Разпореждане по дело №37/2022 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 март 2022 г.
Съдия: Маргарита Русева Славова
Дело: 20227210700037
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 март 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

 

    РАЗПОРЕЖДАНЕ   150

                                      гр.Силистра, 14.03.2022 година


          Административният съд гр.Силистра,в закрито заседание на четиринадесети март през две хиляди двадесет и втора година,в състав:съдия Маргарита Славова,при секретаря Виолина Рамова, като разгледа докладваното от съдия Славова адм.дело №37 по описа на съда за 2022 година установи,че нередовностите на сезирането са отстранени; правото на жалба е упражнено в преклузивния срок от чл.149 ал. 1 АПК, във връзка с чл.186 ал.4 ЗДДС; внесена е дължимата държавна такса, а оспорването не страда от съдържателни пороци по смисъла на чл.150 АПК,макар и с неформулиран ясен петитум и изрично посочване в какво се състои твърдяната незаконосъобразност на оспорения акт. Независимо от последното и доколкото атакуваният акт е надлежно индивидуализиран, а ответният орган е изпратил административната преписка, следва да бъдат извършени действията от чл.154 и следващите от АПК.

 

          Производството е образувано по жалба на Н.С.И. ***, подадена срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка №ФК-37/21.02.2022г. на Началника на отдел „Оперативни дейности“ Варна в ГД“Фискален контрол“ при ЦУ на НАП,издадена на основание чл.186 ал.1 т.1 б.“б“ от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС),с която е наложена ПАМ, по вид „запечатване на търговски обект“ и забрана за достъп до него за срок от 14 дни. Мотивирано е допуснато и предварително изпълнение на наложената административната принуда, което не се оспорва самостоятелно.

         С жалбата се твърди, че в обекта, в който е установено нарушение на чл.7 ал.1, във връзка с чл.3 ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.06г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти,изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата,които извършват продажби чрез електронен магазин /Обн.ДВ,бр.106/06г.,посл.изм.ДВ,бр.110/2021г./ и във връзка с чл.118 ал.4 т.1 ЗДДС,предстояло монтиране на касов апарат,защото жалбоподателят вече бил регистрирал ООД“Климатизация и автоконтрол“,с ЕИК:********* и бил подал декларация за регистрация като самоосигуряващо се лице.След справка в публичния Търговски регистър се установява, че ограничено отговорно дружество с такова наименование е вписано по Заявление от 24.02.2022г. със съдружници Н.С.И. и Б.С.Б.,като двамата са и управители на същото, с правомощия да го представляват поотделно. Констатираното нарушение, обаче, от длъжностните лица на НАП, е установено на 17.02.2022г., което налага оспорващият да посочи конкретните си оплаквания срещу обжалваната ЗНПАМ, предвид действието на правилото от чл.142 ал.1 АПК. Практически с жалбата не се оспорват главните съставомерни факти, в какъвто смисъл са и писмените обяснения на жалбоподателя, дадени пред ответния орган (л.8).

           Последният, посредством извършена проверка от инспектори по приходите на 17.02.2022г. в 16:05 часа на търговски обект (арг.§1 т.41 ДР ЗДДС) - автосервиз за ремонт и обслужване на автомобили, находящ се в с.Айдемир,ул.. и представляващ гараж, с площ от 24 кв.м.,разположен в двор между жилищни къщи, установил, че в същия се извършва техническо обслужване, ремонт и поддръжка на автомобили и няма въведено в експлоатация, съответно регистрирано в НАП, фискално устройство за отчитане на оборотите от извършваните продажби от датата на започване на дейността в обекта (от около 6 месеца,според писмените обяснения на жалбоподателя). Квалифицирал горните факти като нарушение на разпоредбата на чл.7 ал.1 от Наредба №Н-18/06г., приемайки,че оспорващият действа като лице по чл.3 ал.1 от с.н., издадена по законовата делегация от чл.118 ал.4 ЗДДС, и е нарушил правилото от нейната ал.1, задължаващо всяко регистрирано или нерегистрирано лице по ЗДДС да отчита извършваните от него продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ. За така установеното нарушение е съставен и представеният с административната преписка АУАН №F644581/02.03.22г. (л.3-л.5), видно от който е, че на 17.02.2022г., при коментираната по-горе проверка в търговския обект, стопанисван от Н.И., като лице по чл.3 ал.1 Наредба №Н-18/06г.,се извършват автотехнически услуги срещу заплащане, без да е монтирано и въведено в експлоатация, регистрирано в НАП, фискално устройство от датата на започване на дейността.

           Приложената в случая ПАМ е законоустановена (арг.чл.186 ал.1 т.1 б.“б“ ЗДДС) и главният факт (арг.чл.170 ал.1 АПК)- ДЗЛ не е въвело в експлоатация, регистрирано в НАП,фискално устройство за отчитане на извършваните продажби,изрично се признава с жалбата. Ето защо, оспорващият следва да уточни в какво се изразява твърдяната от него незаконосъобразност на обжалвания акт, както и какво е искането му.Същият носи доказателствената тежест за установяване на твърдени от него факти и обстоятелства относими към релевирания предмет на съдебния контрол,които свързва с благоприятни за себе си правни последици,съгласно чл.154 ГПК,вр. чл.144 АПК

          Предвид засиленото служебно начало съгласно чл.9 АПК, на основание чл.170 ал.1 АПК,се указва на ответния орган, че следва да установи в процеса спазването на нормативните изисквания за законосъобразността на оспорената ЗНПАМ,вкл. в контекста на базовите принципи от чл.6 и чл.9 ал.4 АПК.

 

          На основание чл.154 АПК,съдът  конституира  страните по делото:

Жалбоподател: Н.С.И., с адрес ***;

Ответник по жалбата: Началник на отдел „Оперативни дейности“ Варна в ГД “Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, с административен адрес: гр.Варна, бул.“8-ми приморски полк“ №128.

        

На основание чл.157 ал.1 АПК, съдът насрочва съдебно заседание по административно дело №37/2022г. по описа на АС гр.Силистра на 13.04.2022г. от 14:30 часа, за която дата да се призоват конституираните страни по делото.

 

           Преписи от настоящото разпореждане да се връчат на страните по реда на чл.138 във връзка с чл.137 АПК, като ответният орган има право на писмен отговор и посочване на доказателства в 14-дневен срок от съобщаването (чл.163 ал.2 АПК).

                             

 

                                                                                             СЪДИЯ: