Решение по дело №2980/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 2303
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 16 март 2020 г.)
Съдия: Светла Илменова Замфирова
Дело: 20194430102980
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

                   Р Е Ш Е Н И Е

 

 

          гр.Плевен, 18. 11. 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенският районен съд, тринадесети граждански състав в публично заседание на  единадесети  ноември  през  две  хиляди  и  деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЗАМФИРОВА

 

при секретаря  Наталия Николова, като разгледа докладваното от съдията ЗАМФИРОВА гр.  д.  2980   по описа за 2019  г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Иск с правно основание чл. 415, ал. 1 от ГПК.

В районен съд гр. Плевен е постъпила искова молба   от Т.П. ***ЕИК/БУЛСТАТ ***,  против  К.   Г.  Г.,  ЕГН **********,***, с правно основание чл. 415 от ГПК и цена на иска 590, 78 лв.

 В молбата се твърди, че по повод подадено заявление по чл. 410 от ГПК от ищеца по делото, е образувано  ч.  гр. д    1110  / 2019 г. и е издадена е Заповед за изпълнение за сумата. Длъжникът по делото е подал в двуседмичния срок от връчването на заповедта писмено възражение.  Ищецът е предявил  иск за съществуване на вземането си. Съдът е сезиран с искане да  признае за установено по отношение на ответника, че вземането съществува и да му се присъдят и направените по делото разноски.

          В срока по чл. 131 от ГПК  е постъпил писмен отговор от ответника,  в който  се оспорва исковата претенция чрез назначения особен представител  адв.  Ц.П., адвокат към ***, със служебен адрес и място на призоваване ***,  В отговора се оспорва исковата претенция поради изтекла погасителна давност.

          Относно допустимостта и основателността на иска: оспорва изцяло претендираната от ищеца  сума от 590.78 лв. - главница, в размер на 529.49 лв. лихви в размер на 61.29 лв. представляваща ползване и незаплатена топлина енергия за период от 1.10.2016г. до 31.12.2018г.   Оспорва обстоятелството, че с ищцовото дружество Т.П. ***ответникът  се намира в облигационни отношения. Оспорва обстоятелството, че е сключил процесния договор. Претендираните от ищеца суми са погасени по давност на основание чл. 111 от ЗЗД. По отношение на сградната инсталация,  на която е начислена сума в размер на 150 лв, счита,че тази сума е завишена и ответникът  не я дължи.

ЗА ИЩЕЦА, редовно призован,  се явява представител юрк .  ***и  поддържа  исковата  молба.

ОТВЕТНИКЪТ, се представлява от адв. П. ***, назначена за особен представител и поддържа отговора на исковата молба.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази доводите на страните, намира за установено следното:

             Предявеният иск е с правно основание чл. 415 от ГПК. Не се спори между страните, че ищецът се е снабдил по реда на чл.410 от ГПК, със заповед за изпълнение спрямо ответника, за процесните суми, против която ответникът е възразил в законоустановения срок и е заявил, че не дължи сумите.

Безспорно  е по делото, че съдът е разпоредил   К.Г.  Г., ЕГН **********,***, да заплати на кредитора  Т.П.  ***, със седалище и адрес на управление ***, с ЕИК ***, представлявано от ***, сумата от 529, 49  лева главница за потребена топлинна енергия в периода 01. 10. 2016 г. – 31. 12. 2018 г, 61,29 лева лихва за забава за периода 02. 12. 2016  г. до 14. 02. 2019 г,  законна  лихва от датата на подаване на заявлението – 21. 02. 2019 г. до окончателно изплащане на вземането, както и направените деловодни разноски за държавна такса в размер на 25  лева и 50  лева за юрисконсултско възнаграждение. Вземането произтича от следните обстоятелства: предоставена, но незаплатена топлинна енергия за периода 01. 10. 2016 г. – 31. 12. 2018 г. за имот на адрес ***

          Предявеният иск е   неоснователен и недоказан, тъй като ищецът не е приложил договор за абонамент.

          Съгласно  чл. 62  от Закона за защита на потребителите:

          Забранява се доставката на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна.  При доставка на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставяне на услуги, които не са поръчани от 23 потребителя, той не е длъжен да възстанови стоката и не дължи заплащане на стоката или услугата на този, който я е изпратил или предоставил.  Липсата на отговор от страна на потребителя относно доставката на стоки и услуги по ал. 1 не се смята за съгласие.

          Между ответника  и дружеството няма сключен договор и ако има такъв,   ищецът е длъжен  да го представи.

          Каква е характеристиката на сградната инсталация като етажна собственост: По отношение на физическата  поддръжка всеки е длъжен да участва съгласно дела  си / чл. 41 от ЗС/, тъй като тя се явява акцесорна част към самия имот. По отношение на ползването - сградната инсталация се характеризира с факта, че същата може да не се ползва, да се ползва от едно лице, да се ползва от две и повече лица, да се ползва от всички - без това да нарушава правата на другите съсобственици. По отношение на предназначението си - служи само и единствено по нея да се пренесе флуид с определени параметри до отоплителните тела.      Желателно е загубите от енергия по тези тръби да е по - малка. Затова се подменят металните тръби с полипропиленови или полиетиленови с медна или алуминиева вложка и върху тях се поставя тръбна изолация – най - често микропореста гума. От написаното дотук е видно, че подходът и уредбата в Закона за енергетиката, касаещ сградната инсталация е изцяло погрешен и в противоречие на неприкосновеността на частната собственост,  регламентирана в чл. 17, ал. 3 от Конституцията. Дори и със Закон не може да се задължи едно лице да ползва своя  съсобствена вещ. Ползването като вещно право на собствеността е неприкосновена от една страна и е право, а не задължение на собственика на вещта. Разпределянето на загубите от ползването на сградната инсталация върху собственост е „данък" и е недопустим данък в полза на търговско дружество.

          От друга страна,    нарушена е правната норма,  отразена в чл. 32 от Конституцията на Р България и чл. 8 от ЕКЗПЧОС.

          За да е налице продажба по смисъла на чл. 183 от ЗЗД,  вещта трябва да е индивидуализирана т. е . определена по количество и качество.

          И тъй като отчитането е сезонно,  едва след него при изравнителната сметка  е налице  реална продажба.  От друга страна,  ищецът  не  е представил писмен документ, от който да е видно, че ответникът е съгласен на авансово плащане по сделката,  защото при тези прогнозни дялове месечните плащания са именно такива.

          След като сметките са по прогнозни дялове, те не са реални и върху тях не се дължи лихва. В този смисъл е и РЕШЕНИЕ  № 5973 / 10. 05. 2010 г.   на ВАС, където е постановено, че начисляване на лихви върху прогнозни сметки е нищожно.

          Освен това, по закон  мораторна  / наказателна /  лихва, в  т.  ч.  за забава, може да се налага само върху действително доказани пропуснати ползи, а не върху прогнозни сметки, тъй като в тях цифрите и данните не са действителни. Т. е.  изчисляването на лихви по неликвидни суми е в разрез с чл. 86 от ЗЗД, което е и потвърждение в правната норма на чл. 154, изр. второ. В този смисъл  разпоредбата в чл. 33, ал. 1 от Общите условия е противозаконна и противоречи на практиката на ВАС, петчленен състав, по силата на ЗСВ е със задължителна сила,  както за съдилищата, така и за административните органи.

          Съдът  приема, че поради направеното от ответната страна правопогасително възражение за погасяване на задължението по давност,  искът   следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

         

            По изложените съображения Плевенският районен съд

                  

Р      Е      Ш      И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от  Т.П. ***ЕИК/БУЛСТАТ ***, със седалище и адрес на управление ***, с ЕИК ***, представлявано от ***, против  К.  Г.Г.,  ЕГН **********,***, с правно основание чл. 415 от ГПК и цена на иска 590, 78 лв.

  

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: