Решение по дело №950/2013 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 627
Дата: 14 октомври 2013 г. (в сила от 26 октомври 2013 г.)
Съдия: Мария Димитрова Личева-Гургова
Дело: 20135320100950
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2013 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                           Година 14.10.2013                              Град  К.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловски Районен съд                                                         втори граждански състав

На четиринадесети октомври                                две хиляди и тринадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЛИЧЕВА-ГУРГОВА

 

Секретар: А.П.

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 950 по описа за 2013 година

и за да се произнесе, взе предвид:                  

           Производството е по реда на  чл. 4 ал.1 от ЗЗДН, образувано по молба на Дирекция социално подпомагане при Община К. на основание чл.8 т.4 от закона за защита от домашното насилие. Сочи се, че на 03.07.2013г. е постъпил сигнал от Ц.А.А. ЕГН **********, майка на децата А. А.А. ЕГН **********, З.А.А. ЕГН **********, С.А.А. ЕГН **********, всички с адрес:***, според който бащата на децата А.С.А. осъществил физически тормоз над децата и самата нея, като на 02.07.2013г. нарушителят хванал детето А. и започнал да го души, вследствие на което по врата на детето се получили белези. Нахвърлил се върху майката на децата, започнал да я удря с юмруци, блъскал я по главата, извадил нож и започнал да заплашва с него жената и децата. Социални работници провели срещи - разговори с пострадалите съобразно правомощията си по Закона за закрила на детето, като се изразява становище, че към настоящия момент съществува риск за здравето и живота на децата, които били жертва на домашно насилие.

           В искането на Директора на ДСП - гр.К. се твърди, че е налице пряка, непосредствена и последваща опасност за живота и здравето на децата и майка им, предвид упражненото над тях насилие, поради което от съда се иска да издаде заповед за незабавна защита, като определи съответни мерки по чл.5 от ЗЗДН.

           Ответникът лично в съдебно заседание заявява, че записаното в молбата не отговаря на истината. Твърди, че той не може да си бие децата. Съпругата му не разбрала, че децата се сбили с други деца в махалата, а тя помислила, че той ги е набил.

                       Съдът, след като взе предвид становищата на страните, събраните по делото доказателства по вътрешно убеждение и съобрази приложимия закон, прие за установено от фактическа страна, следното:

                        По делото са представени като доказателства Декларация по чл.9 ал.3 от ЗЗДН от молителя, че ответника по молбата  и неин съпруг А.С.А. системно  подлага нея и децата им на физически и психически тормоз. Твърди, че последен акт на такъв  е осъществен на 02.07.2013 г.

                       С решението си по делото съдът следва да извърши преценка дали ответника е проявил домашно насилие по смисъла на чл. 2 от ЗЗДН така, както е описано в молбата  и ако е налице такава проява да наложи подходящи мерки за защита.

                       От представената молба на Директора на ДСП - гр.К. и декларация по чл.9 ал.3 от ЗЗДН подписана от молителката, се установява, че на 02.07.2013 г. ответника е нанесъл психически  и физически тормоз на нея и трите им деца А. А.А., З.А.А., С.А.А.. Представени са медицински документи от прегледа трите деца обект на насилие от техния баща и ответник А.С.А..

                        Представен е социален доклад, от който се установява, че бащата на трите деца и ответник по делото системно употребява алкохол, не се интересува от децата, упражнявал психически и физически тормоз над тях и съпругата си. Трите деца споделили какво се случва в семейството им, а А. как бил душен от баща си.

            Въз основа на така установената и възприета фактическа обстановка, съдът, изграждайки вътрешното си убеждение, прави следните изводи от правна страна:

             Съгласно дефиницията дадена в чл.2 от ЗЗДН, домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. Законодателят не е посочил изрично как трябва да се тълкуват понятията физическо, психическо или сексуално насилие, затова съдът при преценката си дали е налице такова деяние трябва да вземе предвид физическите и психични особености и следите останали в съзнанието  на пострадалото лице.

             По делото молителя Директора на ДСП - гр.К. твърди, а същото не беше оспорено и от ответника, че Ц.А.А. е съпруга на ответника, а А. А.А., З.А.А. и С.А.А. са негови деца.

             Представени са писмени доказателства – медицински документи и  декларация по чл.9 от ЗЗДН.

             Ответника не представи доказателства във връзка с оспорването на фактите в молбата.

             С оглед представените доказателства, съдът приема че на 02.07.2013 г. А.С.А. е упражнил физическо и психическо насилие върху съпругата си Ц.А.А. и техните деца А. А.А., З.А.А. и С.А.А..

             При постановяване на мерките за защита срещу домашно насилие съдът не е длъжен да се съобразява с посочените от молителя такива в молбата и декларацията, а следва съобразно изложените обстоятелства да прецени кои от тях  в  най – добра степен биха защитили пострадалия от домашно насилие.

             Като подходящи мерки за защита на пострадалата от насилието следва да се приложат мерките по т.1, т.2, т.3 и т.4 от чл. 5 ал.1 от ЗЗДН, а именно: да се задължи извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие по смисъла на чл. 2 от ЗЗДН – всякакъв акт на физическо и/или психическо насилие, принудително ограничаване на личната свобода и на личния живот, както и опит за такова насилие спрямо молителката и малолетните деца; да се отстрани извършителя на домашно насилие от съвместно обитаваното жилище за срок от осемнадесет месеца; да се забрани на извършителя да приближава молителката и пострадалите от насилието малолетни деца от жилището им в с. Р., обл. П.ска, ул.”И.В.” №20, училището на децата в с. Р. – ОУ „Хр. Г. Д.”, както и местата за социални контакти на майката и децата, за срок от осемнадесет месеца;  временно определя местоживеенето на децата при пострадалия родител за срок от осемнадесет месеца.

            Разпоредбата на чл.5 ал.4 от ЗЗДН, която е императивна предвижда кумулативно налагане на глоба в размер на 200 – 1000 лева. Съдът намира, че на ответника следва да бъде наложена глоба в размер на 400 лева.

                        Предвид изхода на делото и на основание чл.11 ал.2  от ЗЗДН ответникът следва да заплати държавна такса в размер на 50 лева.

                        На основание чл.5 ал.2 ЗЗДН следва да бъде издадена заповед за защита от домашно насилие, която на основание чл. 20 от Закона подлежи на незабавно изпълнение. В заповедта следва да се впише предупреждението по чл.21 ал.2 от ЗЗДН.

                          Водим от горното  и на основание чл. 15, във вр. с чл.5, във вр. с чл.16 ал.1 от ЗЗСДН, съдът

  

Р Е Ш И:

ВЗЕМА на основание чл. 5 ал.1 т.1 и т.3 от ЗЗДН по отношение Ц.А.А. ЕГН **********, А. А.А. ЕГН **********, З.А.А. ЕГН **********, С.А.А. ЕГН **********, всички с адрес:***, следните мерки за защита:

              ЗАДЪЛЖАВА А.С.А. ЕГН **********,***, да се въздържа от извършването на домашно насилие по смисъла на чл. 2 от ЗЗДН – всякакъв акт на физическо и/или психическо насилие по отношение на Ц.А.А. ЕГН **********, А. А.А. ЕГН **********, З.А.А. ЕГН **********, С.А.А. ЕГН **********, всички с адрес:***, за срок от осемнадесет месеца.

              ОТСТРАНЯВА А.С.А. ЕГН **********,*** от съвместно обитаваното  с молителката  Ц.А.А. ЕГН ********** и малолетните А. А.А. ЕГН **********, З.А.А. ЕГН **********, С.А.А. ЕГН ********** жилище, находящо се в  с.Р., обл.П.ска, ул.”И.В.”№ 20, за срок от осемнадесет месеца.

              ЗАБРАНЯВА на А.С.А. ЕГН **********,***, да приближава молителката Ц.А.А. ЕГН ********** и малолетните А. А.А. ЕГН **********, З.А.А. ЕГН **********, С.А.А. ЕГН **********, жилището в което понастоящем живеят в с.Р., обл.П.ска, ул.”И.В.”№ 20, училището на децата в с. Р. – ОУ „Хр. Г. Д.”, както и местата за социални контакти на майката и децата, за срок от осемнадесет месеца.

              ОПРЕДЕЛЯ временно местоживеене на малолетните деца А. А.А. ЕГН **********, З.А.А. ЕГН **********, С.А.А. ЕГН ********** при молителката Ц.А.А. ЕГН **********, на адреса на който живее същата - с.Р., обл.П.ска, ул.”И.В.”№ 20.

                          ДА СЕ ИЗДАДЕ  заповед за защита, в която да се впише предупреждението по чл. 21 ал.2 от ЗЗДН.

                         ДА СЕ ВРЪЧИ  решението и заповедта на страните и на РУП – К..

                         ОСЪЖДА А.С.А. ЕГН **********,***, да заплати глоба в размер на 400(четиристотин) лева по сметка на КРС, в полза на бюджета на съдебната власт.

                         ОСЪЖДА А.С.А. ЕГН **********,***, да заплати по сметка на КРС в полза на бюджета на съдебната власт държавна такса в размер на 50(петдесет) лева.

                         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд - П. в едноседмичен срок от връчване на съобщението до страните.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: