Решение по дело №1776/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Никола Георгиев Маринов
Дело: 20192230201776
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  №108

 

Гр. С., 28.02.2020 год.

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

С.ският районен съд, наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и седми януари през две хиляди и двадесета година в състав

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА МАРИНОВ

 

при секретаря ХРИСТИНА ПАНАЙОТОВА като разгледа докладваното от председателя  АН дело №1776 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по повод жалба от Р.Й. Генева против НП №16- 0804- 001247/26.07.2016г., издадено от Началника на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С., с което на жалбоподателката на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането е наложено административно наказание „Глоба” в размер  на 400 лева за нарушение на същата разпоредба. Моли атакуваното наказателно постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

Жалбоподателката, редовно и своевременно призована за съдебно заседание не се явява. Изпраща упълномощен процесуален представител, който счита наказателното постановление за незаконосъобразно и моли съда да го отмени.  

В съдебно заседание органът, издал обжалваното наказателно постановление не изпраща свой представител и не изразява становище по жалбата.

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът установи следната фактическа обстановка:

На 18.06.2016г. св. М.В.В. служител от сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С. през деня се намирал на бул. „Цар Симеон”. В 19 часа и 40 минути той със своя колега С.Й. спрели за проверка лек автомобил марка „Мерцедес Ц 220 ЦДИ” с рег. №…. При проверка с работната станция за отдалечен достъп св. В. установил, че няма сключена гражданска отговорност за управлявания от жалбоподателката лек автомобил. Той съставил на жалбоподателката акт за установяване на административно нарушение, а колегата му С.Й. се подписал като свидетел по съставянето и връчването на акта.  Въз основа на така съставения акт за установяване на административно нарушение впоследствие началникът на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С. издал обжалваното наказателно постановление на 26.07.2016г. като приел същите констатации и наложил на жалбоподателката за извършеното нарушение по чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането наказание „Глоба” в размер на 400 лева за нарушение на същата разпоредба. Наказателното постановление било връчено на жалбоподателката на 27.11.2019г.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

 Жалбата е допустима, подадена в седемдневния преклузивен срок от лице, имащо правен интерес от обжалването и разгледана по същество е основателна. Безспорно се установи от събраните по делото доказателства, че жалбоподателката Генева е извършила описаното в акта нарушение, което от своя страна е довело до ангажиране на нейната  административнонаказателна отговорност, тъй като на датата посочена в акта 18.06.2016г. е управлявала лек автомобил марка „Мерцедес Ц 220 ЦДИ” с рег. №…… в гр. С. и към тази дата и час не е имала сключена застраховка гражданска отговорност на автомобилистите за управляваното от нея моторно превозно средство. 

Съдът счита, че е настъпила погасителна давност и жалбоподателката не следва да носи административнонаказателна отговорност. Видно е, че от извършване на административното нарушение 18.06.2016г. към настоящият момент е изтекла предвидената в чл.80, ал.1, т.5 от НК давност, която е в размер на три години. Съгласно тълкувателно постановление №1/27.02.2015г. на ОСНК на ВКС и ОСС на втора колегия на ВАС е прието, че сроковете по чл.34 от ЗАНН са давностни, а разпоредбата на чл.11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност към Наказателния кодекс съгласно чл.80- 81 от НК. Съгласно разпоредбата на чл.81, ал.3 от НК независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. Към настоящия момент погасителната давност за извършеното от жалбоподателката Генева нарушение е изтекла, поради което наказателното постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да се отмени.

Предвид изложеното съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ НП №16- 0804- 001247/26.07.2016г., издадено от Началника на група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- С., с което на Р.Й. Генева с ЕГН ********** на основание чл. 638, ал.3 от Кодекса за застраховане е наложено наказание „Глоба” в размер на 400 лева за нарушение на същата разпоредба като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- С. в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: