Решение по дело №116/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 88
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 21 юни 2019 г.)
Съдия: Цветелина Маринова Янкулова
Дело: 20194400900116
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта

               Р Е Ш Е Н И Е

                                           

                           Гр. П.,…21….юни…..2019г.

                     

               В     ИМЕТО      НА     НАРОДА

 

П.ският окръжен съд, Търговски  отделение  в….ЗАКРИТО….. заседание…..на…….ДВАДЕСЕТ.…и……ПЪРВИ…………ЮНИ……… през… ДВЕ…ХИЛЯДИ… и….ДЕВЕТНАДЕСЕТА  година  в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ЦВЕТЕЛИНА ЯНКУЛОВА

 

като  разгледа  докладвано  от  съдия  ЯНКУЛОВА…търг.Д.№…116

по описа за 2019г,…за  да  се произнесе,  съобрази следното:

 

Производство по чл.25 и сл. от ЗТРРЮЛНЦ.

Постъпила е жалба, подадена от Производствена кооперация „***“, ЕИК-***със седалище и адрес на управление в гр.П., ул.“***“№4, чрез пълномощника адв. Д.Д. ***,  срещу Отказ №20180514100221-2/29.05.2019г., постановен от длъжностно лице  по регистрацията при Агенция по вписванията – Търговски регистър, по повод Заявление №20180514100221 от 14.05.2018г., за обявяване по  партидата на Производствена кооперация „***“-П., ЕИК***на Годишен финансов отчет за 2017г.

В жалбата се твърди следното: Мотивът на длъжностното лице по регистрацията да откаже обявяване на годишния финансов отчет за 2017г. в Търговския регистър е, че не е спазена процедурата по свикване и провеждане на заседанието на Управителния съвет, което води до опорочаване на взетите решения и същите не могат да породят желаните правни последици. Съгласно чл.22,ал.2 от ЗК  заседанието на УС е редовно, ако присъстват най-малко 2/3 от членовете му, а членовете на КС  могат да участват в заседанията на УС само със съвещателен глас съгласно чл.28,ал.2 от ЗК. Тъй като УС се състои от пет члена, длъжностното лице неправилно е приело, че не са участвали поне 2/3 от членовете на УС. Съображенията на длъжностното лице по регистрацията са неправилни, тъй като на заседанието са присъствали трима от членовете на УС-В.М.Ч., К.И.И. и В.А.М.,  и членът на КС В.Б.М..Присъствалите на заседанието на УС, проведено на 28.03.2018г. членове, към датата на провеждане на същото са фигурирали по партидата на кооперацията в ТР. Членът на УС В.А.М. е заличен по-късно – на 22.05.2018г., но към момента на заседанието е бил редовен член на УС. Съответно, проведеното на 28.03.2018г. заседание е редовно, тъй като в него са участвали 2/3 от членовете на УС. Прави се искане да се отмени обжалвания отказ на ДВ и да се разпореди обявяване  в ТР на заявеното обстоятелство – Годишен финансов отчет за 2017г.

П.ският окръжен съд, състав на Търговско отделение, като провери изложените в жалбата оплаквания, с оглед данните по делото, приема следното:

Жалбата е ДОПУСТИМА, като подадена в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА, но по съображения, различни от изложените в нея.

От данните, съдържащите  се в преписката, изпратена от Агенция по вписванията се установява следното:

На 14.05.2018г,  настоящият жалбоподател  Производствена кооперация „***“ със седалище в гр.П., еЕИК-***, чрез председателя В.М.Ч. е подал до Агенция по вписванията Заявление Г2 за обявяване н Търговския регистър на Годишния счетоводен отчет за 2017г., което е регистрирано с Вх.№20180514100221/14.05.2018г.

Към заявлението са приложени следните писмени доказателства:  Декларация от членовете на кооперацията, че са запознати с поканата за годишно Отчетно-изборно събрание на ПК“***“-П.; Покана от УС на ПК“***“-П. за насрочване на Годишно Отчетно събрание на ПК“***“-П., което ще се състои на 20.04.2018г. в сградата на кооперацията. Декларация по чл.13,ал.4 от ЗТР; Такса за обявяване на ГФО; Актуално извлечение от книгата на член кооператорите към 20.04.2018г; Протокол от Общо събрание на ПК“***“-П., проведено на 20.04.2018г., което е взело редица решения, вкл. и за приемане на Годишния финансов отчет за 2017г; Списък на член-кооператорите, присъствали на  Годишното отчетно събрание, проведено на 20.04.2017г.; Протокол от заседание на УС на ПК“***“, проведено на 28.03.2018г. на което е взето решение за свикване на Общо събрание на 20.04.2018г. и е определен дневен ред, включващ  в т.2  и приемане на годишен финансов отчет за 2017г, резултат от Финансова инспекция и сваляне на отговорност; Годишен финансов Отчет на ПК“***“-П. за 2017г.

На 23.05.2019гг. длъжностното лице по регистрацията е дало указания на заявителя, които са изпълнени.

На 29.05.2018г.Агенцията по вписванията е постановила обжалваният Отказ №20180514100221-2/29.05.2019г. С него длъжностното лице по регистрацията е посочило,че не са налице предпоставки за обявяване на заявените обстоятелства, поради  следното: На заседанието на УС, което е взело решение за свикване на Общо събрание са присъствали само двама от членовете на УС. Съгласно чл.22,ал.2 от ЗК заседанието на УС е редовно, ако са присъствали 2/3 от членовете му, а членовете на КС имат само съвещателен глас. Тъй като на заседанието са присъствали само двама от петте членове на УС, заседанието е нередовно, поради което процедурата по свикване на общо събрание не е спазена, а това води до опорочаване на взетите решения и те не могат да породят правните последици.

П.ският окръжен съд, в настоящия състав приема, че постановеният отказ е  валиден и допустим, но  неправилен.

Съгласно чл.19 от ЗТРРЮНЦ, 

 

 

 

 заявленията за вписване, заличаване и обявяване, и актовете по чл. 14 се разглеждат от длъжностно лице по регистрацията по реда на постъпването им. Длъжностното лице по регистрацията се произнася по заявленията за вписване и за заличаване и по заявленията за обявяване на актове незабавно след изтичане на три работни дни от постъпването им в регистрите, освен ако със закон е предвидено друго. Заявленията за вписване на първоначална регистрация на търговци се разглеждат до края на следващия работен ден от постъпването им в търговския регистър, като произнасянето се извършва незабавно след разглеждане на заявлението, освен в случаите по чл. 22, ал. 5. Заявленията за обявяване на годишните финансови отчети и доклади, когато това се изисква по закон, се разглеждат по реда на постъпването им отделно от другите заявления. Когато е постъпил за вписване или обявяване акт по чл. 14, по делото на търговеца, съответно на юридическото лице с нестопанска цел се разглеждат незабавно всички постъпили преди него и неразгледани заявления по реда на постъпването им. Регистърното производство се спира въз основа на акт на съда на основание чл. 536 от Гражданския процесуален кодекс, както и в предвидени от Търговския закон случаи. В този случай преди това незабавно се разглеждат по реда на постъпването им всички заявления, постъпили преди заявлението, производството по което е спряно. Възобновяването се извършва незабавно при представяне на доказателства за отпадане на основанието за спиране.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съгласно чл.21,длъжностното лице по регистрацията проверява дали:1) е подадено заявление за исканото вписване, заличаване или обявяване при спазване на предвидените за това форма и ред;2). заявеното обстоятелство подлежи на вписване и не е вписано или представеният акт подлежи на обявяване и не е обявен в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел; 3). заявлението изхожда от оправомощено лице; 4) към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закон, съответно подлежащият на обявяване акт; 5) съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи по т. 4, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона;6) е представена декларация по чл. 13, ал. 4; 7) друго лице няма права върху фирмата или наименованието и те отговарят на изискванията на чл. 7, ал. 2 от Търговския закон при първоначално вписване или промяна на фирмата на търговец, съответно на чл. 7 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел при първоначално вписване или промяна на наименованието на юридическо лице с нестопанска цел;8)документите, които по силата на закон се съставят с нотариално удостоверен подпис или с нотариално удостоверен подпис и съдържание, са въведени в базата данни на Информационната система по чл. 28б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, и дали представените документи съответстват на въведените данни за тях в Информационната система;9) е платена дължимата държавна такса.

Съгласно чл.22, длъжностното лице по регистрацията извършва в съответния срок по чл. 19 вписване или заличаване на вписването, съответно обявяване на представения акт, когато са налице предвидените в чл. 21 изисквания. Вписването и заличаването се извършват чрез последователно въвеждане на информация за съответното обстоятелство в търговския регистър и в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.Обявяването се извършва чрез пренасяне на съдържанието на представения акт в търговския регистър и в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел във формат, подлежащ на автоматизирана обработка. Когато към заявлението за вписване, заличаване или обявяване на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел не са приложени всички документи, които се изискват по закон, или когато не е платена дължимата държавна такса, длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността. Указанията се оповестяват по електронната партида на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел, а когато е подадено заявление за регистрация на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел – на електронната страница на агенцията, не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в регистъра. В случаите, когато заявителят е посочил електронна поща, указанията се изпращат и на нея в срока по изречение второ. Заявителят може да изпълни дадените указания и да представи съответните документи чрез заявление по образец, определен с наредбата по чл. 31. Длъжностното лице постановява отказ, ако тези указания не са изпълнени до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2.

При съпоставка на  данните по делото с цитираните разпоредби на ЗТРРЮЛНЦ, се установява следното:

Заявлението  за обявяване в ТР на ГФО за 2017г. на заявителя ПК“***“-П., регистрирано с Вх.№20180514100221/14.05.2018г. е подадено при спазване на предвидените за това форма и ред; Представеният акт подлежи на обявяване и не е обявен; Заявлението изхожда от оправомощено лице – председателя на кооперацията; Към заявлението е приложен подлежащият на обявяване акт – ГФО за 2017г; Представеният акт – ГФО за 2017г. отговаря по външните си белези на изискванията на закона;  Представена  е декларация по чл. 13, ал. 4;  Платена е дължимата държавна такса. ( С оглед  заявено искане за обявяване на ГФО, не се налага представяне на документите, които по силата на закон се съставят с нотариално удостоверен подпис или с нотариално удостоверен подпис и съдържание, които да са въведени в базата данни на Информационната система по чл. 28б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност)

Като съобрази горните обстоятелства, съдът намира, че длъжностното лице по регистрацията  е превишило правата си, като се е произнесло извън обхвата на проверката, която следва да извърши  по чл.21 от ЗТРРЮЛНЦ. Проверката  е строго формална и се свежда до съобразяване  дали представеният акт подлежи на вписване или обявяване, и дали от външна страна отговаря на законните изисквания, представена ли е декларация по чл.13,ал.4 и заплатена ли е дължимата държавна такса. В  случая ГФО за 2017г. е представен и същият е редовен от външна страна. Представен е протокол от Общо събрание на кооперацията, проведено на 20.04.2018г. от 9.30ч. в сградата на кооперация ПК“***“- гр.П., ул.“***“№4, на което от общо 52 членове на кооперацията са присъствали 39 члена и 6 пълномощници, или общо 45 лица. (л.44,л.50 и л.42) За приемане на ГФО за 2017г.( т.е. за акта подлежащ на обявяване) са гласували всички присъстващи – 45 гласа.

За да постанови отказ, длъжностното лице по регистрацията е посочило, че на заседанието на УС, което е взело решение за свикване на ОС на 20.04.2018г., не е имало необходимия кворум от 2/3, тъй като от пет члена са присъствали двама и това  е опорочило решенията на ОС,свикано от УС. Съдът намира, че действително заседанието на УС от 28.03.2018г., на което е взето решение за свикване на ОС на кооперацията на 20.04.2018г. с определен дневен ред, включващ и приемане на ГФО за 2017г.( акта, подлежащ на обявяване в ТР)  не е имало необходимият кворум от 2/3, тъй като от пет члена на УС са присъствали трима. Лицето В.А.М., към датата на заседанието -28.03.2018г. е бил член на УС, тъй като е заличен по-късно. Съдът обаче посочва, че присъствието на три члена, при състав  на УС от пет члена, не образува необходимият кворум от 2/3 съгласно чл.22,ал.2 от ЗК, поради следното: В резултат на аритметично изчисление, 2/3 от 5 са 3.33(3).  Тъй като в случая се касае до мнозинство, което се образува от хора, а не от неодушевени делими  вещи, при положение, че аритметичният кворум е смесено число( т.е сбор от цяло число и правилна дроб),  реалният кворум от лица, винаги ще бъде най-близкото, по-голямо цяло число, каквото в случая е 4. При изчисляване на кворум от хора, не се прилага аритметичното правило за закръгляне на дробни числа, според което, когато числото след десетичната запетая е по-малко от 5, да се закръгля на по-малкото цяло число, а когато е по-голямо от 5  – на по-голямото цяло число. Тълкуването на законовите разпоредби, регламентиращи кворума и обстоятелството, че същият се състои от хора, налагат категоричен извод, че когато математически изчисленият кворум е дробно число, закръгляването става винаги на  следващото, по-голямо цяло число.

Настоящият съдебен състав обаче намира, че липсата на кворум на заседанието на УС, макар формално да е нарушение, не е довело до опорочаване  на насроченото и проведено Общо събрание на кооперацията,  както и на взетите от ОС решения, вкл. и за приемане на ГФО за 2017г.  Това е така, защото нарушението не е попречило на разгласяване на поканата ,не е ограничило участието на член-кооператорите в ОС  и не се е отразило върху валидността на взетите решения. Обратно – установено е ,че  за събранието са уведомени всички членове на кооперацията(52), на събранието са присъствали и са били представени общо 45члена,  при членска маса от 52 кооператори, а решението за приемане на ГФО е взето с гласовете на всички присъстващи – 45.

По изложените съображения, Окръжният съд приема, че  отказът на длъжностното лице по регистрацията при АВ, да обяви  по партидата на  ПК“***“-П. на Годишния финансов отчет за 2017г., е незаконосъобразен. Поради това следва да бъде отменен и на основание чл.25 ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ и да се укаже на Агенцията по вписванията  да обяви   в Търговския регистър  по партидата на ПК“***“-П., Годишния финансов отчет за 2017г. , по заявление ВХ.№ 20180514100221/14.05.2018г., подадено от председателя В.М.Ч.

Решението не подлежи на обжалване, тъй като с него се  отменя постановения отказ и се уважава заявлението за обявяване.

По изложените съображения, П.ският окръжен съд, Търговско отделение, на основание чл. 25,ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ

 

                     Р   Е   Ш   И   :

 

 ОТМЕНЯ ОТКАЗ №20180514100221-2/29.05.2018г. на Длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, Търговски регистър, по Заявление, Вх.№20180514100221/14.05.2018, подадено от В.М.Ч., за обявяване  на Годишен финансов отчет за 2017г. на Производствена кооперация „***“-П., ул.“***“№4, ЕИК-***, по партидата на   кооперацията.

  УКАЗВА на Длъжностното лице по регистрация при Агенция по вписванията – Търговски регистър да  обяви   в Търговския регистър  Годишния финансов отчет за 2017г. на Производствена кооперация „***“-П., ул.“***“№4, ЕИК-***, по партидата на   кооперацията, приет на Общо събрание, проведено на 20.04.2018г..

ПРЕПИС    от  съдебното решение заедно с документите във връзка със заявеното вписване, да се изпратят на Агенцията по вписванията.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: