Решение по дело №214/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 168
Дата: 10 май 2019 г. (в сила от 31 май 2019 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20195510200214
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  

гр.Казанлък 10 .05.2019г.

 

          Казанлъшки районен съд, наказателно отделение, четвърти състав, в публично заседание на осемнадесети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

председател:    М. Михайлов,

 

при участието на секретаря Атанаска Джагълова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов АН дело №214/ 2019г. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното:

          Обжалвано е наказателно постановление №507/ 05.11.2018г., издадено от Директора на Регионалната дирекция по горите-Стара Загора.            

Д.Д.Р. останал недоволен от наложеното му наказание и моли съда да отмени горното наказателно постановление. Твърди, че не е извършил вмененото му нарушение. В с.з. негов процесуален представител сочи аргументи в подкрепа на това становище. 

Въззиваемата страна, чрез свой представител, изразява становище, че обжалваното НП е законосъобразно и правилно, като също се аргументира.

След проверка на констативния акт(АУАН) и наказателното постановление(НП), като прецени заедно и поотделно събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

          Жалбата е подадена в срок от лице, имащо право на такава, поради което, съгласно чл.59 ал.2 от ЗАНН, същата е допустима.   

          Административно-наказващият орган приел за установено, че Д.Д.Р. е съхранявал в стопанския си двор 3.0 простр.куб.м. дърва за горене от цер, маркирани с общинска марка №01. За 1.0 простр.куб.м. от посочените дърва нарушителят притежавал превозен билет №9320/00144/JXM8SPN, но за останалите 2.0 простр.куб.м. дърва от цер нямал издаден превозен билет.  Нарушението било извършено на 17.10.2018г. и открито на същата дата в с.Турия,общ.Павел баня. 

Директорът на Регионалната дирекция по горите-Стара Загора  приел, че описаната фактическа обстановка се установява от актова преписка №507 от 30.10.2018г., АУАН със сериен №064269 от 17.02018г. и констативен протокол №1215968 от 17.10.2018г., че горното деяние не представлява маловажен случай и жалбоподателя е извършил нарушение на чл.213,ал.1,т.2 от Закона за горите,  поради което и на основание чл.275,ал.1,т.2 от същия закон и чл.53,ал.1 и ал.2 от ЗАНН му наложил административно наказание- глоба в размер на 100/сто/ лева.  

        Безспорно е установено по делото, че на описаното място свидетелят М.Д.Д., в присъствието на Христо Манев Манев и жалбоподателя, съставил констативен протокол серия ИОО №121596, в който е описал, че при извършената проверка е констатирал, че Д.Д.Р. е съхранявал 3.0/три/ пространствени куб.м. дърва за огрев, маркирани с общинска марка и придружени с превозен билет за 1.0/един/ простр.куб.м. от тях, доказващ законният им произход. 

       По-късно на същия ден М.Д.Д., отново в присъствието на свидетеля Хр.М.М. и жалбоподателя, съставил АУАН със сериен №064269, в който описал извършено нарушение на чл.213,ал.1,т.2 от Закона за горите, а именно-съхраняване на гореописаните дърва за огрев, като част от тях, а именно- 2 простр.куб.м. били  без документи за произход-превозен билет. Препис от акта бил връчен на Д.Д.Р. срещу подпис. С него е дадено начало на административно-наказателно производство. При съставяне на акта и в сроковете по чл.44,ал.1 от ЗАНН няма постъпило възражение. 

Въз основа на съставения АУАН е издадено и обжалваното НП.

В хода на настоящото въззивно производство беше разпитан актосъставителят Д., който с показанията си потвърди описаната в АУАН и наказателното постановление фактическа обстановка, относно констатираното нарушение, като обясни, че дървата били метровки и били маркирани.   

Събраните по въззивното производство доказателства установяват следните факти:

       АУАН и НП са изготвени от компетентните длъжностни лица при спазване на законните срокове.

       Съгласно вменената за нарушена от въззивника разпоредба на чл.213,ал.1,т.2 от ЗГ: „Забраняват се покупко-продажбата и други разпоредителни сделки, товаренето, транспортирането, разтоварването, придобиването, съхраняването и преработването на дървесина, непридружена с превозен билет.“ От тълкуването на същата норма става ясно, че на нарушителя е повдигнато административно обвинение за това, че е съхранявал 2.0 простр. куб.м. дърва от цер, непридружени с превозен билет. 

        Съдът намира, че АНО превратно  е тълкувал установените факти и обстоятелства. След като цялото количество на получения от жалбоподателя дървен материал е било маркирано от длъжностно лице и на въззивника е издаден превозен билет за 1.0 простр. куб.м. за последния не съществува задължение нито да съхранява въпросния билет, нито да измерва получената дървесина. Напълно възможно е получавайки я същият да е останал с впечатлението, че е придобил само 1.0 простр. куб.м. изцяло маркиран дървен материал, при това всичкия е само от дървесния вид цер.  Това съмнение в случая следва да се тълкува в полза на жалбоподателя, с оглед на презумпцията за невиновност. Като не е съобразил това АНО е издал НП, без в достатъчна степен да  установи всички факти, а именно- при неизяснена фактическа обстановка и по този начин същия не е изпълнил задълженията си по чл.52,ал.4 от ЗАНН, като е следвало преди да се произнесе по преписката, респективно преди да издаде НП, да провери АУАН с оглед неговата законосъобразност и правилност, а при необходимост и да извърши допълнително разследване на спорните обстоятелства.  

Въз основа на извършената служебна проверка съдът констатира, че при съставянето на АУАН и при издаването на НП са допуснати съществени нарушения, довели до нарушение на императивни разпоредби от ЗАНН и ограничили правото на защита на наказаното лице.

Наказателното постановление е издадено въз основа на акт, който не отговаря на изискванията на чл.42 от ЗАНН. В графа „вид и количество на задържаните материали и вещи, предмет или средство за извършване на нарушението“ е описано 2 куб.м. пр.дърва за огрев, като не е конкретизирана точната бройка на съхраняваните дървета, както и тяхната дължина и ширина. По същия начин това количество дървесина е описано и в обжалваното НП. Единственото допълнение към описанието в съдебно заседание, което свидетеля и съставител на акта М.Д.Д. направи е, че намерените дървета са били „метровки“.От тези оскъдни сведения не става ясно какъв е точния брой на последните, нито колко линейни метра са общо те, за да бъде установено дали измерената дървесина по количество е установена точно, съгласно приложение №8 на Наредба №1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии, издадена от министъра на земеделието и храните и министъра на вътрешните работи. От изложеното дотук следва да се направи изводът, че в случая- в акта и в НП не е конкретизирано и описано подробно вмененото на Д.Д.Р. нарушение. Разпоредбите на чл.42 и чл.57,ал.1 от ЗАНН са императивни и тяхното неспазване всякога следва да се тълкува като нарушено право на защита на наказаното лице и то от своя страна представлява съществено нарушение на процесуалните правила, водещо до единствения възможен извод- отмяна на обжалваното НП. Липсата на уточнение за това какво конкретно нарушение е било извършено води до незаконосъобразност на обжалваното НП. Деянието, което   е било осъществено не може да се подразбира, предполага или извлича по тълкувателен път от някакви обстоятелства, защото се касае за санкционна отговорност. Същото е задължителен реквизит за АУАН/чл.42,т.4 от ЗАНН/ и НП /чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН/. Нормите, които го уреждат, са императивни по своя характер, поради което не подлежи на преценка от наказващия орган необходимостта от включването му в съдържанието на тези актове. Липсата на яснота относно деянието винаги представлява съществено нарушение на процесуалните норми.  

Допуснатите съществени процесуални нарушения изцяло  опорочават процедурата по реализиране на административно- наказателната отговорност и като такива са абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление.

С оглед на изложените фактически констатации и на основание чл.63,ал.1,пр.III от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление №507/ 05.11.2018г., издадено от Директора на Регионалната дирекция по горите-Стара Загора, с което на Д.Д.Р., с ЕГН ********** и адрес: ***, е наложено административно наказание- глоба в размер на 100/сто/ лева.       

                 

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14- дневен срок от съобщаване на страните, че същото е изготвено, пред Административен съд гр.Стара Загора.

 

Районен съдия :