Решение по дело №1794/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1689
Дата: 18 септември 2019 г. (в сила от 19 октомври 2019 г.)
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20197050701794
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

  

№ _________

 

 

гр. Варна _____________2019г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Варненският административен съд,  двадесет и втори състав, в публичното заседание на десети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                              

                                                                                                        Административен съдия: ЯНКА ГАНЧЕВА

 

при секретаря Анна Димитрова, като разгледа докладваното от съдията Ганчева адм. дело № 1794 на Административен съд - Варна по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид:

 

                Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, вр. чл.172, ал.5 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

Образувано е по жалба депозирана от Г.И.Г. ***, против Заповед № 19-0460-000107/7.06.2019г. на Началника на V РУ към ОДМВР – Варна, упълномощен със Заповед № 365з-2747/20.07.2017г. на Директора на ОДМВР – Варна, с която за това, че на 6.06.2019 г. в КК „Св. Св. Константин и Елена“ на КПП – Летовище, посока изход  управлява товарен автомобил „Ивеко“ с рег. № *******, собственост на „Тимбилд“ ЕООД, с управител Г.Г., след като водача не притежава СУМПС  и на осн. чл.22 от ЗАНН и чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП му е наложена принудителна административна мярка – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 8 месеца, като са  отнети и  СРМПС № ********* и 2 бр. регистрационни табели с № ******.

Жалбоподателите твърдят, че оспореният акт е незаконосъобразен. Неправилно административния орган е квалифицирал установените факти. С нормата на чл. 171 т.2а б. „а“ от ЗДвП е предвидено прекратяване на регистрация на ППС на собственик, който управлява без да е правоспособен водач, какъвто настоящия случай не е. Не са налице материалноправните предпоставки за налагане на ПАМ – собственикът да управлява МПС без да е правоспособен водач, да е лишен от това право или др. В случая ПАМ е приложена за управление на МПС от трето лице, различно от собственика, непритежаващо СУМПС. В АУАН е посочено, че МПС е управлявано от Т., този факт се потвърждава и от представеното по делото свидетелство за регистрация. Адресат на заповедта не е собственикът на автомобила. При извършване на нарушението МПС не е предоставяно на Т., по изложените доводи моли да се отмени ПАМ.  В с. з. процесуалния представител на жалбоподателя поддържа жалбата, сочи, че в оспорения акт не е посочен закона въз основа на който се налага мярката, не е посочена ясно и правната норма която е нарушена. Собственика на МПС не е знаел и не е разрешавал на Т. да управлява ППС, Г. не е надлежен адресат на акта, тъй като същия не е собственик на ППС, в случая адресат на акта следва да е търговското дружество, чиято собственост е превозното средство. По изложените доводи моли да се отмени оспорения акт.

 

Ответната страна, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата. По същество излага доводи, че акта е правилен и законосъобразен. От текста на заповедта се установява, че административния орган е установил чия собственост е МПС, ако са налице последващи корекции в собствеността, то те не са отразени в базата данни на КАТ.  В заповедта ясно е посочено на кого се издава. Факта, че собственикът не е знаел, че автомобила се ползва от неправоспособно лице е ирелевантно. По изложените доводи моли да се отхвърли жалбата и да се присъди юрисконсултско възнаграждение.

След преценка на събраните доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна, следното:

На 6.06.2019 г. около 16 часа в КК „Св. Св. Константин и Елена“ на КПП – Летовище, посока изход, П. Т.  управлявал товарен автомобил „Ивеко“ с рег. № ******, собственост на „Тимбилд“ ЕООД, с управител Г.Г.. Т. бил спрян за проверка, при която било установено, че същият не притежава СУМПС. За констатираното нарушение е съставен АУАН № 125410, с който е прието, че лицето е осъществило нарушение на чл. 150 от ЗДвП.

На 7.06.2019 г. Началникът на V РПУ при ОД на МВР - Варна наложил на Г. принудителна административна мярка по чл.171, т.2а  б.“а“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 8 месеца. Въз основа на ПАМ са отнети двете регистрационни табели и СРМПС.

От представената разпечатка от системата на КАТ е видно, че МПС с ДК№ ***** е собственост на „Тимбилд“ ЕООД, същото се установява и от приложеното по делото свидетелство за регистрация част първа.

По делото е разпитан свид. Т.. Видно от показанията на същия на 6.06.2019 г. бил на работа на обект – вила „Чайка“, като полагал труд като общ работник. Тодоров нямал шофьорска книжка, на обекта имало паркиран служебен бус, който свидетеля взел за да се придвижи с него, в последствие бил спрян за проверка.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена от надлежни страни, в срока по чл.149, ал.1 от АПК и е ДОПУСТИМА. 

Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

Съгласно чл.172, ал.1 от ЗДвП принудителните административни мерки по чл.171, т.2а се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или оправомощени от тях длъжностни лица. Със Заповед № 365з-2747/20.07.2017 г. Директора на ОДМВР – Варна е оправомощил лица да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171 т.2а от ЗДвП, сред които са и началниците на РУ при ОД на МВР Варна. Предвид изложеното, съдът приема, че оспорената заповед за прилагане на ПАМ е издадена от компетентен орган.

Наложената принудителна административна мярка е незаконосъобразна, тъй като Заповед № 17-0819-003217/17.10.2017 г. е издадена при допуснати съществени процесуални нарушения и не е съобразена с целта на закона.

Разпоредбата на чл.171 от ЗДвП предвижда, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения, да се прилагат предвидените в закона принудителни административни мерки, една от които по т.2а – прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на  чл. 171 т.1 или 4 или по реда на чл. 69а от НПК, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

В конкретния случай, ПАМ е наложена, заради това,  че на 6.06.2019 г. около 16 часа в КК „Св. Св. Константин и Елена“ на КПП – Летовище, посока изход, П. Т.  управлявал товарен автомобил „Ивеко“ с рег. № *******, собственост на „Тимбилд“ ЕООД, с управител Г.Г.

Принудителните административни мерки са действия на администрацията, чрез които се упражнява държавна принуда за обезпечаване осъществяването на различни правоотношения в сферата на изпълнително-разпоредителната дейност. Най-общо същите са насочени към предотвратяване и преустановяване на административни закононарушения, както и към отстраняване на вредните последици от тях. Процесната ПАМ може да се причисли към категорията на преустановителните административни мерки, целта на които е пресичане на закононарушения - в случая прекратяване регистрацията на ППС, чрез отнемане на 2 бр. регистрационни табели и отнемане на свидетелството за регистрация на МПС.

С фактическото прилагане на тази мярка собственикът на автомобила се лишава от възможността да се ползва от превозното средство, съобразно неговото предназначение. С тази мярка по същество се разпорежда забрана за движение на пътното превозно средство по пътищата, като ограничението от същата рефлектира пряко и непосредствено в правната сфера на собственика на автомобила, поради което и именно собственикът е адресат на акта, с който се налага ПАМ. Самата разпоредба на чл.171, т.2а от ЗДвП указва, че този вид ПАМ се налага на собственик.

В случая още при проверката е установено, че автомобилът, управляван от Т. не е негова собственост, а е собственост на дружеството  „Тимбилд“ ЕООД. При това положение неправилно ПАМ е приложена спрямо Г. и само на това основание се явява незаконосъобразна. Обстоятелството, че Г. е управител на дружеството е ирелевантно, т.к. дружеството е самостоятелно юридическо лице. Съгласно нормата на чл. 171 от ЗДвП Г. очевидно не може да бъде субект на процесната ПАМ.

Така, прилагайки ПАМ – прекратяване на регистрацията на ППС, собственост на трето лице – в случая дружеството, е извършена недопустима намеса в правната сфера на собственика на автомобила и на това основание мярката се явява несъразмерна и в противоречие на целта на закона.

Съдът не споделя доводите на ответника, че ПАМ е приложена именно към собственика на МПС, ясно в оспорения акт е посочено, че издава против Г.Г., в диспозитива на ПАМ също е посочено, че ПАМ се налага на Г., а не на дружеството собственик на МПС.

По така изложените съображения, оспорената заповед се явява незаконосъобразна и следва да се отмени.

Водим от гореизложеното и на основание чл.172, ал.2 от АПК, административният съд

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ОТМЕНЯ по жалба на Г.И.Г. *** Заповед № 19-0460-000107/7.06.2019г. на Началника на V РУ към ОДМВР – Варна, упълномощен със Заповед № 365з-2747/20.07.2017г. на Директора на ОДМВР – Варна, с която за това, че на 6.06.2019 г. в КК „Св. Св. Константин и Елена“ на КПП – Летовище, посока изход  управлява товарен автомобил „Ивеко“ с рег. № ******, собственост на „Тимбилд“ ЕООД, с управител Г.Г., след като водача не притежава СУМПС  и на осн. чл.22 от ЗАНН и чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП му е наложена принудителна административна мярка – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 8 месеца, като са  отнети и  СРМПС № ********* и 2 бр. регистрационни табели с № *******

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на РБ в 14-дневен срок от получаване на съобщението. 

 

 

                                                                              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: