Определение по дело №1022/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260246
Дата: 6 ноември 2020 г. (в сила от 21 ноември 2020 г.)
Съдия: Невена Иванова Несторова
Дело: 20202330201022
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 260246/6.11.2020г.

гр.Ямбол, 06.11.2020 год.

 

Ямболският Районен Съд, VІІ-ми наказателен състав в закрито заседание на шести ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕВЕНА НЕСТОРОВА

като разгледа докладваното от съдия Несторова ЧНД № 1022/2020 год. по описа на ЯРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.243, ал.5 и сл. от НПК.

Образувано по жалба на А.М.К. *** против постановлението на Районна прокуратура - Ямбол от 16.09.2020 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП № 1091/2007 г. по описа на РУ на МВР - Ямбол, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.194, ал.1 от НК. В жалбата се излагат доводи за необоснованост и незаконосъобразност на постановлението на РП-Ямбол за прекратяване на наказателното производство, като се твърди, че разследването не е проведено обективно, всестранно и пълно, с оглед на което се иска неговата отмяна.

            След като извърши цялостна преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът констатира следното: 

Жалбата е процесуално допустимо, подадено от лице, надлежно легитимирано да подава жалба по чл.243, ал.4 от НПК. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

Досъдебно производство № 1091/2017 г. по описа на РУ на МВР - Ямбол е образувано срещу виновните лица затова, че през месец октомври 2005 г., в с.Крушаре, общ.Тунджа, обл.Ямбол, с цел да набавят за себе си имотна облага, са възбудили у А.М.К. от *** заблуждение, че го наемат, за да построи монолитна ограда на развъдник за риба, находящ се в местността „Рибарника“ в гр.Ямбол, и с това причинил нему имотна вреда - престъпление по чл.209, ал.1 от НК, както и затова, че през неустановен ден на месец септември 2006 г., в гр.Ямбол, от местността „Рибарника“, са отнели чужди движими вещи – 42 бр. кофражни рамки, вибратор за бетон – хоризонтален, марка „Хонда“ и електрожен трифазен марка „Кра-кра“ от владението на собственика им А.М.К. от ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят – престъпление по чл.194, ал.1 от НК. В хода на разследването по делото са разпитани в качеството на свидетели А.М.К., Д.С.Й, Ж.С.Р., С.Д.Х., С.Д.И., Ж.Т.И., Ж.Г.И., проведени са очни ставки между свидетелите А.М.К. и С.Д.Х., както и между свидетелите А.М.К. и С.Д.И., и са събрани писмени доказателства. По ДП не е привлечено като обвиняем конкретно лице.

С постановление от 16.09.2020 г. Районна прокуратура - Ямбол е прекратила наказателното производство по ДП № 1091/2007 г. по описа на РУ на МВР - Ямбол, водено срещу неизвестен извършител на основание чл.24, ал.1, т.3 от НК за престъпление по чл.194, ал.1 от НК, приемайки, че наказателната отговорност е погасена поради изтичане на предвидената в закона давност.

Съдът намира, че приетата за установена фактическа обстановка от РП – Ямбол е правилна и обоснована, тъй като се подкрепя от събраните на досъдебното производство доказателства.

Проверката в настоящото производство по реда на чл.243, ал.5 от НПК обхваща обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване на наказателното производство. В рамките на тази проверка съдът преценява дали разследването на досъдебната фаза е проведено обективно, всестранно и пълно, при спазване на принципа за разкриване на обективната истина и съблюдаване на закона. Така издаденото постановление на Районна прокуратура – Ямбол от 16.09.2020 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 1091/2007 г. по описа на РУ на МВР - Ямбол, водено срещу виновните лица се преценя от настоящия състав като необосновано и незаконосъобразно. Прокурорът в постановлението си приема и излага доводи, като прави и анализ на свидетелските показания на разпитаните по досъдебното производство защо приема, че деянието по чл.209, ал.1 от НК е недоказано. Същевременно обаче, с диспозитива на прекратителното постановление не става ясно прекратява ли се наказателното производство за престъпление по чл.209, ал.1 от НК. Още повече, че основанието, на което прокурорът прекратява наказателното производство – чл.24, ал.1, т.3 от НК касае престъплението по чл.194, ал.1 от НК. В случай, че прокурорът прецени, че следва да бъде прекратено наказателното производство и за престъпление по чл.209, ал.1 от НК, то е съвсем различно основанието за прекратяването му, а именно чл.24, ал.1, т.1 от НК.  В постановлението прокурорът сочи, че с постановление от 07.05.2008 г. ЯРП е приела, че по досъдебното производство не се е доказало да е осъществено престъпление по чл.209, ал.1 от НК /измама/. Действително, с постановлението от 07.05.2008 г. ЯРП излага мотиви защо приема, че по досъдебното производство не се е доказало да е осъществено престъпление по чл.209, ал.1 от НК, но отново липсва прекратителен диспозитив в тази насока. За съда не става ясно каква е волята на прокурора относно престъплението по чл.209, ал.1 от НК – дали прекратява наказателното производство и за това престъпление /предвид излагането на мотиви в постановлението, че същото е недоказано/ или наказателното производство за това престъпление срещу виновните лица продължава. Това налага отмяна на постановлението на прокурора и връщането му за правилно приложение на закона, предвид това, че липсва произнасяне за престъплението по чл.209, ал.1 от НК. С оглед изложеното настоящата инстанция намира жалбата за основателна и като такава следва да бъде уважена, като се отмени процесното постановление на ЯРП за прекратяване на наказателното производство, а делото се върне на РП - Ямбол за правилното приложение на закона.

Що се отнася до постановлението на прокурора в частта, в която е прекратено наказателното производство за престъпление по чл.194, ал.1 от НК, съдът изцяло споделя извода, че наказателната отговорност за това престъпление е погасена поради изтичане на предвидената в закона давност, тъй като са изтекли повече от десет години, а съгласно разпоредбата на чл.80, ал.1, т.3 от НК, наказателното преследване се изключва по давност, ако са изтекли десет години за деяние, наказуемо с лишаване от свобода повече от три години, като в тази част съдът намира постановлението за прекратяване за законосъобразно и обосновано.

Предвид изложеното и на основание чл.243, ал.6, т.3 от НПК, съдът   

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ постановлението на Районна прокуратура - Ямбол от 16.09.2020 г., с което е възобновено и прекратено наказателното производство по ДП № 1091/2007 г. по описа на РУ на МВР - Ямбол, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.194, ал.1 от НК и ВРЪЩА делото на ЯРП със задължителни указания относно прилагането на закона.

Препис от определението да се изпрати на пострадалия А.М.К. *** и на Районна прокуратура - Ямбол.

Определението може да се обжалва и протестира в седемдневен срок от съобщаването му пред ЯОС.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: