Решение по дело №408/2016 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 83
Дата: 28 декември 2016 г. (в сила от 13 януари 2017 г.)
Съдия: Цветомил Борисов Горчев
Дело: 20164140200408
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    

гр. Павликени, 28.12.2016 г.

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Павликенският районен съд, наказателна колегия в публично заседание на 28.12.2016 година в състав:

                                                        Председател: Цветомил Горчев

при участието на секретаря В.М. и в присъствието на прокурора А. А., като разгледа докладваното от съдията АНД №408 по описа на съда за 2016г., въз основа на доказателствата и закона

Р  Е  Ш  И  :

ПРИЗНАВА С.М.Х. - с ЕГН **********, родена на *** ***, с постоянен адрес ***, с българско гражданство, грамотна, неомъжена, безработна, неосъждана за ВИНОВНА в това, че на 17.06.2016 год. в с. *****, община *****, в двора на Целодневна детска градина /ЦДГ/ в ********** ударила длъжностно лице – П. И. Б. от гр. ************ на Целодневна детска градина в с. ***** с юмруци в областта на окосмената част на главата при изпълнение на службата й и с това й причинила лека телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.1 от НК, изразяваща се в оток на меките тъкани в окосмената част на главата, довели до промяна в нейното клинично здраве, проявено като временно разстройство на здравето, неопасно за живота й, съпроводено с болка и страдание, главоболие и общо намалена работоспособност за срок от около 25 дни, поради което и на основание  чл.131, ал.1, т.1, предложение 1, във вр. с чл.130, ал.1 от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност по воденето срещу нея Досъдебно производство № ***** год. на ******** и й НАЛАГА наказание по административен ред “Глоба” в размер на 1300 лв. /Хиляда и триста лева/, вносими в полза на държавата по сметката на РС – П.

ОСЪЖДА С.М.Х. - с ЕГН **********, да заплати направените разноски за експертиза в размер на 96.60  лв. /Деветдесет и шест лева и шестдесет стотинки/ по сметката на ОД на МВР – ********.

ОСЪЖДА С.М.Х. - с ЕГН **********, да заплати 10.00 лв. /Десет лева/ за служебно издаване на изпълнителни листи по сметката на РС – П.

            Решението подлежи на обжалване или протест пред ВТОС в 15-дневен срок  от страните, считано от днес.

                                                  

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

ВМ

 

 

Съдържание на мотивите

Мотиви към Решение № 83 от 28.12.2016 година по АНД № 408 по описа на РС, гр. П. за 2016 година

 

Производство по чл. 375 и сл. от НПК.

 

       П. районна прокуратура с постановление за внасяне на наказателно производство в съда за прекратяване по реда на чл. 78а от НК от ***.2016 г. е предложила на съда да освободи от наказателна отговорност С.М.Х., родена на *** ***, с ЕГН **********, с постоянен адрес *** и с настоящ адрес ***, на неустановен номер, с българско гражданство, без образование, неомъжена, безработна, неосъждана срещу която е водено досъдебно наказателно производство за престъпление по чл. 131, ал.1,точка 1,предложение първо, във връзка с чл. 130, ал.1 от НК и е внесла предложение по реда на чл.78а от НК за налагане на наказание по административен ред за извършеното от Х. престъпление. В съдебно заседание представителят й поддържа предложението.

      

Обвиняемата, редовно призована се явява в съдебно заседание, лично и с редовно назначен служебен защитник. Признава се за виновна, дава обяснения и моли за минимално наказание.

      

Защитникът – адв. С.К., *** – навежда доводи за наличието на множество смекчаващи отговорността обстоятелства моли за минимално наказание.

 

Като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:

 

Не се спори, установява се и от приложените по досъдибното производство писмени доказателства, че на пострадалата П. И. Б. от гр. *** с трудов договор № ***/***.2014 год. и допълнително споразумение от № ***/***.2015 година е било възложено от кмета на общ. *** да изпълнява длъжността „*** ЦДГ“ в Целодневната детска градина в с. ***, общ. *** със заплата /основно месечно трудрво възнаграждение/ в размер на *** лева.От длъжностната характеристика на *** на детската градина става ясно, че той осъществява предварителен текущ и последващ контрол по посещаемостта на децата в детското заведение и съответствието на начислените такси спрямо реалното присъствие, контролира работата на материално отговорното лице по събираемостта на начислените такси и навременното им внасяне в приход на общинския бюджет, анализира събираемостта на таксите и при наличие на невнесени такси предприема необходимите мерки за обезпечаване на събираемостта им. Тези обстоятелства, в случая обуславят качеството на длъжностно лице на пострадалата П. Б. по смисъла на чл. 93, точка 1, буква а от НК.

 

На ***.2015 година обвиняемата С.М.Х., като родител на Х. /А./ С. М., посещаваща *** група в градината през учебната 2015-2016 година е подала заявление, входирано под № *** до *** на ЦДГ, с. ***, че желае детето й да се храни в детската градина и декларация, в пункт 6 на която е декларирала, че ще заплаща до 10-то число на месеца таксата за предходния месец. На ***.2015 година А. С. М. е била вписана от *** на ЦДГ, с.*** под № ** в списъка на децата посещаващи ЦДГ, с. *** след месец *** 2015 година. Родителите следвало да заплащат твърда такса 1,30 на ден плюс 7 лв. месечна такса. Тези такси били по наредба на Община ***. Децата от 5 до 7 години заплащали храноден. Не било редно детето да отсъства безпричинно от заниманията в детската градина.

 

На ***.2016 г. *** на ЦДГ и персонала на градината били уведомени за затварянето й, поради недостиг на деца. На същата дата обв. С.М.Х., след като довела детето си, заявила на директорката Б., че отива да изтегли пари от банкомата. Обещала, че до 10:00 часа ще заплати таксата за цялата година, тъй като не била плащала изобщо тази такса. Сумата, която дължала била около сто и няколко лева, но по-малка от 200 лв. Пострадалата приела новината с усмивка и пожелала на обвиняемата лек ден, въпреки да й било известно, че тя от 15 до 17 число на всеки месец вземала детски надбавки, но винаги намирала причина да не идва по това време от месеца, да изпраща по голямото дете или само да обещава да ги плати. Дори ставала агресивна, тъй като в този период *** П. Б. й задавала въпрос за заплащане на таксата за детската градина, а през другото време казвала, чe няма пари. Известно време след като обвиняемата си заминала *** разбрала, че нейния свекър предишния ден я е закарал да изтегли парите. Следобеда на същия ден децата излезли навън. Били останали само две деца в градината, като за едното от тях полага грижи готвачката на градината. Другото дете било детето на свидетелката М. Г. С. от с. ***. Детето на обвиняемата – А. С. М. също било навън, но избягало. Това се случило, след като пострадалата видяла майка му да минава през центъра на селото и да отива в магазина. Обвиняемата С.Х. извикала А. да отиде при нея. Детето тръгнало да бяга и *** му извикала да се върне. Казала му, че майка му ще дойде тук да то вземе. След около 5 минути детето отново избягало, защото по-голямата му сестра дошла при него и го извела на улицата. Пострадала П. Б. повече не се занимавала с А., но споделила с *** - свидетелката К. А. Ш. от с. ***, че този път нищо няма да пита относно таксата, защото не можела повече да се тормози.

 

Към 16:30 часа обвиняемата С.Х. влязла заедно с двете си децата в двора на детската градина. Пострадалата се стараела да не й обръща внимание, даже се обърнала с гръб, за да не я гледа. Когато обвиняемата се приближила, ** станала и видяла как С.Х. изведнъж се засилила срещу нея, пуснала чантите на земята и започна да й нанася удари и да вика, че не иска да й искат повече пари. Пострадалата усетила, че обвиняемата я ударила с юмрук по главата. Прикривала се и я питала „какво й става“. Свидетелките С. и Ш. също възприемали случващото се и се опитвали да отблъснат обвиняемата, да я „разтърват“. Пострадалата изброила седем - осем удара, нанесени й от обвиняемата по главата - в задната окосмена част на главата и по лицето й с юмруци. Усетила изтръпване и блъскания с длан по тялото й. Чула и много обидни думи като: „курво, ще те убия, да ядеш на баща ми незнам си какво..”, „Какви пари искаш“.

 

В отговор Б. само успяла да попита обвиняемата какво й става, а впоследствие се парализирала от уплаха. Не се сетила даже на кой телефон да позвъни, забравила дори номера на телефон „112“. След като двете свидетелки изблъскали нападателката й, пострадалата тръгнала към една чешмичка и не видяла как точно обвиняемата напуснала двора на детската градина. Едва тогава казала на *** Ш. да вика кварталния. Почувствала се много зле и си тръгнала за гр. ***. По пътя видяла, че се разминава с полицаите, които бяха тръгнали за с. ***. Не потърсила веднага медицинска помощ защото й било много зле, а едва четири-пет дена след случая. Продължавали болките й в главата, започнали проблеми със зрението и изтръпвания на лявата ръка. Вечер сънувала кошмари и не можела да спи от преживяното и от болка. Издадени били медицинско свидетелство и болничен лист за 15 дни, през август месец.       I

 

След този случай не е виждала С.Х., която спряла да води детето А. в детската градина. Не получила никакво извинение от нея.

