Решение по дело №215/2018 на Районен съд - Котел

Номер на акта: 61
Дата: 3 август 2018 г. (в сила от 11 септември 2018 г.)
Съдия: Йовка Желязкова Бъчварова
Дело: 20182210100215
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Номер 61,  03 август 2018 г. , град  КОТЕЛ

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН  СЪД   КОТЕЛ, граждански  състав, на двадесет и пети юли през две хиляди и осемнадесета година, в публично съдебно заседание, в следния състав :

СЪДИЯ : ЙОВКА  БЪЧВАРОВА

и секретар Савка Панова, като разгледа докладваното от съдия Йовка Бъчварова гражданско дело № 215 по описа за 2018 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Молбата е с правна квалификация чл.50 от Семейния кодекс за прекратяване на сключения на 18.01.2003 г. между молителите С.И.С. и С.Й.С. граждански брак по взаимно съгласие с утвърждаване на постигнатото споразумение с уреждане на въпросите по чл.51 от СК, както следва : упражняването на родителските права по отношение на родените от брака непълнолетни деца И., родена на *** г., и Й., роден на *** г., да се предоставят на майката С.С., при която ще е местоживеенето на децата на адрес град ********************, а на бащата С.С. се определя свободен режим на лични контакти. Бащата се задължава да заплаща издръжка в размер на 125.00 лева месечно за всяко от децата, заедно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска. Молителите не претендират издръжка помежду си. Семейното жилище на адрес град ************************, собственост на молителя С. и на майка му, се предоставя за ползване на съпруга С.С.. Съпругата С.С. след прекратяване на брака ще приеме да носи предбрачното си фамилно име Ш..

В първото съдебно заседание молителката, проведено на  26.06.2018 г., С.С. се явява лично и се представлява от адв. Л.А. ***. Молителят С.С. се явява лично и се представлява от адв. А.Г. ***, заявила впоследствие на 23.07.2018 г. отказ от пълномощието по реда на чл.36 от ГПК.

В съдебно заседание, проведено на 26.06.2018 г., молителите представиха ново споразумение със следното съдържание : местоживеенето и на двете деца се определя на адреса на майката в град ******************; упражняването на родителските права се възлагат на майката, като на бащата се определя свободен режим на лични контакти, включващ и задължителен такъв : бащата да взема децата всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:00 ч на съботния ден до 16:00 часа на неделния ден, 30 последователни дни през лятото, несъвпадащо с годишния отпуск на майката, като в тежест на майката е установено задължение да уведоми своевременно бащата кога тя ще ползва отпуск, Коледните празници и рождените дни на децата през четните години, Новогодишните и Великденските празници през нечетните години; бащата се задължава да заплаща издръжка в размер на 130.00 лева за всяко от децата, считано от изпълнение на решението за местоживеенето на децата заедно с лихвите за закъснение; бащата не дължи издръжка, когато децата живеят при него за период по-дълъг от 30 дни, като родителите са се споразумели да подписват нарочен документ, в който да отразяват началната и крайната дати на престоя; след прекратяване на брака молителката приема да носи предбрачното си фамилно име Ш.; семейното жилище на адрес **********************, собственост на молителя и на майка му, се предоставя за ползване на молителя; молителите нямат претенции за издръжка помежду си; молителите не са подписвали брачен договор; молителите не притежавали общи банкови сметки, като авоарите по всички индивидуални сметки остават в собственост на титуляра им; нямат претенции помежду си относно участия в търговски дружества, в предприятия на ЕТ, както и по отношение на авоарите в личните им банкови сметки; след прекратяване на брака всеки от молителите ще продължи да изплаща до пълно погасяване получените на негово име кредити; молителите не са придобивали недвижими имоти по време на брака; в дял на молителя се поставят две МПС, след като на молителката е изплатено парично уравнение на дела ù; всички придобити по време на брака движими вещи остават в собственост на  молителя и молителката няма имуществени претенции към тях; молителите заявяват, че към датата на подписване на споразумението – 26.06.2018 г., не са поемали задължения на договорно или на друго основание за задоволяване на нуждите на семейството по смисъла на чл.32, ал.2 от СК; молителите заявяват съгласие изпълнението на всяко друго задължение, поето след подписване на споразумението, да се поеме изцяло от този съпруг, който го е поел; разпределена е отговорността за разноските.

В съдебно заседание, проведено на 25.07.2018 г., молителите измениха последното представено от тях споразумение и определят местоживеенето на детето И. на адреса на бащата в град *******************, с изричното изявление, че поддържат останалите клаузи на споразумението непроменени и в хода на устните състезания молят съда да го одобри споразумението в последния му вариант.

                Съдът, след като обсъди доводите на молителите и прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

                Молителите са съпрузи, сключили граждански брак на 18.01.2003 г. в град К. От брака имат родени две непълнолетни деца – И., родена на *** г., и Й., роден на *** г.             До 10.06.2018 г. молителката е живяла в семейното жилище на адрес град ********************, представляващо къща, собственост на молителя и неговата майка. Молителката се пренесла да живее в дома на родителите си на адрес град *****************. И двете деца и до настоящия момент живеят при бащата в семейното жилище.

                На основание чл.15, ал.1 от ЗЗДет. съдът изслуша в съдебно заседание, проведено на 26.06.2018 г., детето И. (на 15годишна възраст), тъй като по настоящото дело се засягат нейни права и законни интереси. Детето заяви категоричната си позиция да остане да живее при баща си, с уговорката, че ще ходи и при майка си, което мотивира съда да разпореди изготвяне на социален доклад с оглед проверка дали със споразумението са защитени добре интересите на децата.

                В съдебно заседание, проведено на 25.07.2018 г., съдът изслуша социалният работник и приобщи социалния доклад като доказателство. В доклада се поддържа становище за относително еднаквия родителски капацитет и на двамата молители, преценен по няколко критерия – лични качества, социални условия, финансова обезпеченост, с уговорката, че битовите условия в дома на бащата са по-добри в сравнение с тези в дома на майката. Пред социалния работник и двете деца, вкл. и малолетния Й. са заявили желанието си да останат да живеят при бащата и отхвърлят възможността да се преместят на живеят на друго  място. Класният ръководител на детето И., с когото детето е споделило за проблемите в семейството, е заявил пред социалния работник опасенията на детето в случай че бъде преместено да учи в друго училище, както майка ù възнамерява.

                В съдебно заседание, проведено на 25.07.2018 г., съдът изслуша и двамата родители във връзка с противопоставянето на детето И. на уговорената в споразумението клауза за упражняване на родителските права спрямо нея. Майка тълкува нежеланието на детето да живее при нея като нежелание от страна на детето да напусне дома, в който е родено и израсло, а не е отричане на нейните качества на родител, който да се грижи постоянно за него. Майката заяви намерението си да се премести да живее в град Сливен, където вече си е намерила квартира и работа, като детето Й. ще бъде записано да учи във Второ училище, намиращо се в близост до бъдещия им дом.

                В съдебно заседание, проведено на 25.07.2018 г., съдът допусна повторно изслушване на детето И., която потвърди желанието си да остане да живее при баща си и да завърши НУФИ „Филип Кутев“ в град Котел, където през следващата учебна година ще бъде ученичка в девети клас. И. е с профил танцово изкуство и е категорична в намерението си да завърши това училище. Детето сподели притесненията си да се премести в друго училище. Детето продължи да поддържа изразената вече позиция, че иска да остане да живее при баща си, докато завърши училище, но да има възможност да ходи и при майка си. При повторното изслушване, детето още в първото изречение пресъздаде тезата на майка си, че при първото изслушване не било направило разлика между това да живее при баща си и това да живее в семейното жилище.

                Бащата заяви желанието си детето И. да остане да живее при него, за да завърши училище. С помощта на майка си бащата отглежда и двете деца, които живеят при него, като е поел цялата работа вкъщи – готвене, чистене, пране и пр. Молителят не отрече твърденията на родителите на молителката, заявени пред социалния работник, че употребява алкохол, почти всеки ден, в различни количества, което според него не може да повлияе на отношенията му с децата.

                Въз основа на установеното от фактическа страна съдът направи следните правни изводи :

                Молбата за допускане на развод по взаимно съгласие и утвърждаване на постигнатото между молителите споразумение е неоснователна и следва да бъде отхвърлена. Съдът прецени, че постигнатото между молителите споразумение, вкл. с измененията му, е вътрешно противоречиво и не охранява интересите на детето И..

Особеността на охранителното производство за допускане на развод за взаимно съгласие се състои в забраната да се издирват причините за дълбоко и непоправимо разстройство на брака, респ. да се събират доказателства за установяване на тези обстоятелства. Интересите на децата, за защитата на които съдът следи служебно, налагат, от друга страна, възможно най-пълно изясняване на съответните релевантни за това обстоятелства, вкл. съдействие от социалните служби.

Интересът на децата се преценява чрез комплекс от фактори, очертани примерно в разпоредбата на §1, т.5 от ДР на ЗЗДет. : желанията и чувствата на детето; физическите, психическите и емоционалните потребности на детето; възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето; опасността или вредата, която е причинена на детето или има вероятност да му бъде причинена; способността на родителите да се грижат за детето; последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата; други обстоятелства, имащи отношение към детето.

С оглед изложената по-горе фактология, съдът намира, че родителите, постигайки споразумението, с което упражняването на родителските права по отношение на детето И. е възложено на майката, не са се съобразили с неговите желания, намерения и интереси, изхождайки от позицията, че родителите най-добре знаят какво е добро за детето.

                Детето И. е на 15 години, с добре осъзнати и осмислени потребности и е ориентирано в създалата се сложна семейна обстановка. Когато майката е напуснала семейното жилище на 10.06.2018 г., И. не е последвала майка си, а е взела решение да остане да живее при баща си. Както при първоначалното, така и при повторното изслушване, И. не детайлизира причините за това си решение, но беше категорична в отстояването му. За съда буди съмнение първото изречение, изречено от детето по време на повторното изслушване, как то било поставило знак за равенство между дома си и баща си и всъщност искало да остане не толкова при бащата, колкото в къщата, където била израснала – теза, поддържана от майката и вероятно внушена на детето. Наличието на такива индиции принципно налагат назначаване на психологическа експертиза, с цел изясняване на възникналите съмнения, каквато обаче съдът прецени да не ползва, за да не се нанасят допълнителни травми на психиката на детето.

                За съда в случая е от значение, че детето иска да остане да живее в къщата, където остава да живее и баща му, и категорично отказва да я напусне, иска да завърши училището, в което учи понастоящем, а не да се премести в Природоматематическата гимназия в град Сливен, според желанието на майка си. Нежеланието на детето да смени училището е обяснимо, предвид съществените разлики в образователната насоченост на двете училища и опасенията, че няма да се справи с учебния материал в новото училище.

                Желанието на детето следва да бъде водещо при избор на родител, който да упражнява родителските права. В тази връзка родителите, в съдебно заседание на 25.07.2018 г., за пореден път измениха споразумението, като определиха местоживеенето на детето И. да бъде на адреса на бащата, тъй като майката заяви, че се е съобразила с желанието на детето да остане да учи в училището в град Котел. Така уговорено обаче, споразумението, касаещо упражняването на родителските права спрямо И., местоживеенето, личните отношения и издръжката е вътрешно противоречиво, неизпълнимо и като краен резултат поставящо в опасност интересите на детето И..

                Молителите са постигнали класическо споразумение, издържано в духа на отменения СК. Упражняването на родителските права е възложено на майката, което означава тяхното ежедневно осъществяване, както и действията по закрила, защита и представителство на детето (ППл № 1/12.111974г. на ВС, т.1). Според споразумението обаче детето ще живее при бащата в град Котел и упражняването на родителските права от страна на майката става невъзможно по начина, по който е уговорено. Освен това, пак според споразумението, бащата има право да взема детето при себе си през почивните дни два пъти през месеца. Това означава, че майката, живеейки в Сливен, ще може да вижда И. през вторите и четвъртите почивни дни на месеца, общо четири дни. В допълнение към горното, бащата, при който ще живее детето, ще трябва да плаща издръжка на майката само защото тя ще е титуляр на родителските права, независимо че няма да ги упражнява фактически.

Изложените клаузи в споразумението не са в интерес на детето И., тъй като са в състояние да застрашат неговото психическо и интелектуално развитие, поради което съдът следва да отхвърли молбата изцяло. Въпросите във връзка с отглеждането и издръжката на детето са задължителна част от споразумението и при положение че тези клаузи са уговорени в ущърб на интересите на детето, те водят да отхвърляне на цялата молба, а не само до отделни нейни части. Съдът няма правомощие да измени постигнатото споразумение, само преценява дали да го одобри или не. 

                Ръководен от изложените съображения, съдът

 

                                                                              Р     Е     Ш     И :

 

                ОТХВЪРЛЯ молбата с правно основание чл.50 от СК за прекряване с развод на сключения на 18.01.2003 г. в Община К. граждански брак между молителите С.И.С., ЕГН **********, и С.Й.С., ЕГН **********, двамата с постоянен адрес ***, и НЕ УТВЪРЖДАВА постигнатото между тях споразумение, както следва :

  1. Родителските права за отглеждане и възпитание на родените от брака деца - непълнолетната И. С.С., ЕГН **********, и малолетния Й. С.С., ЕГН **********, ще се упражняват от майката С.И.С., с посочени данни.
  2. Местоживеенето на детето И. С.С., с посочени данни, ще бъде при бащата С.Й.С., с посочени данни, на адрес ***.
  3. Местоживеенето на детето Й.С.С., с посочени данни, ще бъде при майката С.И.С., с посочени данни, на адрес ***.
  4. На бащата С.Й.С., с посочени данни, се определят мерки за лични контакти с децата И.С.С. и Й. С.С., двете с посочени данни, както следва: свободен режим на лични контакти, както и задължителен режим на лични контакти: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9.00 часа на съботния ден до 16.00 часа на неделния ден; тридесет последователни дни през лятото във време, различно от времето на годишния отпуск на майката С.И.С., с посочени данни, която се задължава до 30 април на съответната година да уведоми бащата С.Й.С., с посочени данни, кога ще е платеният ù годишен отпуск през лятото, като бащата не дължи издръжка за този период, тъй като я поема изцяло; през четните години по време на Коледните празници и рождените дни на децата, а през нечетните години за Новогодишните и Великденски празници.
  5. С.Й.С., с посочени данни, се съгласява да плаща месечна издръжка за децата си, както следва: на И. С.С., с посочени данни, със съгласието на майка ù С.И.С., с посочени данни, в размер на 130.00 лева и на С.И.С., с посочени данни, като законен представител на малолетното дете Йордан С.С., с посочени данни, 130.00 лева, считано от изпълнение на решението за местоживеенето на децата до навършване на пълнолетие на децата или настъпване на други правоизменящи или правопогасяващи факти, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска до окончателното изплащане на задължението. Когато децата пребивават за период по-дълъг от тридесет дни при бащата С.Й.С., той не дължи издръжка за този период. Родителите се задължават да подписват документ, в който да се отразява началната дата, на която децата отиват при баща си и датата, на която те отново се връщат при майка си.
  6. След прекратяване на брака молителката С.И.С., с посочени данни, приема да носи предбрачното си фамилно име Ш..
  7. Семейното жилище, находящо се на адрес град ***********  представляващо жилищна сграда, собственост на С.Й.С. и неговата майка, ще се ползва от С.Й.С., с посочени данни. С.И.С., с посочени данни, няма претенции за ползване на семейното жилище.
  8. Съпрузите нямат претенции за издръжка помежду си.
  9. След сключване на брака и по време на действието на новия СК (в сила от 01.10.2009 г. ) съпрузите не са подписвали брачен договор по реда на чл.37 и сл. от СК.
  10. Съпрузите не притежават общи банкови сметки и/или други парични влогове, които да са разкрити съвместно, на името на двамата съпрузи и се споразумяват всички индивидуални банкови сметки и/или влогове да останат в собственост на този от тях двамата, който е титуляр на сметката, като декларират, че нямат взаимни претенции един към друг по отношение на индивидуално разкритите банкови сметки и/или влогове.
  11. Съпрузите заявяват, че нямат претенции един към друг относно участия в търговски дружества, в предприятия на еднолични търговци, както и по отношение на паричните авоари в личните им банкови сметки, на които всеки един от тях е титуляр.
  12. След прекратяване на брака, всеки от молителите ще продължи да изплаща до пълно погасяване получените на негово име кредити така, както са ги изплащали и досега, както следва: С.И.С., с посочени данни, ще продължи да изплаща кредит, получен от Интернешънъл Асет Банк АД по договор № ДК-488-002593-15/12.04.2018 год.; С.Й.С., с посочени данни, ще продължи да изплаща кредит, получен от Банка ДСК АД по договор от 18.05.2018 год.
  13. През време на брака си съпрузите не са придобивали недвижими имоти.
  14. В дял на С.Й.С., с посочени данни, се предоставят и същият става изключителен собственик на: лек автомобил марка АУДИ А4, с ДКН С**********, цвят небесно син металик, бензин, номер на рама ******************** , номер на двигател ****************************, с дата на регистрация 12.10.2016 год., със застрахователна стойност 1000.00 (хиляда) лева; лек автомобил марка УАЗ, с ДКН *********************, цвят зелен, бензин, номер на рама ***************, номер на двигател ****************, с дата на регистрация 17.05.2013 год., със застрахователна стойност 500.00 (петстотин) лева. Съпрузите са уредили напълно имуществените си отношения и С.И.С., с посочени данни, е получила напълно и в брой равностойността на идеалната си част от автомобилите, като нямат претенции един към друг.
  15. Всички придобити по време на брака движими вещи, находящи се в семейното им жилище, остават в собственост на молителя С.Й.С., с посочени данни, като имуществените им отношения са уредени извънсъдебно и съпрузите нямат никакви парични и материални претенции един към друг.
  16. Съпрузите заявяват и декларират, че към датата на подписване на споразумението не съществуват задължения, поети от един и/или от двамата съпрузи, и/или възникнали на името на един и/или двамата съпрузи на договорно или друго основание, и представляващи задължения за задоволяване на нужди на семейството по смисъла на чл. 32, ал.2 от Семейния кодекс.
  17. Съпрузите изрично заявяват и се съгласяват, че всяко друго задължение, различно от задълженията по предходната точка, възникнало от договорно и/или друго основание с титуляр единият от съпрузите, което не е погасено към датата на подписване на споразумението, се поема изцяло и напълно до окончателното му изплащане (главница, лихви, неустойки и разноски) от същия съпруг-титуляр.
  18. Разноски по делото: всеки заплаща хонорара на ангажирания от него адвокат; държавната такса-първоначална и окончателна, се поделя от молителите; държавната такса върху размера на издръжката се заплаща от молителя; държавната такса върху МПС се заплаща от молителя.

РЕШЕНИЕТО  може да се обжалва пред ОС Сливен в едноседмичен срок от съобщаването му.

УКАЗВА на молителите, че срокът за обжалване не тече до 01.09.2018 г. с оглед разпоредбата на чл.61, ал.2 от ГПК.

 

С Ъ Д И Я :