Решение по дело №290/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 285
Дата: 30 юни 2023 г. (в сила от 30 юни 2023 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20237100700290
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 285 / 30.06.2023 г., град Добрич

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                              

Административен съд - Добрич, в публично заседание на двадесети юни, две хиляди двадесет и трета година, в касационен състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛЮБОМИР ГЕНОВ 

                                            ЧЛЕНОВЕ:           НЕЛИ КАМЕНСКА

                                                                          ИВЕЛИНА ВЕЛЧЕВА

 

при участието на прокурора при Окръжна прокуратура -  Добрич, МИЛЕНА ЛЮБЕНОВА, и секретаря, МАРИЯ МИХАЛЕВА, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 290 по описа на съда за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на М.Т.А. с адрес ***, подадена чрез адв.Д.Ч. – АК Бургас, срещу Решение № 11/22.03.2023 г., постановено по нахд №20233220200013/2023 г. по описа на Районен съд – Генерал Тошево, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0265-000483 от 20.12.2022 г. на началника на Районно управление на МВР- Генерал Тошево към ОД на МВР-Добрич.

В касационната жалба са изложени съображения за неправилност на постановеното решение, поради противоречие с материалния закон. Направено е искане решението и потвърденото с него наказателно постановление да бъдат отменени като незаконосъобразни. Процесуалният представител на касатора, адв.Ч. в съдебно заседание заявява, че поддържа жалба и излага подробно и мотивирано становище за нейната основателност. Претендира присъждане на направените разноски за адвокатско възнаграждение за двете инстанции.

Ответната страна, РУ – МВР- Генерал Тошево, не се представлява, не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич счита, че касационната жалба е неоснователна, а решението на районния съд – правилно и законосъобразно. Изразява становище, че доказателствата установяват извършено административно нарушение, поради което административнонаказателната отговорност е ангажирана законосъобразно. Пледира решението на въззивния съд да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

С обжалваното пред Районен съд – Генерал Тошево Наказателно постановление № 22-0265-000483 от 20.12.2022 г. началникът на Районно управление на МВР- Генерал Тошево е наложил на М.Т.А. *** административните наказания „глоба в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП за извършено виновно нарушение на чл.103 от същия закон. Видно от мотивите на наказателното постановление, касаторът е наказан затова, че на 23.10.2022 г. около1,25 часа, в гр.Генерал Тошево, на *** в посока от кръстовището с *** към кръстовището с *** управлява мотоциклет „Хонда 600 Ф“, с рег. № РВ4483А, като при подаден светлинен сигнал от контролните органи не спира, а влиза в двора на Дом № 46. За деянието, квалифицирано като нарушение на чл.103 от ЗДвП, е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 217388/20.11.2022 г., въз основа на който е издадено оспореното пред районния съд наказателно постановление.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел за доказана описаната в АУАН и в НП  фактическа обстановка. Съдът се е позовал на събраните по делото писмени доказателства и категоричните  гласни доказателства на полицейските служители, В.Д. - актосъставител и И.К., които са били и очевидци на извършеното нарушение.

В мотивите си съдът обстойно е обсъдил възраженията на  административнонаказания във връзка с приложимия закон, след което е извел извод за доказаност на извършеното нарушение.

Видно от мотивите на решението, извършена е и задължителната проверка за спазване на процесуалните правила на ЗАНН, като съдът е установил, че административно наказателната процедура е спазена. Извършена е проверка и за законосъобразност на наложените наказания, при която са изложени мотиви, че те са определени в рамките на предвиденото за извършеното деяние, към средния размер, съобразно тежестта на извършеното нарушение.

Спорът по делото е дали водачът на МПС е възприел подаденият му от контролните органи светлинен сигнал за спиране. Районният съд е обсъдил всички установени по делото факти – времето от денонощието на извършването на деянието, местоположението на водача и контролните органи, начинът на подаване на сигнала и е приел за доказано възприемането на подадения сигнал за спиране от водача на мотоциклета. Въз основа на тази констатация съответно съдът е стигнал до извод, че е доказано и извършването н самото нарушение на нормата на чл.103 от ЗДвП, която задължава водачите на ППС при подаден сигнал за спиране от контролните органи да спрат плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълняват неговите указания.

Настоящата инстанция намира, че районният съд не е допуснал съществено процесуално нарушение, изразяващо се в превратно тълкуване на установените по делото факти. Доказателствата и фактите, които те установяват са преценени обективно и в тяхната логическа връзка. Правилно районният съд е приел за доказано извършването на нарушението, изразяващо се в несъобразяване с подаден от контролните органи сигнал за спиране. Споделя се извода на районния съд, че в случая категоричните писмени и гласни доказателства по делото, показанията на полицейските служители-очевидци на нарушението, доказват всички елементи от фактическия състав на отговорността за нарушаване на задължението на водача по чл.103 от ЗДвП. Съдът е извършил и задължителната проверка за законосъобразното определяне на наказанията, като не е допуснал нарушение на закона при преценката си, че законосъобразно наказващият орган е наложил предвидените в нормата на чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП административни наказания към средния размер, съобразно тежестта на извършеното нарушение.

Административният съд възприема като правилни и съобразени със закона всички изложени подробно изложени  в мотивите на оспореното решение съображения на районния съд и препраща към тях на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК. Касационната жалба е неоснователна. Решението, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.1, предл.1 от АПК във вр.с чл. 63в от ЗАНН, съдът

                                Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 11/22.03.2023 г., постановено по нахд №20233220200013/2023 г. по описа на Районен съд – Генерал Тошево.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: