Решение по дело №473/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 1
Дата: 3 януари 2020 г. (в сила от 2 март 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20191620200473
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                                       

Гр. Лом, 03.01.2020 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  четвърти декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. Й.

 

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Й. АНД № 473/19 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Жалбоподателят Ц.В.П. ***, с ЕГН **********, е недоволен от издаденото от Началник отдел „Рибарство и контрол – Западна България“ гр. София, към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) със седалище гр. Бургас Наказателно постановление № 10 от 30.09.2019 г., с което на осн. чл. 70, ал. 1 от ЗРА му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1500.00 /хиляда и петстотин/ лева и отнемане в полза на държавата на 1 бр. сом, 4 кг. уклей, 1 бр. пластмасова лодка с рег. № ***, бяла на цвят, модел ***, 1 бр. извънбордов мотор ***, 1 бр. резервоар HULK – 12 L, 2 бр. гребла ENAL и 1 бр. хрилна мрежа тип „сетка“, моли съда да го отмени.

         В с.з. жалбоподателят се явява лично и с адв. К.Г. ***, който поддържа жалбата и моли съда да отмени издаденото НП, респ. да го видоизмени, като го отмени в частта, с която е постановено отнемане в полза на държавата на вещите – средство на нарушението.

         Въззиваемият не се явява, изпраща процесуален представител –        ст. юрисконсулт И.П., който счита жалбата за неоснователна и моли съда да потвърди изцяло издаденото НП.

        Доказателствата по делото са писмени и гласни.

        Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № 10 от 30.09.2019 г. на жалбоподателя Ц. *** на осн. чл. 70, ал. 1 от ЗРА е наложено административно наказание „глоба”, в размер на1500.00 /хиляда и петстотин/ лева, както и отнемане в полза на държавата на вещите – предмет и средство на нарушението, за това, че извършва стопански риболов в период на забрана, поради размножителния период на рибите – нарушение на чл. 32, ал. 1 ЗРА.

        Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

         По същество се явява неоснователна.        

         Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

        На 16.05.2019 г. свидетелите В.С. и Р.В. *** р. Дунав, във връзка с получена       по-рано информация, че Ц.П. системно извършва стопански риболов по време на пролетно-лятна забрана. Около 5:00 ч. сутринта в района на р. Скомля забелязали, че лицето се придвижва с лодка, като близо до устието на реката поставил хрилна мрежа. След това около опашката на остров Добрина от поставена в работно положение по-рано хрилна мрежа извадил риба и я поставил в лодката. По-късно спирайки под помпената станция до отводнителния канал в района на с. Добри дол, разтоварил хрилната мрежа и чувал. При слизане на брега, проверяващите излезли, представили му се и обяснили, че е в нарушение. След това свидетелят С. съставил АУАН № В 0015405. Същият бил предявен на П. за запознаване, като той отказал да подпише и получи препис. Отказът бил удостоверен с подписа на един свидетел.  

        Впоследствие, въз основа на съставения АУАН, АНО е издал атакуваното НП № 10 от 30.09.2019 г., с което на осн. чл. 70, ал. 1 от ЗРА наложил административно наказание „Глоба”, в размер на 1500.00 /хиляда и петстотин/ лева, като постановил и отнемане в полза на държавата на уловените риби, мрежите и лодката.

        В случая съдът намира, че жалбоподателят е извършил нарушението, описано в АУАН и НП. В чл. 32, ал. 1 ЗРА се забранява уловът на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване. Със заповед № РД 09-376 от 12.04.2019 г. на изпълнителния директор на ИАРА, в съответствие с приложение 1 от ЗРА е въведена забрана за улов на риба в периода на нейното размножаване – за пролетно-лятно размножаващите се риби – за периода от 15.04.2019 г. до 31.05.2019 г. в рибностопанските обекти, намиращи се до 500 м. надморска височина. В случая жалбоподателят е нарушил тази забрана. Той има редовно удостоверение за право на извършване стопански риболов в Черно море и река Дунав. На 16.05.2019 г. обаче е извършвал стопански риболов с хрилна мрежа тип „сетка“ в период на забрана, поради размножителния период на рибите. По този начин е нарушил чл. 32, ал. 1 от ЗРА и е осъществил състав на административно нарушение по чл. 70, ал. 1 от ЗРА. Тази разпоредба предвижда, че „Който лови риба и други водни организми в период на забраната по чл. 30, ал. 3, т. 1, ал. 4 и 5 и чл. 32, ал. 1, се наказва с глоба от 1500 до 3000 лв

        Съдът дава вяра на показанията на актосъставителя и свидетеля по акта, които са извършили проверката. Техните показания са обективни, безпристрастни, взаимосвързани и непротиворечащи на останалите по делото доказателства. От проверяващите е непосредствено възприето как жалбоподателят залага мрежи, улавя риба, товари я в лодката и после я разтоварва на брега. Не се констатират противоречия на свидетелските показания в тази насока. Безспорно се установява, че П. е осъществявал стопански риболов (за която дейност има разрешително), но в забранен период. Ето защо съдът намира, че актосъставителят, а впоследствие и административнонаказващият орган правилно са квалифицирали нарушението като такова по чл. 32, ал. 1 ЗРА и правилно е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1500 лв. Това е минималният размер на глобата, предвиден в чл. 70, ал. 1 ЗРА, поради което и за съда не съществува възможност да го намали. Значителният размер на този минимум очевидно законът свързва с обществената опасност на деянието и необходимостта от засилена превенция, с оглед постигане целите на ЗРА по чл. 1, ал. 2 за устойчиво развитие на рибните ресурси, възстановяване и опазване на биологичното равновесие и обогатяване на разнообразието на рибните ресурси във водните екосистеми и за прилагане правилата за отговорен риболов.

        За нарушението по чл. 32, ал. 1 ЗРА не се изисква да е уловена риба, достатъчно е да е осъществявана дейността по риболов. В случая са и уловени риби от вида „сом“ и „уклей“. Жалбоподателят е дългогодишен професионален рибар. Като такъв следва да е добре запознат с изискванията на ЗРА (включително принципите, един от които е „отговорен риболов“), заповедите, издавани на основание този закон и наложените с тях забрани. С оглед факта, че с нарушенията по чл. 32, ал. 1 ЗРА се застрашава биологичното равновесие, съдът намира, че обществената им опасност изключва възможността да бъде приложен         чл. 28 ЗАНН. В тази насока е и Решение № 524 от 14.11.2017 г. на            АС - Монтана по к.а.н.д. № 429/2017 г.

        По отношение приложението на чл. 90, ал. 1 ЗРА съдът намира, че тази норма правилно е приложена от АНО. Тя предвижда, че в случаите на чл. 70 рибата и другите водни организми, както и уредите, средствата и приспособленията, с които те са придобити, се отнемат в полза на държавата. Разпоредбата е императивна и не съдържа като отрицателна предпоставка за приложението си несъответствието в стойността на уловената риба и вещите, послужили за нейното улавяне. Чл. 90, ал. 1 ЗРА е специален по отношение на общия закон – чл. 20, ал. 4 ЗАНН и АНО правилно го е приложил.

        С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

                

         ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 10 от 30.09.2019 г. на Началник отдел „Рибарство и контрол – Западна България“ гр. София, към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) със седалище гр. Бургас, с което на осн. чл. 70, ал. 1 от ЗРА на Ц.В.П. е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на             1500.00 /хиляда и петстотин/ лева и отнемане в полза на държавата на 1 бр. сом, 4 кг. уклей, 1 бр. пластмасова лодка с рег. № ***, бяла на цвят, модел ***, 1 бр. извънбордов мотор ***, 1 бр. резервоар HULK – 12 L, 2 бр. гребла ENAL и 1 бр. хрилна мрежа тип „сетка“, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

        Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на  Началник отдел „Рибарство и контрол – Западна България“ гр. София, към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) със седалище гр. Бургас за сведение.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :