Определение по дело №1253/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1321
Дата: 24 април 2020 г. (в сила от 27 май 2020 г.)
Съдия: Атанас Николаев Атанасов
Дело: 20201100201253
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

                                     Гр. София, 24 април 2020 г.

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, 21 състав в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти април две хиляди и двадесета година, в следния състав:

 

Председател:

АТАНАС Н. АТАНАСОВ

 

 

Секретар

Силва Абаджиева

Прокурор

ИВАН КАДЕВ

сложи за разглеждане докладваното от съдия АТАНАСОВ

НЧД № 1253 по описа за 2020 г.

 

На именното повикване в 15.50 часа се явиха:

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА  Ц.П.В. редовно уведомен, не се явява лично в съдебната зала.

Със същия е осъществена видеоконферентна връзка посредством Затвора град София, където се намира.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА В.: Не съм си упълномощил защитник.

Не желая да бъда представляван от защитник.

ЗА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА ГР.СОФИЯ се явява инспектор М.М., който отново ще участва в настоящото производство чрез реализираната видеоконферентна връзка от Затвора град София.

За СГП се явява прокурор КАДЕВ.

СТРАНИТЕ (поотделно): Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

СНЕ СЕ самоличността на лишения от свобода, както следва:

Ц.П.В. - роден на *** ***, българин, български гражданин, средно образование, осъждан, ЕГН **********.

СЪДЪТ разясни на лишения от свобода правата, които има в настоящото производство.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА: Разбрах правата, които имам.

Отводи няма да правя.

СТРАНИТЕ (поотделно): Нямаме възражения, искания и отводи.

 

СЪДЪТ докладва делото с прочитане молбата на лишения от свобода за условно-предсрочно освобождаване.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА: Поддържам молбата.

Нямам доказателствени искания.

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания за събиране на доказателства.

СЪДЪТ, с оглед липсата на доказателствени искания, счете делото за изяснено от фактическа и правна страна, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

ПРОЧИТА и ПРИЕМА приложените по делото писмени доказателства.

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО

 

ИНСПЕКТОР М.: Становището на началника на Затвора град София е, че по отношение на осъдения Ц.В. са налице и двете предпоставки, както по отношение на първата предпоставка за изтърпяната част от наложеното наказание, както и по отношение на втората предпоставка за поправяне на лицето. Смята, че целите и задачите на наказанието са изпълнени, рисковете от рецидив са в ниски стойности, дефицитът по установените проблемни зони е преодолян успешно, с добри ресурси за ресоциализация.  

С оглед на което, моля да уважите молбата му и при постановяването на съдебния акт да съобразите и пробационните мерки за целия изпитателен срок посочени в доклада за пробационен надзор.

 

ПРОКУРОРЪТ: Намирам молбата на лишения от свобода Ц.П.В. за основателна, с оглед на ангажираните по настоящото дело доказателства.

На първо място в приложената справка от началника на Затвора град София е посочено, че е налице първата от двете кумулативно предвидени  задължителни предпоставки за допускане на условно-предсрочно освобождаване, а именно лишеният от свобода В. е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание „лишаване от свобода“.  Същото е било в размер на 12 години, като търпимият остатък към момента е 2 години и 5 месеца.

На следващо място са ангажирани доказателства и по отношение на втората кумулативно предвидена предпоставка в чл.70, ал.1 НК, а именно  налице са данни за поправката и превъзпитанието на осъдения в рамките на пенитенциарното заведение.

Целите на наложеното наказание „лишаване от свобода“ по чл.36 НК са изпълнени в своята цялост. Същият е участвал активно в изпълнението на плана към присъдата, а рискът от рецидив е значително намален, същият от 37 в момента е на 27 точки, което обуславя като такъв в ниските стойности.

Отчетена е положителна промяна по отношение на уменията му за мислене, както и към извършеното правонарушение.

Лишеният от свобода В. е бил награждаван многократно по време на изтърпяване на наказанието си „лишаване от свобода“ в Затвора град София. 

Отчетени са и добрите възможности за ресоциализация при евентуално уважаване на молбата.

В този смисъл считам, че следва да бъде отчетена и възрастта на лишения от свобода В., а също така посочените данни за здравословното му състояние в доклада изготвен от инспектор ИСДВР при ЗО „Кремиковци“, където в момента същият е при „общ“ режим, а именно в касае се за лице, което е преживяло два сърдечни удара и с наличието на други хронични и придружаващи заболявания, посочено е, че В. е бил освидетелстван от ТЕЛК.

В този смисъл, моля съдът да се произнесе с определение, с което да допусне условно-предсрочно освобождаване по отношение на лишения от свобода В..

В случай, че определението на съда бъде положително, моля да бъдат съобразени и предложените пробационни мерки от инспектор „Пробация“ при Затвора град София, а именно задължителни периодични срещи с пробационен служител в рамките на остатъка или т.н. изпитателен срок.

 

СЪДЪТ предостави право на лична защита на лишения от свобода В..

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА В.: Осъзнал съм вината си, това няма да се повтори никога.

 

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ПОСЛЕДНА ДУМА НА ЛИШЕНИЯ ОТ СВОБОДА В.:

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА В.: Моля да освободен условно-предсрочно.

 

СЪДЪТ се оттегли на съвещание.

СЪДЪТ, като взе предвид наличните по делото доказателства и съобрази становищата на страните, прие за установено следното:

Производството е по реда на чл.437 НПК.

Образувано е по молба на лишения от свобода Ц.П.В.  с искане за условно-предсрочно освобождаване

Понастоящем осъденият Ц.П.В. изтърпява едно общо наказание  „лишаване от свобода“ в размер на 12 години, определено му по НОХД № 490/2011 г. по описа на Софийски окръжен съд за престъпления по чл.116, ал.1, т.3 НК и чл.339 НК.

Към днешна дата същият е изтърпял фактически 9 години, 5 месеца и 4 дни, от работа 2 месеца и 15 дни или всичко 9 години, 7 месеца и 19 дни, като му остава за изтърпи още 2 години,  4 месеца и 11 дни. С тази констатация съдът намира, че е налице първата формална предпоставка на закона за поисканото условно-предсрочно освобождаване.

Следва да се прецени доколко е налице и втората кумулативно предвидена предпоставка, а именно наличието на доказателства за поправяне на осъдения в рамките на пенитенциарното заведение.

Преди да пристъпи към анализ на доказателствата по същество съдът дължи да отбележи, че институтът на условното-предсрочно освобождаване е изключение от общия принцип, че наказанието „лишаване от свобода“ се изтърпява в неговата цялост и трябва да се прилага ограничително, единствено и само когато са налице достатъчно по своя обем и значимост доказателства, от които може да се направи несъмнен и категоричен извод за поправяне на дееца.

Поправяне на лишения от свобода по смисъла на закона е налице тогава, когато същият се е поправил и превъзпитал към спазване на законите и добрите нрави, когато е претърпял своеобразно пречистване и самоусъвършенстване, когато е надградил своите морални и етични разбирания и възгледи и е осъзнал, че следва да бъде различен човек, достоен и готов за интегриране в обществото.

Формалното признаване на вината, респективно осъзнаване на последиците от извършеното престъпление, не биха могли  да обусловят в пълна степен извод за поправяне на едно лице. Тоест, критерият в случая следва да бъде значително по-висок, като от осъдените лица се изисква ясна и несъмнена демонстрация на промяна във всяко едно отношение – мислене, възгледи, морални ценности, осъзнати и достъпни възможности за интеграция извън затвора, без конфликт с останалите членове на обществото и т. н..

За да се приеме, че даден лишен от свобода се е поправил, то следва да са налице обективни данни и доказателства за това, че същият действително е променил изначално своето мислене, своите възгледи, преосмислил е изцяло стореното от него и е готов да поеме по нов път.

Съдът се разграничава от становището на затворническата администрация, като счита, че в случая такива доказателства не са налице или поне не са достатъчни.

Съдът счита, че мнението на затворническата администрация е формално и не е подкрепено реално от обективни данни, като се базира основно на това, че лишеният от свобода е спазвал режимните правила и не е създавал излишни проблеми.

Прави впечатление, че въпреки значимия период от време, който лишеният от свобода е изтърпял фактически в затвора, близо десет години, същият има отработени и приспаднати едва 2 месеца и 15 дни, което показва, че осъденият на практика почти не е полагал трудова дейност и то въпреки своята трудоспособност, както и предходна трудова ангажираност, имайки предвид времето преди задържането му.

В тази връзка търпи критика доклада, изготвен за лишения от свобода,  където е посочено, че по отношение на трудовата заетост същият се е справял успешно със своите задължения. Очевидно е, че след 2016 година и до настоящия момент липсват каквито и да е било сведения за упражняване на някаква трудова дейност, а такива като цяло почти не са налице.

На следващо място съдът счита, че по отношение на осъдения все още продължават да са налице определени макар и гранични проблемни зони като отношение към правонарушението, умение за мислене и начин на живот и обкръжение, макар в доклада да са посочени като преодолени. Доскоро, ако се погледне предходния доклад, лишеният от свобода дори не е приемал и осъзнавал вина за извършеното от него убийство, като е продължавал да има затруднения с осъзнаването на своите прояви и последиците, до които те водят.

От изготвения по делото доклад по никакъв начин не става ясно при едно евентуално предсрочно освобождаване на осъдения как същият ще се ресоциализира в обществото, какво ще работи, как ще се прехранва, каква подкрепяща среда ще има, още повече че е направена констатация за отсъствие на близки и приятели извън затвора. По никакъв начин не е обоснована констатацията за променено мислене, възгледи, нагласи, конкретни планове за бъдещето и всички останали характеристики, които влияят на поведението на лицето.

Дадените заключения са формални, общи, без никаква конкретика, а това е от особено значение, имайки предвид констатациите в предходни докладни за лишения от свобода, където е посочено, че същият допреди само няколко месеца е продължавал да има определени проблемни зони, в това число е злоупотребявал с алкохол и е бил емоционално нестабилен.

Ето защо, съдът счита, че без конкретни доказателства и ясна визия за това до каква степен лишеният от свобода е променил своите възгледи, мислене, нагласи за живота навън и при отсъствие на подкрепяща социална среда навън, на практика е чисто гадаене първо дали същият се е поправил в достатъчна степен и второ как би му понесъл живота на свобода.

Накрая, но не на последно място, следва да бъде посочено, че дадените позитивни резултати имат нужда от своето затвърждаване, тоест необходимо е да има известна устойчивост и трайност на постигнатото, постоянство, което е действителен критерий за промяна, а не формално поведение с цел извличане единствено на облага, без постигната реално промяна.

Всичко това дава основание на настоящия съдебен състав да приеме, че лишеният от свобода не е подготвен за свободния живот, не е дал доказателства за своето пълно поправяне и не заслужава да бъде привилегирован с предсрочно освобождаване.

 Мотивиран от гореизложеното, СЪДЪТ

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на лишения от свобода Ц.П.В. за условно-предсрочно освобождаване.


 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО на съда подлежи на обжалване и протест в

7-дневен срок от днес пред САС.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 16.10 часа.

 

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                  СЕКРЕТАР: