Решение по дело №2185/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1357
Дата: 26 октомври 2021 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20217050702185
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№..........

 

гр. Варна,        10.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

Варненският административен съд, ІІІ касационен състав, в публично заседание на двадесет и първи октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА РАЧЕВА

ДАНИЕЛА НЕДЕВА

 

при секретаря Галина Георгиева и в присъствието на прокурора от ВОП Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Ганчева к. адм. дело № 2185 по описа на Административен съд – Варна за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от „Лидер АМТ“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. ****, ул. „***“ № *, ет.*, ап.*, представлявано от управителя М.Д., чрез адв. П., против Решение № 498/20.08.2021 г. на Районен съд – Варна /ВРС/, постановено по НАХД № 20213110202261/2021 г. по описа на същия съд, с което е изменено Наказателно постановление № 03-013405/2.12.2020 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Варна, с което за нарушение на  чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2/2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда /КТ/ на „Лидер АМТ“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, която е намалена по размер на 1500 лв.

В касационната жалба се поддържа, че оспореното решение е незаконосъобразно. Поддържа, че са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, тъй като ВРС не е взел предвид показанията на разпитания по делото свидетел А.. Счита, че не е доказано по безспорен начин, че А. е изпълнявал трудова функция на длъжност „общ работник“ с договорено работно време и заплата, липсват трудови взаимоотношения между лицето и „Лидер АМТ“ ЕООД. По изложените доводи моли да се отмени решението на ВРС и да се отмени издаденото НП. За с.з. касаторът редовно призован, не изпраща представител.

Ответникът –  Дирекция „Инспекция по труда“ редовно призована, не изпраща представител. В депозирано писмено становище поддържа, че жалбата е неоснователна. ВРС е постановил съдебен акт при изяснена фактическа обстановка, след анализ на всички събрани доказателства. Моли да се отхвърли жалбата и да се присъдят сторените по делото разноски.

Окръжна прокуратура – Варна, чрез своя представител, изразява становище за основателност на касационната жалба. Поддържа, че съдебния акт е постановен при неправилно приложение на материалния закон.

Административен съд – Варна, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал. 2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

С обжалваното пред районния съд наказателно постановление административнонаказателната отговорност на "Лидер АМТ" ЕООД е ангажирана за това, че на 29.10.2020 г., в качеството му на работодател, не е документирал провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве при работа на Р. М. А., преди да престира труд в полза на дружеството, изпълнявайки трудови функции на длъжност „общ работник“, в строителен обект – жилищна сграда, находяща се в гр. ****, ул. „*****“ № **, при постъпването му на работа в обекта. Деянието е квалифицирано като нарушение на  чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 г., за което срещу дружеството е съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, въз основа на който впоследствие е издадено оспореното пред ВРС наказателно постановление, с което на "Лидер АМТ" ЕООД е, на основание чл. 413, ал. 2 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева.

Въззивният съд е приел, че АУАН и наказателното постановление са издадени от компетентни органи и в сроковете по чл. 34 от ЗАНН.  Акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление съдържат реквизитите по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Преценил е, че фактическата обстановка е изяснена, установено е конкретно положило труд лице, както и липсата на вписване на проведен начален инструктаж по безопасност и здраве при работа в книгата за начален инструктаж.  Преценено е, че е налице подробно описание самото нарушение, както и обстоятелствата на извършването им.  По отношение размера на наложената имуществена санкция, съдът е преценил, че лисват отегчаващи отговорността обстоятелства, нарушението е извършено за първи път, поради което е намалил размера на санкцията до 1 500 лв. В решението е налице и подробно обсъждане на доводите на наказаното лице, които въззивния съд е приел за неоснователни. 

Така постановеното решение е неправилно, поради неправилно приложение на материалния закон.

Съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 г. работодателят осигурява провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ независимо от срока на договора и продължителността на работното време. Видовете инструктажи по безопасност и здраве при работа, целта и времето на тяхното провеждане са регламентирани в чл. 10 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 година. Според чл. 11, ал. 2 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 г. инструктажите по чл. 10, ал. 3 се провеждат от длъжностни лица с подходящо образование по ред и при условия, определени от работодателя, като се отчитат характерът на изпълняваната работа, конкретните условия на работното място и съществуващият професионален риск. Съгласно  чл. 11, ал. 5 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 г. инструктажите, проведени по реда на наредбата, се документират в Книги за инструктажи съгласно приложение № 1. Чл. 12 от същата Наредба предвижда, че начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа,  с оглед запознаването им със: основните правила и изисквания по безопасност и здраве при работа в предприятието; вида и характера на извършваната работа;  специфичните опасности и рисковете за здравето и живота на работещите; изискванията към тяхното поведение. Нормата на чл. 12 ал.3 предвижда, че длъжностното лице, провело началния инструктаж на лицата, които постъпват на работа, издава служебна бележка съгласно приложение № 2, която се съхранява в личното досие на работещия.

Анализът на визираната регламентация сочи, че задължението на работодателя е да осигури провеждането на инструктаж чрез определяне на длъжностно лице, което да извърши и документира инструктажа, т. е. документирането на инструктажа е вменено в задължение не на работодателя, а на длъжностното лице, което го е извършило.

В конкретния случай, видно от описанието на нарушението, отговорността на  дружеството е ангажирана за това, че като работодател не е документирал провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве в книгата за инструктаж на лицето  А..

При действащата правна уредба, след като работодателят няма задължение да документира провеждането на инструктажи, на същия не може да бъде вменено в отговорност неизпълнението на това задължение, т. е. същият не може да бъде субект на посоченото нарушение и да му бъде налагана санкция за него.  В тази насока, следва да се посочи, че по време на самата проверка е изготвена и идентификационна карта, в която е посочено и длъжностното лице по безопасност и здраве при работа, а именно Т..

Оспореното наказателно постановление е издадено в нарушение на материалния закон, поради което като е достигнал до обратния извод, ВРС е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени издаденото наказателно постановление.

Водим от горното, Варненският административен съд, трети касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 498/20.08.2021 г. на Районен съд – Варна /ВРС/, постановено по НАХД № 20213110202261/2021 г. по описа на същия съд, с което е изменено Наказателно постановление № 03-013405/2.12.2020 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Варна, с което за нарушение на  чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2/2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда /КТ/,  „Лидер АМТ“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, като се намали по размер на 1500 лв.  и вместо него постановява

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 03-013405/2.12.2020 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Варна, с което за нарушение на  чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2/2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда КТ/,  „Лидер АМТ“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

Председател:

 

 

 

Членове: 1.

 

 

 

                   2.