Решение по дело №72/2020 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260015
Дата: 19 януари 2021 г. (в сила от 4 февруари 2021 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20203610200072
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

19.01.2021 год.

 

 

Номер 260015                                      Година 2021                          Град Велики Преслав

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великопреславският районен съд                                            първи състав

На 19 (деветнадесети) януари                                                   Година 2021

В публично съдебно заседание, в следния състав:

Председател Дияна П.

Секретар Женя Проданова,

Прокурор Каролина Калева-Параскевова

като разгледа докладваното от съдия Д.П.

АН дело номер 72 по описа за 2020 година, въз основа на закона и данните по делото, на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

 

ПРИЗНАВА обвиняемия обвиняемия Ю.Ш.И. с ЕГН **********,***, общ.***, обл.***, ул. "***" № ***, български гражданин, женен, неосъждан, с основно образование, ЗА ВИНОВЕН в това, че 26.02.2020г. около 14,10 часа по път 1-7, км 164+300, посока от с. ***, общ.***, обл.*** към с. ***, общ. ***, обл.***, управлявал МПС - колесен трактор марка „***" модел „***", неустановена собственост, което не е регистрирано по надлежния ред – престъпление по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК.

            На основание чл. 78а, ал. 1 от НК, ОСВОБОЖДАВА обвиняемият Ю.Ш.И. ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1000.00 /ХИЛЯДА/  ЛЕВА.

ОТМЕНЯ взетата по отношение на обвиняемият Ю.Ш.И. мярка за неотклонение “ПОДПИСКА”.

На основание чл. 189, ал. 3 и чл. 190, ал. 2 от НПК, ОСЪЖДА обвиняемият Ю.Ш.И. да заплати в полза на държавата, по сметка на ВПРС, сума в размер на 91.50  лв. /деветдесет и един лева и петдесет ст./, представляваща направените по делото разноски и 5.00 лв. – държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист за присъдените в полза на държавата разноски.

            Решението може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Шуменски окръжен съд.

 

           

 

                                                                                   Районен съдия:

Съдържание на мотивите

 

 

МОТИВИ на решение по АНД №72/2020 г. по описа на Районен съд гр. Велики Преслав

 

Производство по чл. 375 и сл. от НПК.

Във ВПРС е внесено постановление от 12.03.2020г. на ШРП ТО-В.Преслав, с което се прави предложение за освобождаване на Ю.Ш.И. с ЕГН ********** – обвиняем по бързо производство № 62/2020г. по описа на РУ гр. В. Преслав, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК по обвинението за извършено престъпление по чл.345, ал.2 във вр. с ал.1 от НК. Като основание за това се излага, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, а именно: наказателното производство било образувано за престъпление по чл. 345, ал.2 във вр. с ал. 1 от НК, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева, обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, от престъплението не са причинени имуществени вреди.

В съдебно заседание обвиняемият не се явява, представлява се от назначения служебен защитник. Защитата не оспорват фактическите констатации в постановлението, но счита, че поради малозначителност на деянието следва да се приложи чл.9, ал.2 от НК.

За ВПРП, редовно призована, се явява прокурор Каролина Калева-Параскевова.

            Прокурорът в съдебно заседание поддържа изводите, направени в постановлението по чл. 375 от НПК и пледира на обвиняемия да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение и да му бъде наложено наказание на осн. чл. 78а, ал. 1 от НК – „Глоба” в минималния предвиден в закона размер.

От приложените по делото писмени доказателства (БП №62/2020 г. по описа на РУ гр.В.Преслав), преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: Независимо от това че трактора, който притежавал нямал регистрационна табела и не бил регистриран в ОДЗ, обвиняемият И. на 26.02.2020г. го привел в движение и го управлявал по пътя между с. *** и с. ***, общ. ***, обл.***.  На същата дата около 14.10 часа свидетелите С. Х. и А. А. (и двамата полицейски служители в РУ гр. Велики Преслав при ОДМВР-Шумен) се движели със служебен автомобил по път 1-7, в посока от с.***, общ.***,обл.*** към гр.*** на  км. 164+300 /на около 500м. преди разклона за с.*** те изпреварили колесения трактор марка „***", управляван от обвиняемия. След като полицейските служители видели, че трактора нямал поставени регистрационни табели на съответните за това места, спрели за проверка водача на това МПС-во и снели самоличността му. Това бил обвиняемият Ю.Ш.И. ***. Пред полицейските органи обвиняемият споделил, че че скоро закупил трактора и го транспортирал за ремонт до с. *** общ. ***. С оглед продължаване на проверката на място пристигнали и полицейските служители Р.Д. и св. Т.Т.. Пред тях обвиняемият също потвърдил, че колесния трактор не бил регистриран и той нямал документи за същия, вкл. нямал свидетелство за регистрация на моторното превозно средство и регистрационни табели. И. го закупил преди около една година от с.*** обл. ***. След ремонта имал намерение да предприеме действия по регистрацията му. За констатираните административни нарушения по ЗДвП и КЗ били съставени АУАН № 390428/26.02.2020г. и АУАН №330630/26.02.2020г.

От заключението на автохетническата експертиза, изготвена в хода на ДП е установено, МПС, управлявано от обвиняемия с рама № *** е колесен трактор марка „***" модел ***. Тракторът е задвижван с двигател с вътрешно горене с мощност 25 конски сили /за справка 1 КС е равна на 0,74kW/, т.е двигател с мощност 18.5 kW.

Съгласно чл.11, ал.1 от ЗРКЗГТ: „Собствениците регистрират самоходната техника с мощност на двигателя над 10 kW, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието и горите и машините за земни работи, в 30-дневен срок от придобиване на собствеността в съответната областна дирекция "Земеделие" по постоянен адрес - за физическите лица, или по адреса на съдебната, съответно търговската регистрация - за юридическите лица и едноличните търговци.“. В ДР на ЗРКЗГТ  т.4. е дадена дефиниция на "Трактор" - понятие по смисъла на чл. 3, т. 8 от Регламент (ЕС) № 167/2013, а именно „трактор" означава всяко оборудвано с двигател колесно или верижно земеделско или горско превозно средство, притежаващо най-малко две оси и максимална конструктивна скорост не по-малка от 6 км/ч, чиято основна функция е свързана с неговата теглителна сила, и което е специално проектирано да тегли, бута, превозва и задвижва определено сменяемо оборудване, проектирано да извършва земеделска или горска работа, или да тегли ремаркета или прикачна техника, използвани в селското или горското стопанство; то може да се приспособи да превозва товар при работа в селското или горското стопанство и/или може да бъде оборудвано с една или повече седалки за пътници.

Видно от изготвена справка Областна дирекция „Земеделие" гр. Шумен, че процесния колесен трактор не е регистриран съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделска и горска техника.

Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че като управлявал моторно превозно средство- колесен трактор марка „***" модел ***. Тракторът е задвижван с двигател с вътрешно горене с мощност 25 конски сили - с мощност 18.5 kW, което не е регистрирано по надлежния ред, предвиден в чл.11 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горска техника, обвиняемият осъществил от обективна страна състава на престъплението по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК.

От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл.

Настоящият състав не споделя становището на защитата, за приложение на разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК, т.к съобразно категоричната и последователна практика на ВКС, следва да се преценяват в кумулативна даденост както обстоятелствата относно обществената опасност на деянието в контекста на реализирания механизъм, характеризиращите инкриминирания предмет особености, липсата или незначителността на настъпилите вредни последици, мотивите и подбудите, ръководещи дееца, така и фактическите данни досежно личността на дееца. От показанията на св.Т. се установява, че обвиняемия е знаел, че следва да регистрира закупения от него трактор, за който няма никакви документи и очевидно за всички, включително и за настоящия състав от приложения фотоалбум, същия не отговаря на изискванията за регистрация съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделска и горска техника и не може да бъде регистриран, т.к не отговаря на императивните изисквания на чл.9, ал.1, т.1  и ал.2 от ЗРКЗГТ, т.е не е с одобрен тип. Определение на понятието  "Одобрен тип" е дадено в т.8 от § 1 от ДР на ЗРКЗГТ - типът колесен трактор, верижен трактор, ремарке или сменяема прикачна техника, както и системи, компоненти или отделни технически възли за тях, или типът двигател (фамилия двигатели) за извънпътна техника, преминали през процедура за одобряване на типа и притежаващи сертификат за одобрен тип съгласно наредбата по чл. 9б, ал. 8, Регламент (ЕС) № 167/2013 или Регламент (ЕС) 2016/1628.  Поради което не може да се приеме, че обществената опасност на деянието е малозначителна. Незнанието на закона, не е извинително обстоятелство, поради което съдът не приема становището на защитата за липса на умисъл за извършване на деянието. Освен това и обществената опасност на обвиняемия, макар и ниска, не може да бъде приета като незначителна, независимо от характеристичните данни, че не е извършвал престъпления, видно от справката за нарушител от региона, същият е наказван многократно за извършени административни нарушение на ЗДвП, т.е неглижира правилата за движение по пътищата.

Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на Ю.Ш.И. с ЕГН **********,***, общ.***, обл.***, ул. "***" № **, български гражданин, женен, неосъждан, с основно образование от наказателна отговорност и налагане на същия на административно наказание:

1. За престъплението по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК, което е умишлено, се предвижда наказание “лишаване от свобода“ до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева;

2. Видно от приложената по делото справка за съдимост, деецът е неосъждан и не се е ползвал от разпоредбата на чл. 78а от НК;

3. От деянието не са причинени имуществени вреди. При определяне на наказанието съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства ниската обществена опасност на деянието и дееца, тежкото му материално положение-безработен, без постоянни доходи, критичност към извършеното.Като отегчаващо отговорността обстоятелство, съдът прие множество административни нарушение по ЗДвП, за които на обвиняемия са наложени административни наказания. С оглед гореизложеното и предвид приоритета на смекчаващите отговороността обстоятелства, съдът счита, че на обвиняемия следва да бъде наложено наказание по чл. 78а, ал. 1 от НК при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства в минималния предвиден в закона размер, а именно “Глоба” в размер на 1000.00  лева.

Настоящият състав наложи на обвиняемия минималния размер на предвидената в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК, “глоба”, т.к за извършеното престъпление по  чл.345 от НК са предвидени две алтернативни наказания, “глоба” и по – тежко от него  “лишаване от свобода”.  Разпоредбата на чл.78а, ал.5 от НК, задължава съда да не надвишава размера на предвиденото за съответното престъпление наказание “глоба” в хипотезата на предвидено наказание само “глоба” или “глоба” и друго по– леко такова.

Съдът възложи на обвиняемия направените в хода на съдебното производство разноски за изготвяне на автотехническа екпретиза.

            В този смисъл съдът постанови решението си.

 

                                                                                              Районен съдия: