Решение по дело №10156/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4483
Дата: 25 ноември 2019 г. (в сила от 24 декември 2019 г.)
Съдия: Веселин Пламенов Атанасов
Дело: 20195330110156
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 4483

 

25.11.2019г., гр. Пловдив

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГК, XVIIти съдебен състав в открито съдебно заседание на 03.10.2019г. в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

            при участието на секретаря Василена Стефанова като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 10156 по описа за 2019г. на съда, за да се произнесе взе предвид следното.

            Предмет на делото е иск с правна квалификация чл. 410, ал.1 КЗ

            Ищецът „Групама Застраховане“ ЕАД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Цариградско шосе № 47А чрез юрк. Д.З. твърди, че на ***в град ***, при движение по ***под надлеза с ***, Х.Н.В., при управление на л.а. ***, реализира ПТП в несигнализирана, необезопасена дупка на пътното платно, от което са причинени щети на а. а. Произшествието е причинено вследствие на необезопасена дупка на пътното платно, поради невзети мерки от страна на стопанина на пътя- Община Пловдив.

            Към датата на събитието, собственикът на а. а е имал за увредения л.а. ***сключен договор за застраховка ***с „Групама Застраховане“ ЕАД, полица № ***, със срок на застрахователно покритие една година, считано от ***до ***Поради това настъпило събитие и нанесените вреди в „Групама Застраховане“ ЕАД постъпва заявление за изплащане на застрахователно обезщетение за образувана щета № ***Извършен е опис и оценка на  вредите по л.а. ***, като същите са описани подробно в опис на щети и изчислени в калкулация, приложени  към настоящата искова молба. Застрахователят по застраховка ***е определил обезщетението в размер на 107.81 лева. По щетата са направени обичайните ликвидационни разноски в размер на 11.74 лева. Дължимите суми са прихванати с насрещно дължими вземания за застрахователна премия, за което застрахованият е уведомен с писмо с изх. № ***

Всички вреди по л.а. ***са причинени вследствие на необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно на горепосочения път, част от общинска пътна мрежа на територията на Община Пловдив.

С изплащане на застрахователното обезщетение на основание чл. 410, ал. 1 КЗ застрахователя встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата и има право на регрес срещу него. С регресна покана с изх. ***„Групама Застраховане“ ЕАД като ответник община Пловдив доброволно да заплати сумата от 119,55 лева, представляваща платеното застрахователно обезщетение -107.81 лева и ликвидационни разноски в размер на 11.74 лева. С писмо с изх. № ***. община Пловдив отказва да заплати горепосочената сума.

            Ищецът „Групама Застраховане“ ЕАД моли съда постанови решение, с което да осъди Община Пловдив  да заплати сумата от 119,55 лева, представляващо изплатено от „Групама Застраховане“ ЕАД  застрахователно обезщетение и ликвидационни разноски, ведно със законната лихва върху нея, считано от датата на предявяване на настоящия иск – 18.06.2019г. до окончателното й изплащане, направените по делото съдебни и деловодни разноски, включително и юрисконсултско възнаграждение.

В срока по чл. 133 ГПК е постъпил отговор от  ответникът Община Пловдив, с който се възразява  срещу исковите претенции, материализирани в исковата молба като се иска съда да ги отхвърли като неоснователни, счита, че не е налице причинна връзка между  вредите по а. а и настъпилото ПТП.

По делото са представени протокол за ПТП № ***, уведомление за претенция, застрахователна полица към ищеца, свидетелство за регистрация на увреденото МПС, опис и претенция на снимки на увредения а. , калкулация, фактура за резервни части и извършен ремонт, уведомление за прихващане.

Не се оспорва обстоятелството, че необезопасената дупка, в която е попаднало процесното МПС е на път, който се стопанисва от Община Пловдив и за който последната носи отговорност.

Видно от протокола за ПТП наличието на дупка е констатирано от служител при „Сектор Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив, констатиран е и фактът, че процесния а.  е попаднал в дупката на посочената дата, час и място, които съвпадат с твърденията на ищеца. Доказано е и че а. ът е бил със сключена застраховка ***при ищеца като последния е платил щетата чрез прихващане.

От показанията на св. В. се установява, че в последния момент е видял дупката, тъй като е имало друга кола пред него и е нямало как да направи толкова рязка маневра.

От приетата по делото съдебно-техническа експертиза с в.л. А.П. се установява, че повредата по процесния а.  е възможно да настъпи при попадане в дупка с размерите на процесната и е налице причинно-следствена връзка между щетите и механизма на ПТП. Посочва се че размерът на размерът на сумата за въстановяване на увредения а.  възлиза на 273,72 лева.

Не се установява виновно поведение на водача, нито пък съпричиняване от негова страна, не се установява и управление на процесното МПС с превишена скорост или пък с несъобразена скорост, не става и ясно как водачът е поставил управлявания от него а.  в положение на риск след като се установява, че на пътното платно е имало дупка, която поставя в риск водача, а не обратното както се твърди от ответника.

Община Пловдив не привлича трето лице –помагач в продължение на изложеното, че подобни дупки на пътното платно възникват в резултат на дейност на трети лица поради което и твърдението й че дупката е възникнала от дейността на друго лице остава недоказано.

Отговорността на Община Пловдив по чл. 49 ЗЗД е безвиновна и не се свежда да установяване съпричастност в извършените изменения на пътя, тъй като въобще по делото не се установява дупката на пътното платно да е резултат от такива изменения. Община Пловдив изобщо не установява каква би могла да бъде причината за дупката, наясно ли е била с нея, не се установява извършван ли е ремонт на пътния участък и с каква давност, не се установява, нито твърди имала ли е информация Община Пловдив за дупката, респ. не се установява какви действия се предприемата от служителите на Общината от съответния отдел по констатиране неизправни участъци от общинската пътна мрежа и какви мерки се предприемат.

Ето защо предвид на гореизложеното настоящата инстанция намира, че е възникнално регресно право в полза на ищеца за претендираната сума поради което и искът следва да се уважи.

На основание чл. 78 ГПК в полза на ищеца следва да се присъдят сторените от него разноски в размер на сумата от 250 лева разноски в полза на ищеца съгласно представения списък на л. 67 от делото.

Така мотивиран съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Община Пловдив с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, пл. Стефан Стамболов № 1 представлявана от *** З.Д. ДА ЗАПЛАТИ в полза на „Групама Застраховане“ ЕАД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Цариградско шосе № 47А чрез юрк. Д.З. сумата от 119,55 лева, представляващо изплатено от ищеца застрахователно обезщетение и ликвидационни разноски за ремонт на л.а. ***, който реализира ПТП на ***в ***, при движение по ***под надлеза с *** в несигнализирана, необезопасена дупка на пътното платно попаднал  по щета № **** считано от датата на предявяване на настоящия иск – **** до окончателното й изплащане КАКТО И РАЗНОСКИ по делото в размер на сумата от 250 лева за настоящата инстанция.

 

            Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд – Пловдив.

           

                                                           СЪДИЯ: /П/

                                               ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА.

В.С.