Определение по дело №603/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 декември 2019 г. (в сила от 2 декември 2019 г.)
Съдия: Мартин Цветанов Сандулов
Дело: 20192200200603
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

гр.Сливен, 02.12.2019г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

          СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на  втори декември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРТИН САНДУЛОВ

            

   като разгледа докладваното от съдия М. Сандулов чнд № 603 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл. 54 ал. 3 от ЗЕЕЗА.

Направено е искане от адв. Г.Х., като защитник на С.Р.К., задържан за изпълнение на Европейска заповед за арест.

          В искането се твърди, че  след оперативна интервенция, която е претърпял задържания, са се появили усложнения  със здравословното му състояние. Излагат се аргументи в подкрепа на тези твърдения и се иска да бъде временно отложено изпълнението на европейската заповед за арест, поради наличие на основателно предположение, че изпълнението й към настоящия момент ще застраши живота или здравето на исканото лице до отпадане на причината за това. Иска се да бъде допуснат спешен преглед и назначаване на медикаментозна терапия, както и за извършване на експертиза с оглед заболяването на задържания.

          По искане на прокурор в Окръжна прокуратура Сливен е било образувано наказателно дело № 521/2019 г. по описа на Окръжен съд – Сливен, за разглеждане и привеждане в изпълнение на Европейска заповед за арест, издадена на 15.08.2019 г. от районен съдия при Районен съд гр. Хамбург за предаване на българския гражданин С.Р.К. с цел провеждане на наказателно преследване от компетентните съдебни власти, които съставляват престъпление против личността по чл. 129, чл. 159а – 159б и евентуално престъпление по чл. 213а от българския Наказателен кодекс. С решение № 23/28.10.2019 г. е допуснато изпълнение на европейската заповед за арест. С това решение са били обсъдени възраженията свързани със здравословното състояние на лицето, като по делото е била назначена и съдебна медицинска експертиза. От заключението е видно, че  експертите са изразили становище за липсата на евентуална опасност за здравето на исканото лице. Решението е било обжалвано и с решение №205/25.11.2019 г. по ВЧНД № 260/2019 г. на БАС е потвърдено решението на Окръжен съд – Сливен, с което е допуснато изпълнение на европейската заповед за арест и е постановено предаването на българския гражданин на съдебните власти на Федерална Република Германия с цел провеждане на наказателното преследване по обвиненията за извършени престъпления. В това решение също е обсъждано здравословното състояние на задържания. Решението на апелативния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.

Така към настоящия момент и след постановяване на окончателното решение по апелативния съд, процедурата по разглеждане и изпълнение на Европейска заповед за арест е преминала във фазата, регламентирана в раздел ІІІ на ЗЕЕЗА – "Предаване на лице по Европейска заповед за арест. Транзит". В тази процедура по изпълнение решението на съда ръководството по предаването на лицето и самото предаване е предоставено изключително в компетентността на Върховна касационна прокуратура. Именно в тази процедура, обвързана и с твърде кратки срокове, съществува възможност за временно отлагане на предаването на лицето при наличие на основателно предположение, че предаването ще застраши живота или здравето му. Тази преценка по своята същност се осъществява от съответния окръжен съд, но тъй като прокуратурата именно е органът, който осъществява дейността п о фактическото предаване на исканото лице, тя следва да прецени дали да сезира съда с подобно искане. Именно в компетентността на изпълняващия ЕЗА орган, който се явява Върховна касационна прокуратура, е да прецени дали са налице основания да сезира съда, който да разгледа по същество налице ли са основанията на  чл. 54, ал.3 от ЗЕЕЗА. Възможност за исканото лице или негов процесуален представител да сезира пряко окръжния съд, не е предоставена.

 С оглед обстоятелството, че молбата, по която е образувано ЧНД № 602/2019 година на Окръжен съд Сливен касае процедура по фактическо предаване на лице по ЕЗА след влязъл в сила съдебен акт – процедура, в която компетентен орган е не съда, а прокуратурата и именно в нейните правомощия е да прецени налице ли са основания за съмнение, че транспортирането на лицето би застрашило неговото здраве и живот, единственият компетентен орган за разглеждане на молбата е Върховна Касационна прокуратура, която след извършване на тази първоначална преценка би могла да сезира съда с искане по реда на  чл. 54, ал.3 ЗЕЕЗА. В този смисъл и съобразявайки фазата, в която се намира производството – фактическо предаване по ЕЗА, то претенцията следва да бъде заявена към изпълняващия орган – ВКП, а жалбата се остави без разглеждане и производството по делото се прекрати.

 Ръководен от изложените съображения и на основание член 54, ал.3 от ЗЕЕЗА

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

         

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на  адв. Г.Х., като защитник на С.Р.К. с правно основание  член 54, ал.3 от ЗЕЕЗА за временно отлагане на фактическото му предаване на основание Европейска заповед за арест  издадена на 15.08.2019 г. от районен съдия при Районен съд гр. Хамбург за предаване на българския гражданин С.Р.К. с цел провеждане на наказателно преследване от компетентните съдебни власти

 

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 603/2019 година на Окръжен съд Сливен.

 

ПРЕПИС от определението ведно с молбата да се изпратят на Върховна касационна прокуратура, като се уведоми и молителя чрез защитника му адв. Г.Х..

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: