Решение по дело №276/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 106
Дата: 6 март 2018 г. (в сила от 22 март 2018 г.)
Съдия: Пенко Цанков
Дело: 20184110200276
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ……

 

гр. В. Търново, 06.03.2018г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

   Великотърновският районен съд, единадесети състав, в публично заседание на 06.03.2018г, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКО ЦАНКОВ

 

при секретаря Ц. Зинева, при участието на прокурор Т. Тотев, като разгледа докладваното от съдията П. Цанков АНД № 276 по описа за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производство по реда на чл. 375 и следващите от НПК.

Съдът е сезиран с мотивирано постановление от 14.02.2018г. на ВТРП по ДП № ЗМ-1124/2017 г. по описа на РУ гр. Велико Търново в ОД на МВР гр.Велико Търново, за освобождаване от наказателна отговорност на Г.Е.Б. с ЕГН -**********, роден на ***г***, с постоянен адрес и адрес за призоваване в страната гр. В Т, ул. ****, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан, не работи, за извършено престъпление по чл. 343 „в”,ал.3, в р . с ал. 1 от НК, с налагане на административно наказание по реда на чл. 78 а от НК.

         В съдебно заседание Районна прокуратура - гр. В. Търново, поддържа внесенотото постоновление. Предлага, на обвиняемия, да му бъде наложено административно наказание, към предвидения в закона, минимален размер.

В съдебно заседание обвиняемият – редовно призован, заема писмено становище, с което не спори фактите и обстоятелствата по делото. Признава се за виновен и съжалява за извършеното. Моли съда за минимално наказание. Сочи, че не работи и нереализира доходи.  

            Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

            Обвиняемият Г.Е.Б. е с постоянен адрес ***. Същият е със средно образование, не е женен, не работи и не притежава движимо или недвижимо имущество позволяващо му да се издържа. Не е осъждан за престъпления /реабилитиран по право/. Б. е правоспособен водач на МПС категории „В" и „М". В личния му картон като водач на МПС за периода 2014 - 2017г. са отразени общо 32 санкции за извършени административни нарушения на ЗДвП.

            Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка,, на основание чл. 171, т. 1, б. „д" от ЗДВП № 17-0268-000774/19.11.2017г. издадена от РУ - Горна Оряховица в ОД на МВР - В. Търново, на Б. била наложена принудителна административна мярка - временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява МПС с наложено наказание глоба, не заплатена в срока за доброволно заплащане - до заплащане на дължимата глоба. Със същата заповед му било отнето СУМПС. Заповедта била връчена, лично на Б., на 19.11.2017г., в 15,45 ч. Не е обжалвана в предвидения в закона четиринадесет дневен срок, поради което е влязла в сила на 05.12.2017г.

            По делото не са събрани доказателства, за осъществено, от Б., заплащане на наложените глоби.

            Независимо, че ПАМ му била връчена лично и свидетелството му за управление на МПС - отнето, на 25.12.2017г., около 14,30 ч., в гр. Дебелец, общ. В. Т, по ул. „****" Г.Б. управлявал МПС - лек автомобил „БМВ 320" с peг. № ****. С него, в автомобила, пътувал и негов приятел - свидетеля Ф А. Тези му действия били възприети от полицейските служители Л М и Д Г (мл. автоконтрольори в Сектор „Пътна полиция" при ОД на МВР В. Търново), като те, в изпълнение на задълженията си по осъществяване на контрол по спазване на правилата за движение решили да му бъде извършена проверка, за целта го последвали със служебен автомобил и непосредствено след това го спрели. При извършената проверка установили самоличността му. В хода на проведения разговор с полицейските служители Б.  посочил, че му е било отнето свидетелството за управление на МПС, поради връчване на ПАМ, във връзка с неплатени глоби. Тези обстоятелства се потвърдили след извършена от свидетелите справка в масивите на МВР, чрез оперативния дежурен при ОДЧ. Поради установеното нарушение, свидетелят Л М съставил АУАН № 2110/25.12.2017г. с бланков номер 177326, който бил връчен на водача и подписан - без възражения.

Така установената фактическа обстановка не се спори от нарушителя. Същата се потвърждава от всички приложени по делото писмени доказателства и гласни доказателства.

Изложеното мотивира съда да приеме, че Г.Е.Б. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343 „в”, ал.3, във вр. с ал.1 от НК.

            От обективна страна безспорно е установено, че на 25.12.2017г., в гр. Д, общ. В Т, по улица „****" Б. е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка "БМВ 320" с peг. № ****, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелството за управление на МПС - Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 17-0268-000774/19.11.2017г. на РУ гр. Горна Оряховица в ОД на МВР гр.Велико Търново по чл. 171, т. 1, б. „д" от , за временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до заплащане на дължимата глоба, връчена на 19.11.2017 г. (вл. в сила на 05.12.2017г.). В хода на съдебното производство не са представени доказателства за заплащане на размера на наложените глоби към датата на извършване на деянието (25.12.17г.).

            Престъплението по чл. 343 „в”, ал. 3 от НК е формално, на просто извършване и за неговата съставомерност и довършеност е необходимо и достатъчно единствено управлението на автомобила, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелството за управление на МПС, до заплащане на дължимата глоба.

            От субективна страна деянието е извършено с вина под формата на пряк умисъл, тъй като обвиняемото лице е съзнавало, че не притежава свидетелство за управление и че същото му е отнето по силата на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 17-0268-000774/19.11.2017г. на РУ гр. Горна Оряховица в ОД на МВР гр.Велико Търново по чл. 171, т. 1, б. „д" от , влязла в сила на 05.12.2017год. и въпреки това отново е поело управлението на посочения по-горе автомобил. 

            За престъплението по чл. 343 „в”, ал.3, вр. с ал. 1 от НК, което е умишлено, законодателят е предвидил наказание - до три години лишаване от свобода и глоба от двеста до хиляда лева.

            Видно от приетите по делото доказателства деецът е пълнолетен, не е осъждан за престъпление от общ характер (реабилитиран във вр. с осъждане по НОХД № 1907/14г. на ВТРС) и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на Раздел ІV на Глава осма от НК и от престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди.

Изложеното обосновава съда на извода, че са налице основанията на чл. 78 а от НК за освобождаване на Г.Е.Б. от наказателна отговорност за извършено престъпление по чл. 343 „в”, ал. 3, вр. с ал. 1 от НК с налагане на административно наказание – глоба.

При определяне на административното наказание, съдът, съобразно разпоредбите на ЗАНН, обсъди тежестта на деянието (висока обществена опасност, с оглед на неговия вид – управление на МПС от неправоспособен водач); подбудите за неговото извършване (ниска правна култура); както и смекчаващите (изразено съжаление в хода на досъдебното и съдебно производство и съдействие за разкриване на обективната истина, както и критично отношение към извършеното деяние и необремененото му съдебно минало) и отегчаващите вината обстоятелства (съдът отчете наличието на 32 санкционирани административни нарушения на ЗДВП). Предвид на това и като съобрази целите на наказанието - неговата превантивна и превъзпитателна функция по отношение на дееца; липсата на реализирани от него доходи и материалното му положение ( непритежава движимо или недвижимо имущество), съдът намира, че за извършеното деяние, на Б., следва да бъде наложено наказание - глоба към предвидения в закона минимален размер, а именно в размер на 1000,00 лв. (хиляда лева).

            В тази връзка, съдът приема, че наказание в постановения размер би оказало своята превантивна и превъзпитателна роля по отношение на дееца.

            По отношение на санкцията “лишаване от право да управлява МПС”, съдът намира, че такава не може да бъде наложена спрямо Б., доколкото разпоредбата на чл.343г от НК, във вр. с чл.37, ал.7 от НК не предвижда подобно наказание за престъпление по чл.343в, ал.3 от НК. 

            При този изход на делото обвиняемият не следва да бъде осъден да заплати разноски по делото, тъй като такива не са направени.

            Водим от изложеното и на основание чл. 378, ал.4, т.1 от НПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПРИЗНАВА Г.Е.Б. с ЕГН-**********, роден на *** ***, с постоянен адрес и адрес за призоваване в страната гр. В Т, ул. ****, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан, не работи за ВИНОВЕН, в това че на 25.12.2017г., в гр. Д, общ. В Т, по улица „****" управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка "БМВ 320" с peг. №****, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка - Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 17-0268-000774/19.11.2017г. на РУ гр. Горна Оряховица в ОД на МВР гр.Велико Търново по чл. 171, т. 1, б. „д" от , за временно отнемане на свидетелството за управление на МПС, до заплащане на дължимата глоба - престъпление по чл. 343в, ал. 3 вр. ал. 1 от НК.

ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, на основание чл. 78 а от НК, Г.Е.Б., със снета по-горе самоличност, за извършеното от него престъпление по чл. 343 „в”, ал.3, вр. с ал. 2 от НК, КАТО МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ - ГЛОБА в размер на 1000,00 (хиляда) лева.

            Решението подлежи на обжалване или протест пред Великотърновския Окръжен съд в 15 дневен срок, от обявяване на решението.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: