ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1838
Търговище, 20.11.2024 г.
Административният съд - Търговище - VI състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | МАРТИН СТАМАТОВ |
като разгледа докладваното от съдията Мартин Стаматов административно дело № 592/2024 г. на Административен съд - Търговище, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано е по жалба на Б. Д.. П., [ЕГН], от гр. Търговище, [улица], против Решение № 231/14.10.2024г. на Директора на ТД на НАП-Варна.
В хода на делото на 04.11.2024г. е постъпила молба от жалбоподателя /преведена в редовност на 19.11.2024г./, с която моли да му се предостави правна помощ по настоящото дело до приключването му на всички съдебни инстанции. Обосновава искането си като сочи напредналата си възраст, здравословното си състояние, липсата на достатъчно средства за заплащане на адвокатския хонорар за представителство по това производство, както и че интересите на правосъдието изискват допускане на правна помощ.
При преценка на молбата съобразно събраните по делото доказателства, относими към същата, съдът установи следното:
В подписана от жалбоподателя декларация е отразено, че същият няма регистрирани на негово име МПС, не притежава недвижими вещи и парични суми по банкови сметки; не получава доходи от трудова или др. дейност, а само от пенсия в размер на 836,46 лв. Твърденията в молбата и декларацията подадени от жалбоподателя се потвърждават от приложените към тях документи – решение на ТЕЛК, удостоверение от Община Търговище, разпореждане от НОИ.
Предвид момента на подаване на молбата за правна помощ в рамките на образувано съдебно производство и с оглед изложените в същата съображения съдът приема, че исканата форма на правна помощ е процесуално представителство по чл. 21 т.2 от Закона за правна помощ ЗПП/.
Разпоредбата на чл. 23 ал.2 ЗПП предвижда, че системата за правна помощ обхваща и случаите, когато обвиняемият, подсъдимият или страната по наказателно, гражданско или административно дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това, като в тези случаи лицето не дължи възстановяване на разноските за предоставената правна помощ. Следователно предпоставките за предоставяне на правна помощ са три: 1/ страната да не разполага със средства за заплащане на адвокат; 2/ страната желае да има адвокат; 3/ интересите на правосъдието изискват това. Разпоредбата на чл. 23, ал. 3 ЗПП се отнася до преценка наличието на първата предпоставка. Съгласно тази норма по граждански и административни дела правна помощ се предоставя в случаите, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение, като тази преценка се формира въз основа на данни за следните критерии: 1. доходите на лицето или на неговото семейство; 2. имущественото състояние, удостоверено с декларация; 3. семейното положение; 4. здравословното състояние; 5. трудовата заетост; 6. възрастта; 7. други обстоятелства.
Обсъдените по-горе данни обосновават извода, че жалбоподателят е в преклонна възраст с влошено здравословно състояние, понастоящем не реализира доходи, няма имоти и МПС, които да му позволят чрез продажба да заплати възнаграждение за адвокат, а полученият доход от пенсия не позволява да заплати минимално адвокатско възнаграждение без да падне под линията на бедност, която е приета от законодателя като критерий за преценка на дохода при предоставяне на правна помощ в хипотезите по чл. 22 от ЗПП.
Втората предпоставка по чл. 23 ал.2 ЗПП се установява с подадената молба за правна помощ. С оглед специфичната материалноправна материя, приложима към казуса, в интерес на правосъдието, в т.ч. гарантиране на принципа за равенство по чл. 8 АПК – осигуряване на равни процесуални възможности на страните в процеса за защита на техните права и законни интереси, е необходимо да бъде предоставена правна помощ на жалбоподателката по делото под формата на процесуално представителство.
На настоящия етап съдът не констатира наличие на отрицателните предпоставки за предоставяне на правна помощ, предвидени в 24 ЗПП.
Поради изложените съображения и на основание чл.95, ал.2 и ал.4 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК, чл.25, ал.1, ал.4, ал.5 от ЗПП, във връзка с чл.21, т.2 от ЗПП, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство на Б. Д. П., [ЕГН], от гр. Търговище, [улица], по административно дело №592 по описа за 2024г. на Административен съд - Търговище.
Адвокатското възнаграждение се заплаща от НБПП.
ДА СЕ ИЗПРАТИ искане по образец ведно с препис от настоящото определение на АК-гр.Търговище за определяне на адвокат, вписан в Националния регистър за правна помощ,.
ПРЕДУПРЕЖДАВА Б. Д. П., [ЕГН], от гр. Търговище, [улица], че следва да уведоми незабавно съда при промяна в обстоятелствата, на които се основава предоставянето на правната помощ, като му разяснява, че при неизпълнение на това задължение същата следва съгласно чл.27, ал.3 от ЗПП да възстанови направените разноски на НБПП.
След получаване на уведомително писмо/разпореждане от АК-гр.Търговище делото да се докладва на съдебния състав за назначаване на особения представител.
Определението не подлежи на обжалване.
Съдия: | |