Определение по дело №661/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 500
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 3 август 2020 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20202100200661
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                              09.07.2020 година                                гр.Бургас

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично заседание на девети юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛИН ИВАНОВ

 

Секретар: Румяна Анчева

Прокурор: Петя Кралева

разгледа докладваното от съдията-докладчик Светлин Иванов ЧНД № 661 по описа на съда за 2020 година, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.437 ал.2 и следващите от НПК, във връзка с чл.70 ал.1 от НК, и е образувано по молба на лишения от свобода С.Я.Ш. ЕГН ********** ***, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието „Лишаване от свобода“ за срок от 3 години, наложено му с Присъда № 249 от 26.10.2017г. по НОХД № 1026/ 2017г. по описа на Окръжен съд–Бургас, потвърдена с Решение № 15 от 21.02.2018г. по ВНОХД № 321/ 2017г. по описа на Апелативен съд-Бургас, в сила от 29.03.2018г.

В съдебно заседание началникът на Затвора – Бургас, чрез упълномощен представител – началник сектор ЗО „Житарово“, изразява становище за основателност на молбата на осъдения. Излага съображения, че корекционната и превъзпитателна работа с осъдения Ш. е довела до постигане в определена степен на заложените при планирането на присъдата резултати, осъденият е с постоянна трудова активност, успешно завършил обучение в 1-ви клас на Средно училище „А. Ж.“-гр.Сливен, спазвал режимните изисквания, не била наказван за дисциплинарни нарушения, имал добро поведение и бил неколкократно награждаван, включително с „Домашен отпуск“. Осъденият имал изградени трудови навици, дисциплина и силна мотивация за безпроблемно изтърпяване на наказанието и за водене на законосъобразен начин на живот, демонстрирал добро поведение в контролирана среда и вземал участие в общопенитенциарните мероприятия, разчитал и на подкрепата на близките си. С тези съображения предлага молбата на осъдения да бъде уважена.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас намира молбата на осъдения за основателна, поради наличието на всички предвидени в чл. 70, ал. 1 т. 1 от НК предпоставки. Счита, че осъденият е имал добро поведение и е дал доказателства за своето поправяне, поради което са и налице предпоставките същият да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на остатъка от наказанието лишаване от свобода, като предлага за установения изпитателен срок спрямо Ш. да не се прилага мярка за пробационен надзор.

Упълномощеният от молителя защитник – адвокат поддържа молбата за условно предсрочно освобождаване като се позовава на обстоятелството, че за целия период на наказанието изтърпяно до момента, осъденият е имал добро поведение, е участвал е активно в общите занимания и индивидуалните мероприятия по плана на присъдата му и към настоящият момент вече се е поправил, поради което оставането му в затвора до окончателния срок на наказанието се явява безпредметно. Моли искането да бъде уважено.

Осъденият С.Ш. участва в производството лично, моли съда да уважи молбата и да го освободи условно предсрочно от изтърпяване на останалата част от наказанието „Лишаване от свобода”.

Съдът изслуша становищата на страните, анализира поотделно и съвкупно събраните по делото доказателства и като съобрази закона, прие за установено от фактическа страна следното:

С Присъда № 249 от 26.10.2017г. по НОХД № 1026/ 2017г. по описа на Окръжен съд–Бургас, потвърдена с Решение № 15 от 21.02.2018г. по ВНОХД № 321/ 2017г. по описа на Апелативен съд-Бургас, в сила от 29.03.2018г., молителят С.Ш. бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл.343 ал. 3 б. „б“ предложение първо вр. ал.1 б. „в“ вр. чл. 342 ал.1 от НК, за което му било наложено ефективно наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 3 години, търпимо при първоначален „общ“ режим.

Изпълнението на наказанието започнало на 14.05.2018г., когато Ш. ***. На 05.06.2018г. осъденият бил преместен от корпуса на затвора в ЗООТ „Строител“, а от 29.11.2019г. е настанен в ЗООТ „Житарово“, където се намира и понастоящем.

От документите, приложени в затворническото досие на Ш., и от изисканата от съда актуална към датата на заседанието справка за съдимост се установява, че молителят е осъждан многократно (7 пъти), включително за извършени тежки умишлени престъпления от общ характер. Понастоящем осъденият е в затвора за пръв път, не се е ползвал от института на условното предсрочно освобождаване, но преди настоящото наказание, е изтърпял ефективно две наказания „Пробация“.

Към 09.07.2020 г. молителят фактически е изтърпял над 1/2 от наложеното му наказание, включително чрез зачитане на  положения в затвора труд в размер на 4 месеца и 1 ден, като в досието му са налице доказателства, че изпълнението на наказанието спрямо него е било прекъсвано с постановления на Окръжна прокуратура-Бургас трикратно, за период от общо 105 дни, по здравословни причини. Остатъкът от наказанието към същата дата възлиза на 9 (девет) месеца и 19 (деветнадесет) дни.

От настаняването му на 14.05.2018г., в Затвора-Бургас, Ш. изтърпява наказанието първоначално при „общ“ режим, а със Заповед № 231 от 30.10.2019г. на началника на затвора, режимът е смекчен на „лек“. Включен е при полагане на доброволен труд на външен обект КАТ-Бургас, отзивите за работата му са положителни.

Спрямо осъдения С.Ш.  към момента са извършени общо три оценки на риска от рецидив и значителни вреди. Според първоначалната му оценка, изготвена на 05.06.2018г. при постъпването му в Затвора-Бургас, величината на риска от рецидив и вреди е фиксирана в средните стойности - 62 точки, с идентифицирани проблемни зони - отношение към правонарушението, образование и обучение, злоупотреба с алкохол и умения за мислене. При втората проведена на 09.10.2019 г. оценка във връзка с препланиране на присъдата, се констатира снижаване на резултата до 40 точки (гранична величина между ниските и средните стойности на риска), което се дължи на отчетено подобрение в зоните отношение към правонарушението, обучение и образование, трудова заетост, управление на финанси и доходи, начин на живот и обкръжение, и умения за мислене. Последната оценка на риска от рецидив и вреди, извършена на 05.06.2020г. по повод молбата на Ш. за условно предсрочно освобождаване, констатира задържане на резултата на нивото на втората оценка – 40 точки. Посочените при първоначалната оценка проблемни зони не отчитат промяна в резултата в сравнение с втората оценка, въпреки изминалите след нея почти 8 месеца. Рискът за обществото е нисък в контролираната среда на затвора, но рискът от вреди за обществото в условията на свобода е определен като среден, предвид факта, че престъплението, за което е осъден последно, е с нарастваща сериозност по отношение на предхождащите го криминални деяния на осъдения Ш..

Обобщени са наблюдения на ангажираните с работата с осъдения инспектори, психолози и други служители. В личностен план С.Ш. е без образование, при изтърпяване на наказанието е завършил успешно първи клас в Средно училище „А.Ж.“-гр.Сливен през учебната 2018-2019г., без професия, но с изградени трудови навици като дървосекач. Мисловният му процес е правилен по структура и съдържание, с добри паметови функции, адекватно ориентиран  за време, място и собствена личност, притежава прагматична интелигентност, бързо и лесно се ориентира в непозната среда, не е конфликтен и се стреми към позитивни взаимоотношения. В емоционален план е социално-желателен, но емоцията на групата, в която се намира, може да повлияе на поведението му. Изразява силно притеснение за здравословното си състояние и необходимостта от лечение.

От гледна точка на личностните му характеристики и съдебното му минало е изведено заключение, че Ш. се адаптира добре към условията в местата за лишаване от свобода, заема средни нива в затворническата йерархия, няма допуснати дисциплинарни нарушения. Изпитва респект към авторитети, спазва режимните изисквания, участва с желание в изпълнение на мероприятията, заложени в плана на присъдата му, както и в организирани в общежитието общопенитенциарни мероприятия, избягва влиянието на криминалното обкръжение и демонстриран дисциплина и мотивация за полагане на труд.

Наред с това, дефицитите на осъдения в идентифицираните проблемни зони и понастоящем не са преодолени в задоволителна степен. Осъденият съзнава само в известна степен участието и ролята си в извършеното престъпление, все още не разбира факторите, допринесли за извършване на правонарушението, не са неутрализирани криминалните нагласи, базирани на извършените от Ш. престъпни деяния, предшестващи настоящото престъпление. Осъденият все още счита присъдата за завишена, макар да декларира мотивация за водене  на обществено приемлив начин на живот. От гледна точка на уменията му за мислене при последната оценка е установено, че въпреки подобрението в способността му  за разпознаване на проблемите, Ш.  е склонен към импулсивни действия, без ясна идея за резултатите от тях. Решенията му са ситуационно ориентиране и не добре обмислени, способен е да набелязва само краткосрочни цели.

До момента не е категорично установено, дали осъденият  е зависим от алкохол. Липсват данни при изтърпяване на наказанието да е употребявал алкохол, активно посещава организирани от асоциацията на анонимните алкохолици сесии, но част от престъпленията в миналото е осъществил именно след употреба на алкохол.

До настоящия момент е награждаван 4 пъти  съответно със „Свиждане с близките извън затворническото общежитие за срок от 8 часа“, „Месечен домашен отпуск за срок от 2 денонощия“, и два пъти с „Домашен отпуск за срок от 3 денонощия“. Не е допускал нарушения при разрешените му отпуски, не е наказван за дисциплинарни нарушения.

Установените по делото фактически данни формират извод за наличие само на първата от кумулативно предвидените в чл.70 ал.1 от НК предпоставки за допускане на условно предсрочно освобождаване на осъдения С.Ш. – изтърпяването на повече от 1/2 от срока на наложеното му наказание (чл.70 ал.1 т.1 от НК). Не се установява по несъмнен начин втората задължителна предпоставка - доказано добро поведение на осъдения в степен, позволяваща обосновано заключение за постигнато поправяне.

Ангажирането на извод по чл.70 ал.1 от НК, че осъденият е дал доказателства за своето поправяне, налага изследване на цялостното поведение на лицето по време на изтърпяване на наказанието до момента. Доказателствата за поправяне, и източниците, от които тези доказателства могат да се извлекат, са изрично посочени в чл. 439а ал.1 и ал.2 от НПК.

Данните за съдимостта на молителя свидетелстват за степен на криминализация на личността му, която не може да се определи като ниска. Налице са множество осъждания за извършени от молителя умишлени престъпления от общ характер, включително такива срещу собствеността и транспорта, и макар настоящото престъпление да е непредпазливо, криминалните нагласи, видно от последната оценка на риска, все още не са категорично и окончателно преодолени. В становището на Началника на Затвора-Бургас се констатира очевидно противоречие по въпроса, дали и до каква степен в настоящия момент целите на наказанието са постигнати спрямо молителя Ш.. В абзац втори на стр. 4 от становището е посочено, че от работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата съгласно чл. 156 от ЗИНЗС и анализа на разделите в оценката на риска се установява, че поставените цели и задачи са постигнати в определена степен. В предпоследният абзац на същата страна вече се твърди, че целите и задачите на първоначалния индивидуален план за изпълнение на присъдата са изпълнени в планираната степен. В тази връзка съдът констатира, че първоначалният план на присъдата е изготвен на 05.07.2018. г., след което са налице още две препланирания на присъдата – от 09.10.2019г. и от 05.06.2020г., които дати съответстват на последните две оценки на риска от рецидив и вреди. В препланиранията на присъдата липсват констатации, че поставените цели са постигнати напълно, а във второто от тях е посочено, че с поведението си осъденият демонстрира, че се поправя. Времевите хоризонти за изпълнение на поставените в последното препланиране на присъдата цели и задачи е за срока на остатъка от наказанието „Лишаване от свобода“, което напълно съответства на еднаквите стойности на риска, установени при втората и третата оценка – 40 точки.

Без да се оспорва заявената от осъдения мотивация за безпроблемно изтърпяване на наказанието и съблюдаването на режимните изисквания, подкрепени от трудовата му активност, участието в мероприятията по изпълнение на плана на присъдата му и в общопенитенциарните мероприятия, тези обстоятелства, поотделно и заедно, съвсем не са достатъчни за извод, че молителят действително е осъзнал и поел в пълна степен отговорността за извършеното престъпление, че е преосмислил из основи базисните си ценности и е предприел съзнателни и целенасочени усилия да ги коригира в социалноприемлива и съобразена със закона насока, както и че е развил уменията си за мислене до ниво, в което ще е в състояние ясно да разпознава проблемите, да ги преодолява чрез позитивни, гъвкави и адекватни решения, да целеполага дългосрочно по начин, съобразен със закона и съвместим с морала.

 Величината на риска от рецидив и сериозни вреди остава в средните стойности, като атестационните резултати при последните две оценки не разкриват динамика, нито значимо и категорично подобрение. Наличната по делото доказателствена съвкупност мотивира съда да счита, че постигнатите в работата с молителя резултати все още са недостатъчни по обем и дълбочина да оправдаят извод за неговото поправяне. Впрочем, такова твърдение липсва и в докладите, изготвени от служителите, пряко ангажирани с изпълнение плана на присъдата на Ш.. Въз основа на доказателствата може да се приеме само, че при осъдения е в ход процес на положителна промяна, предвид намаляването на показателите в проблемните зони, съчетани с добросъвестно поведение, трудова активност и съдействие при индивидуалната и груповата корекционна работа. Поправянето обаче не е постигнато в необходимите съгласно чл.70 ал.1 предл. първо от НК степен, дълбочина и устойчивост, което изисква постигнатите до момента положителни резултати да продължат да бъдат направлявани и затвърждавани в контролираната среда на пенитенциарното заведение, съобразно индивидуалния план за изпълнение на наказанието.

Предвид горното, съдът счете молбата на осъдения С.Ш. за условното му предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието „Лишаване от свобода“ за срок от 3 години за неоснователна.

Така мотивиран, на основание чл.440 ал.1 от НПК, Бургаският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата  на лишения от свобода С.Я.Ш. ЕГН ********** ***, за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието „Лишаване от свобода“ за срок от 3 години, наложено му с Присъда № 249 от 26.10.2017г. по НОХД № 1026/ 2017г. по описа на Окръжен съд–Бургас, потвърдена с Решение № 15 от 21.02.2018г. по ВНОХД № 321/ 2017г. по описа на Апелативен съд-Бургас, в сила от 29.03.2018г.

Съгласно чл.441 от НПК, ново предложение или молба за условно предсрочно освобождаване на лишения от свобода С.Я.Ш. може да се направят не по-рано от шест месеца, считано от влизане на настоящото определение в сила.

Определението подлежи на обжалване от осъдения и от началника на Затвора-Бургас, и на протестиране от прокурора в 7-дневен срок от обявяването му пред Апелативен съд - Бургас.

 

 

Председател: