Решение по дело №494/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 216
Дата: 19 юни 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20191520200494
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 19.06.2019г.

 

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

Кюстендилският районен съд, в открито съдебно заседание на двадесети май, две хиляди и деветнадесета година, в състав :

                                                          Районен съдия : Светослав Петров             

при секретаря Юлиана Стоянова,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 494 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид:

Делото е образувано по жалба от И.М., ЕГН **********, с адрес *** против наказателно постановление №19-1139-000500 от 25.03.2019г., издадено от Началник на група към ОДМВР-гр.Кюстендил, сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл.174, ал.3 ЗДвП са му наложени административни наказания: “глоба” в размер на 2 000 лева,  “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца. Иска се отмяна на постановлението с твърдения за допуснати съществени процесуални нарушения, както същевременно се твърди, че нарушението представлява маловажен случай, тъй като автомобила е управляван няколко метра и след това е бил спрян за проверка.

Административнонаказващият орган не е взел участие в производството.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна със събраните по делото доказателства и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 22.03.2019г. около 01:10 часа в гр. Кюстендил по ул. „Гладстон“ при кърстовището с ул. „Богороди“ в посока от ул. „Ал. Стамболийски“ към ул. „Панайот Хитов“ жалбоподателят управлявал собствения си лек автомобил „Ауди А6“ с рег.№***. Служителите на РУ на МВР – Кюстендил, М.Я. и В.И. при изпълнение на служебните си задължения спрели горепосоченото МПС и установили неговия водач, който пътувал в автомобила със свидетеля Г. М.. След като установили, че водач е именно жалбоподателя И.М. и същият имал мирис на алкохол, свидетелите извикали за съдействие колегата си В.С. служител на сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Кюстендил. Свидетелят С. предложил на жалбоподателя да бъде тестван с техническо средство, за да бъде установено дали е  употребил алкохол, но И.М. отказал. Издаден бил талон за медицинско изследване с № 0017435, като водачът отказал да го подпише и получи.

Съставен бил АУАН срещу жалбоподателя, в който са отразени част от посочените обстоятелства. Актът бил предявен на нарушителя и подписан от него без възражения.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени фактическите констатации по АУАН. Деянието на жалбоподателя е квалифицирано като нарушение по чл.174, ал.3 ЗДвП и на това основание са наложени посочените санкции.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства, а именно: документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка, показанията на свидетелите М.Я., В.С., В.И. и Г. М..

Ирелевантно в случая е обстоятелството, че управлението на автомобила е било метри /около 50м./, защото жалбоподателя е тръгнал с автомобила си, който е бил паркиран пред питейно заведение в гр. Кюстендил и малко след това е бил спрян за проверка. Вмененото нарушение касае отказ за извършване на проба за установяване наличие или липса на алкохола в издишания въздух и в кръвта на водача, респ. обществената опасност на нарушението не може да бъде обвързвана с кратковременното управление на МПС и последвалото спиране за проверка от служителите на МВР.

Приемайки, че АУАН е редовно съставен и предвид разпоредбата на чл.189, ал.2 ЗДвП, съдът зачете неговата доказателствена сила, доколкото по делото не се събраха доказателства за противното.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

При установената фактическа обстановка съдът намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила. АУАН е съставен от лице, притежаващо правомощия в тази посока по смисъла на ЗДвП. НП е издадено от компетентен орган.

АУАН и НП притежават необходимите реквизити, сочени в чл.42 и чл.57 ЗАНН. Спазени са изискванията за предявяване на АУАН и връчване на същия, както и връчване на НП. Нарушителят не е бил лишен от възможността да направи възражения по акта. Описанието на нарушението и обстоятелствата във връзка с извършаването му са посочени в степен, гарантиращата правото на защита на жалбоподателя, в частност – да разбере в извършването на какво нарушение е обвинен, респ. за което е наказан.

Категорично се установиха обстоятелствата, свързани с установяване и документиране на нарушението.

Установи се, че при конкретните условия на време, място и обстановка И.М., в качеството му на водач на МПС, е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол. По този начин виновно е осъществил административнонаказателния състав на нарушение по чл.174, ал.3 ЗДвП.

При това положение законосъобразно АНО е ангажирал административнонаказателната отговорност на жалбоподателя за това деяние, като му е наложил предвидените за него наказания, които са абсолютно определени.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :

ПОТВЪРЖДАВА изцяло наказателно постановление №19-1139-000500 от 25.03.2019г., издадено от Началник на група към ОДМВР-гр.Кюстендил, сектор „Пътна полиция“, с което на И.М., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл.174, ал.3 ЗДвП са му наложени административни наказания: “глоба” в размер на 2 000 лева,  “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                            Районен съдия: