Решение по дело №166/2021 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 107
Дата: 25 ноември 2021 г. (в сила от 25 ноември 2021 г.)
Съдия: Борис Огнянов Борисов
Дело: 20217070700166
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 август 2021 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

Р Е Ш Е Н И Е № 107

гр. Видин, 25.11.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

шести административен състав

в публично заседание на

Двадесет и пети октомври

през две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател:

Борис Борисов

 

 

при секретаря

В.Шутилова

и в присъствието

на прокурора

 

като разгледа докладваното

от съдия

Борисов

 

Административно дело №

166

по описа за

2021

година

и за да се произнесе, съобрази следното: 

 

 Производството е по чл. 145 и сл. АПК вр. чл. 215 ал. 1 ЗУТ

Административното дело е образувано по жалба на "Ренесанс" АД - Ямбол, представлявано от Изпълнителния директор – Веселин П. срещу Решението на Комисията по чл. 210 ЗУТ с Изх. № РД-02-06-2903/1/21.06.2021г. на Община Видин, с което е определен размера на дължимото обезщетение за сервитутно право за обект " Изграждане на ВиК инфраструктура на обособена територия по позиция № 1 „Частична реконструкция на канализационен коректор № II от РШ 138 до КПС 1“  за собствения на жалбоподателя имот: за ПИ № 1091.513.78, Видин  ,Западна складова зона,  за 1311 кв. м – 9215 лв.

Жалбоподателят, чрез процесулния си представител оспорва размера на определеното обезщетение като твърде занижен с оглед пазарните цени в урбанизираната територия. Моли съдът да измени размера на обезщетението и да определи друг справедлив размер на обезщетение съобразно пазарните цени, експертно определен, отчитащ вида на сервитута и ограниченията върху имотите. Претендира присъждане на направените деловодни разноски.

Ответникът – Община Видин изразява становище за неоснователност на жалбата. Счита определената от комисията оценка за правилна и законосъобразна. Претендира разноски.

Заинтересованата страна – ВиК Видин моли да се отхвърли жалбата като неоснователна и недоказана. Претендира разноски.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на основанията по чл. 146 АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Решението на Комисията е съобщено на 21.06.2021г. с писмо с обратна разписка. Жалбата е подадена в рамките на законния 14-дневен срок за съдебно обжалване от активно легитимирана страна и срещу подлежащ на оспорване индивидуален административен акт, поради което е допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Жалбоподателят се легитимира като собственик на процесния имот  съгласно приложеното постановление за възлагане на недвижим имат.

Със Заповед № РД-02-11-93/20.01.2021г. Кметът на Община Видин е назначил комисия на осн. чл. 210 ЗУТ със задача да определи размера на обезщетения за учредяване на сервитутно право съгласно приложения регистър и документация за прилагане на ПУП за територията на Община Видин.

Оценката е възложена от ВиК Видин на външен експерт - независим оценител за всички засегнати имоти, който изготвил доклад за определяне на пазарната стойност на равностойното парично обезщетение за учредяване на сервитутните права. С Протокол № 2/21.01.2021г. комисията е разгледала изготвените оценки и на база на докладите определила размера на дължимото обезщетение за учредяване на сервитутно право съгласно приложения регистър и документация за  територията на Община Видин.

С оценката е определена общата пазарна стойност на обезщетението. Конкретното обезщетение на жалбоподателя е определено в таблица № 1 и е 9215лв. за засегнатите 1311 кв.м от имота.

Предвид оспорването от собственика на определената пазарна стойност на обезщетението е назначена съдебно оценителна експертиза, приета по делото.

При упражняване на сервитутите възникват редица ограничения за засегнатите имоти. Съществуват редица специфични ограничения на правото на ползване на имота и правото на собственост. Промяната на собствеността на засегнатия имот не прекратява действието на сервитутите; сервитутите са неделими права; те могат да се упражняват изцяло в полза на лицата в полза на които са учредени и тежат изцяло върху всяка част от засегнатите имоти и когато имотите бъдат разделени; сервитутът може да се използва само от лицата в полза на които е учреден собственикът на засегнатия имот няма право да премества сервитута. В конкретният случай сервитутът е за неограничено време.

При определяне размера на обезщетението се прилагат следните критерии: 1. площта на чуждия поземлен имот, включена в границите на сервитута; 2. видовете ограничения на ползването; 3. срокът на ограничението; 4. справедливата пазарна оценка на имота или на частта от него, която попада в границите на сервитута.

Съдът възприема заключението на назначената съдебно-оценителна експертиза като правилно и съответно на законовите изисквания. Оценката следва да е актуална към датата на възникването на сервитута и обжалването не препятства упражняването на сервитутните права. Съдебно-оценителната експертиза е използвала реално извършени сделки по метода на пазарните аналози, докато комисията според съда е подходила формално и се е доверила изцяло на изготвения доклад. За това може да се съди и по допуснатите технически грешки при уведомяването, където е посочено, че се обезщетяват земеделски земи, а в същност е урбанизирана територия.  Затова определената  от съдебно-оценителна експертиза пазарна оценка на имота, а именно от 24,45 лв. за кв. м., съдът възприема за справедлива.  

Решението на Комисията по чл. 210 за определяне на дължимото за имотите еднократно парично обезщетение е взето от компетентен орган, в рамките на правомощията му, в съответната писмена форма, съдържаща правните и фактически основания, при спазване на приложимата процедура, в хода на която не са допуснати съществени процесуални нарушения. Но определеният размер на обезщетението не е съответен на материалния закон и целта му, за постигане на справедливо равностойно парично обезщетение с оглед видовете ограничения на ползването, срокът на ограничението и площта от имота, включена в границите на сервитута.

Поради това определеното от Комисията обезщетение следва да се увеличи съобразно заключението на съдебно-оценителна експертиза.

При този изход на делото в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените деловодни разноски в размер общо на 1250 лв., от които д. т. – 50 лв., адвокатско възнаграждение – 900 лв. и депозит за в. л. – 300 лв.

Разноските следва да бъдат поети от Община Видин , в чиято структура е органа , съгласно §.1 ,т.6 от ДР на АПК и от заинтересованата страна ВиК Видин поравно. Не са налице основания за намаляване размера на присъденото адвокатското възнаграждение поради прекомерност предвид неговия размер. 

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административният съд

                                    Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ Решението на Комисията по чл. 210 ЗУТ с Изх. № РД-02-06-2903/1/21.06.2021г. на Община Видин в частта относно размера на определеното обезщетение за поземлен имот : за ПИ № 1091.513.78, Видин  ,Западна складова зона площ на имота 14 266 кв. м., собственост на "Ренесанс" АД - Ямбол, представлявано от Изпълнителния директор – Веселин П., като увеличава размера на обезщетението от 9 215 лв. на 32 053 лв /тридесет и две хиляди и петдесет и три лева/.

ОСЪЖДА Община Видин да заплати на  "Ренесанс" АД - Ямбол направените по делото  разноски в размер на 625 /шестотин двадесет и пет/лв.

ОСЪЖДА „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД Видин да заплати на  "Ренесанс" АД - Ямбол направените по делото  разноски в размер на 625 /шестотин двадесет и пет/лв.

Решението е окончателно.

 

Съдия: