Решение по дело №2749/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1212
Дата: 24 юни 2019 г. (в сила от 13 юли 2019 г.)
Съдия: Иван Георгиев Калибацев
Дело: 20195330202749
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

1212, гр.Пловдив, 24.06.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският районен съд, VI н.с., в публичното заседание на 30.05.2019 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН КАЛИБАЦЕВ

 

при секретаря Маргарита Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2749/2019г. по описа на ПРС, VI н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

            Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0333-000156, издадено на 10.04.2019г. от Началника РУ Стамболийски към ОДМВР – Пловдив, с което на А.К.П. ЕГН **********, с адрес *** , на основание чл.174, ал.3, пр.1 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания - ГЛОБА в размер на 2000 /две хиляди/ лв. и ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО да управлява МПС за 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП,  на основание чл. 185 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лв. за нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1, т.1, пр. 1, 2 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1, т.1, пр. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

Жалбоподателят моли съда за отмяна на процесното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно, по съображения, изложени в жалбата. Редовно призован, не се явява и не изпраща процесуален представител в съдебно заседание. По делото е постъпила молба от пълномощника му адв. К.Н., с която уведомява съда за невъзможност да се яви, като не възразява да се даде ход по същество. 

Въззиваемата страна, редовно призована, не се явява и не изпраща представител.

 

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, намира следното от фактическа и правна страна:

        

Жалбата е подадена в предвидения от закона срок, поради което е допустима, а разгледана по същество е ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

         На 28.03.2019 г. около 03:10 часа в община Родопи на път Трети клас № 8602 - км.15+500  с. Устина - гр. Перущица, жалбоподателят А.К.П., ЕГН **********, докато управлява лек автомобил „Воксхол Вектра” с peг. № ****, лична собственост, поради несъобразена скорост изгубил управление над МПС и се преобърнал в насрещното платно за движение, с което причинил ПТП. По това време полицейски служители от „Пътна полиция” извършвали обход  в района на гр. Стамболийски и забелязали катастрофиралия автомобил с водач - жалбоподателят.  На място били установени водачът и спътничката му, които били поканени в РУ Стамболийски. Впоследствие свид. Т.М., на длъжност ******в РУ Стамболийски, също се отзовал на помощ на колегите си, като отишъл на мястото на ПТП и се запознал с обстoятелствата по случая. Жалбоподателят, който силно лъхал на алкохол, бил поканен да му бъде извършена проверка  с техническо средство – Дрегер Алкотест 7510 с фабр. № ARВВ - 0060 за установяване употребата на алкохол в дъха, но същият отказал. Поради това и му бил издаден талон за медицинско изследване № 0034070. В хода на проверката било установено и че не носи свидетелство за управление на МПС и контролния талон към него, както и свидетелство за регистрация на МПС част II.

При така направените констатации срещу жалбоподателя П. бил съставен  АУАН с бл. № 049051/ 28.03.2019г., в който било прието, че е извършил четири административни нарушения, както следва съответно подведени по чл.174, ал.1 от ЗДвП, чл.20, ал.1 от ЗДвП, чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, чл.100, ал.1,т.2 от ЗДвП.

Въз основа на така съставения акт било издадено и обжалваното Наказателно постановление № 19-0333-000156, издадено на 10.04.2019г. от Началника РУ Стамболийски към ОДМВР – Пловдив, с което на А.К.П., на основание чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания - глоба в размер на 2000 /две хиляди/ лв. и лишаване от право да управлява МПС за 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП,  на основание чл. 185 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 20 /двадесет/ лв. за нарушение по чл.20, ал.1от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1, т.1, пр. 1, 2 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1, т.1, пр. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.  В същото било отразено,че жалбоподателят е дал кръвна проба и дължи разноски за лабораторно изследване.

Изложената фактическа обстановка съдът приема  за  установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства и гласни такива- показанията на актосъставителя М., които съдът кредитира  дотолкова, доколкото служат за установяване на обективната действителност и съответстват на писмените доказателства по делото.

На базата на всички събрани по делото доказателства, съдът намира

следното от правната страна:

По отношение на констатираното по чл.174, ал.3 от ЗДвП нарушение /по т.1 от НП/, съдът намира,че процесното наказателно постановление следва да се отмени в тази част като неправилно и незаконосъобразно.

В конретния случай в обстоятелствената част на АУАН и НП е отразено,че жалбоподателят П. отказал да му бъде извършена проверка  с техническо средство – Дрегер Алкотест 7510 с фабр. № ARВВ - 0060 за установяване употребата на алкохол в дъха, но същият отказал.  Същевременно  така описаното нарушение, актосъставителят е подвел под нормата на чл.174 ал.1 от ЗДвП, според която се наказва водач на изброените в разпоредбата ППС с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух. Определена по този начин нормата визира съвсем друго нарушение, в противоречие с описанието на установеното такова, както и с квалификацията на наказващия орган, който е подвел нарушението под нормата на чл.174, ал.3 от ЗДвП.

На следващо място, както вече се посочи, така описаното нарушение в НП е с правна квалификация по чл.174, ал.3 от ЗДвП. Действително именно същата норма визира отказът на водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол. Наред с това, прави впечатление, че най-долу в разпоредителната част на НП е отразено,че жалбоподателят е дал кръв и дължи разноски за лаборатовно изследване.  Тук е моментът, да се отбележи,  в чл.3а, т.1 от Наредба № 1/ 19 юли 2017г. е посочено, че когато лицето откаже извършване на проверка с техническо средство, концентрацията на алкохол в кръвта се установява чрез доказателствен анализатор или с химическо изследване, като меродавни са стойностите отчетени от доказателствения анализатор или химическото изследване. При това положение се налага извода, че в случай на отказ на лицето за изследване с техническо средство, но се подложи на изследване с доказателствен анализатор или в указания в талона срок ся яви в указаното медицинско заведение, за да даде кръвна проба за химическо изследване, както в случая е станало, деянието не е обществено опасно, доколкото възможността за установяване действителната концентрация на алкохол в кръвта не е възпрепятствана. От  гореизложеното и от високите санкции предвидени в санкционната част на нормата на чл. 174, ал.3 ЗДвП, а именно глоба в размер на 2000 лева и лишаване от правоуправление за срок от две години се налага извод, че тази норма обхваща само случаите, при които кумулативно са налице двете посочени условия: 1. лицето да  е отказало да бъде изследвано с техническо средство и 2. след това лицето да не се е подложило на изследване с доказателствен анализатор или да не е дало в срок кръвна проба за химическо изследване. Нещо повече, дори и да са били отчетени положителни проби, с които е установено наличието на алкохол в кръвта, то ангажираната отговорност на жалбоподателя, би била за друго нарушение, а не за настоящото такова. Ето защо наказателното постановление следва да се отмени в тази част като неправилно и незаконосъобразно.   

 

Относно нарушението на чл.20 ал.1 ЗДвП /по т.2 от НП/:

Съдът счита, че по делото са налице категорични и безспорни доказателства за извършеното от жалбоподателя П. административно нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП, относно изгубен  контрол от водача над управляваното от него МПС. При гореустановените обстоятелства същият виновно е нарушил правилата за движение по пътищата, в частност общото правило по  чл.20, ал.1 от ЗДвП, тъй като, с несъобразена скорост, се е преобърнал в насрещното платно, защото като водач е бил длъжен да контролира непрекъснато пътното превозно средство, което управлява. По принцип, за да бъде изпълнен целият фактически състав на материалната норма по чл.20, ал.1 от ЗДвП не се изисква дори настъпването на ПТП и причиняване на материални щети, посочени в АУАН и НП, а единствено установено изгубване на контрол над управлявания от водача автомобил. От друга страна презумптивна сила, регламентирана в нормата на чл.189, ал.2 ЗДвП за тази част  в НП, не само, че не се разколебава, но дори се потвърждава от всички доказателства по делото – гласни и писмени. Правилно и законосъобразно административният орган е приел, че е извършено нарушение на чл.20, ал.1 от ЗДвП, като на основание чл.185 от ЗДвП е ангажирал административната отговорност на жалбподателя и му е наложил наказание ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лева. Наложеното наказание е определено във фиксиран размер и не подлежи на редуциране от страна на съда. Предвид това атакуваното НП следва да бъде потвърдено в тази част за нарушението по т.2 от НП.

 

По отношение  нарушенията на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП /по т.3 и т.4 от НП/:

От събраните по делото доказателства се установява и доказва по безспорен начин, че жалбоподателят от субективна и обективна страна е извършил административните нарушения по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, тъй като като водач на лек автомобил   на процесната дата и място не е носил свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него, както и не е носил свидетелство за регистрация на МПС. Описаните нарушения са подведени под правилната квалификация, съответно по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП. С оглед извършените административни нарушения, правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл.183, ал.1, т.1,пр. 1, 2 и чл. 183, ал.1, т.1, пр.3, съответно за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т.2  от ЗДвП, като са били наложени административни наказания глоба за всяко от тях в предвидения от закона фиксиран размер, който също не подлежи на корекция от страна на съда.

Установените нарушения, отнасящи се до потвърдената част на НП в т.2, т.3, т.4 не разкриват по ниска степен на обществена опасност от типичната такава за този вид нарушения, поради което е неприложима нормата на чл.28 от ЗАНН, предвиждаща маловажен случая. Спрямо същите, настоящата инстанция не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по съставянето на АУАН и издаването на НП, които нарушения да водят до отмяна или изменение на НП в тази част.

Предвид гореизложеното, Съдът счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено в т.1 и потвърдено в останалата част на НП.

Мотивиран от изложеното, и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът 

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 19-0333-000156, издадено на 10.04.2019г. от Началник РУ Стамболийски към ОДМВР – Пловдив, В ЧАСТТА, с която на А.К.П. ЕГН **********, с адрес *** , на основание чл.174, ал.3, пр.1 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания - ГЛОБА в размер на 2000 /две хиляди/ лв. и ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО да управлява МПС за 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0333-000156, издадено на 10.04.2019г. от Началника РУ Стамболийски към ОДМВР – Пловдив, В ЧАСТТА, с която на А.К.П. ЕГН **********, с адрес *** 14, на основание чл. 185 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 20 /двадесет/ лв. за нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1, т.1, пр. 1, 2 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.1, т.1, пр. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

 

 

                                               

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

         Вярно с оригинала.

         А. Д.