 

Според заключението на назначената съдебно-медицинска експертиза при възникналият инцидент на ***.2016 год. в с. ***, общ. ***, пострадалата П. И. Б. е получила следните травматични наранявания, отразени в представената от нея медицинска документация, а именно: оток на меките тъкани в окосмената част на главата, субективни оплаквания от главоболие и виене на свят, клинични данни за възникнала първична /есенциална хипертония/ след инцидента. Констатираните травматични увреждания върху меките тъкани на главата на пострадалата П. И. Б. отговаряли да са били получени от действието със или върху твърди тъпи предмети, с ограничена площ и заоблени ръбове, каквито са и могат да бъдат човешките длани и юмруци и съответствали на така събраните по делото доказателства, като причинна връзка между тях. Установените увреждания и констатираните при прегледа промени в здравният статус на пострадалата П. И. Б. са довели до промяна в нейното клинично здраве, проявено като временно разстройство на здравето, неопасно за живота и съпроводено с болка и страдание, главоболие и общо намалена работоспособност за срок от около 25 дни, при така проведено домашно амбулаторно лечение - лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 от НК, причинена на длъжностно лице - *** на ЦДГ, с. *** при изпълнение на службата му.

 

Обвиняемата не е осъждана или пък освобождавана от наказателна отговорност по реда на чл. 78А от НК. Съставомерни материални щети не са причинени.

 

Описаната по-горе фактическа обстановка се потвърждава от обясненията на обвиняемата, показанията на разпитаните свидетели, приобщените писмени доказателства и цитираната съдебно-медицинска експертиза.

 

       Тъй като в хода на досъдебното производство е установено, че последната не е осъждана, не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, не са налице невъзстановени съставомерни вреди и за същото е предвидено наказание лишаване от свобода до пет години, следва да се направи извод, че са налице всички изисквания за приложението на чл. 78а от НК и налагане на административно наказание.

      

Съдът намира, че обвиняемата е осъществила от обективна и субективна страна престъпния състав на деянието по чл. 131, ал. 1, точка 1, предложение първо, във връзка с чл. 130, ал. 1 от НК – на ***.2016 г. в с. ***, общ. ***, в двора на целодневна детска градина /ЦДГ/ в същото село ударила длъжностно лице – П. И. Б. от гр. *** - *** на Целодневна детска градина в с. *** с юмруци в областта на окосмената част на главата при изпълнение на службата й и с това й причинила лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 от НК, изразяваща се в оток на меките тъкани в окосмената част на главата, довели до промяна в нейното клинично здраве, проявено като временно разстройство на здравето, неопасно за живота й, съпроводено с болка и страдание, главоболие и общо намалена работоспособност за срок от около 25 дни.

      

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемата виновно, при пряк умисъл, като е съзнавала общественоопасния характер на деянието, предвиждала е неговите общественоопасни последици и е искала тяхното настъпване.

 

Налице са основанията на разпоредбата на чл.78а от НК за освобождаване от наказателна отговорност на Х..

      

В този смисъл съдът счита, че следва да наложи на обвиняемата административно наказание ГЛОБА в размер на 1300  лв. – размер, предвид материалното й състояние, изявеното съжаление, но и с оглед особената обществена опасност, свързана както с зачестилите такива посегателства, обстоятелството, че деянието е извършено публично и то пред множество лица, в товачисло деца и на особеното уважение, което се дължи на хората, въвеждащи децата ни в света на познанието.

 

Съдът намира, че с така определеното наказание ще се въздейства на Х. и обществото възпитателно и възпиращо за такива неправомерни деяния.

 

При този изход на делото обвиняемата следва да бъде осъдена да заплати и разноските по делото, установени на сумата от 96.60 лева – по сметка на ОДМВР, гр. ***, а по сметка на ПРС и 10 лева за издаване изпълнителни листи.

 

Водим от горното Съдът постанови приложеното решение.

 

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

       Вярно с оригинала!

       И. И.