022 г. автомобил е бил придобит от касационния жалбоподател, като по делото е приложен договор за покупко – продажба с дата 23.04.2021 г. Касаторът А., като собственик на МПС-то, не твърди да е извършил действията по регистриране на придобития автомобил по реда на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, съответно - регистрацията на МПС е била служебно прекратена на 25.06.2021 г., с отбелязване в автоматизираната информационна система. За прекратяването на регистрацията в посочената хипотеза контролните органи нямат задължение за уведомяване на собственика, именно защото негово е задължението да извърши регистрацията.

Неоснователни са касационните доводи за липса на знание от страна на касатора, че управлява МПС, което е със служебно прекратена регистрация. В хипотезата на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП лицето има знание, че придобитият от него автомобил не е регистриран, защото именно той е собственикът, който го е придобил. В случая, отговорността на дееца е ангажирана на основание чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, съгласно която разпоредба се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Видно от изложеното, служебното прекратяване на регистрацията на автомобила на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП е законовата последица от неизпълнението на задължението да се регистрира закупения автомобил в предвидените срокове. В този смисъл следва да се приеме, че касаторът е осъществил състава на вмененото му нарушение на нормата на  чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и правилно е ангажирана неговата административонаказателна отговорност, на посоченото основание.

Мотивите на районният съд са в достатъчна степен подробни, ясни и последователни, като са засегнати всички въпроси във връзка със законосъобразността на обжалваното наказателно постановление.

По изложените съображения, настоящият касационен състав на Административен съд – Кюстендил намира, че решението на Районен съд - Дупница е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във вр. чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Кюстендил,

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 137/24.04.2023 г., постановено по а.н.д. № 1340/2022 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Решението е окончателно.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: